Süni intellektlə işləyən məişət robotları evlərə daxil olmağa başlayır
Ev işlərini yerinə yetirən dostcanlı robot köməkçi ideyası onilliklərdir mövcuddur. Uzun müddət elmi fantastika kimi qəbul edilən bu konsepsiya artıq real texnoloji mərhələyə keçmək üzrədir və gündəlik həyatın bir hissəsinə çevrilir.
Redaksiya BBC News-a istinadla xəbər verir ki, süni intellektin sürətli inkişafı nəticəsində bu il ilk həqiqətən çoxfunksiyalı məişət robotlarının evlərə daxil olması gözlənilir. Bu robotlar müxtəlif tapşırıqları yerinə yetirmək üçün çevik proqram təminatı və öyrənmə qabiliyyəti ilə təchiz olunur.
Məlumata görə, Silikon Vadisində hazırlanan bu texnologiyalar sürətlə təlim prosesindən keçirilir. Robotlara paltar qatlamaq, qabyuyan maşını doldurmaq və evdə gündəlik təmizlik işlərini görmək kimi funksiyalar öyrədilir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu cür robotların yayılması məişət işlərinə sərf olunan vaxtı azalda və insanların həyat keyfiyyətinə müsbət təsir göstərə bilər. Bununla yanaşı, təhlükəsizlik və etik məsələlər də müzakirə mövzusu olaraq qalır.

Бытовые роботы с искусственным интеллектом начинают проникать в дома
Идея дружелюбного робота-помощника, выполняющего домашние дела, существует уже десятилетия. Эта концепция, долгое время считавшаяся научной фантастикой, теперь находится на пороге перехода к реальной технологической фазе и становится частью повседневной жизни.
Редакция сообщает со ссылкой на BBC News, что благодаря быстрому развитию искусственного интеллекта в этом году ожидается появление первых по-настоящему многофункциональных бытовых роботов в домах. Эти роботы оснащены гибким программным обеспечением и способностью к обучению для выполнения различных задач.
Согласно информации, эти технологии, разработанные в Кремниевой долине, проходят ускоренное обучение. Роботам обучают таким функциям, как складывание одежды, загрузка посудомоечной машины и выполнение повседневных уборочных работ по дому.
Эксперты считают, что распространение таких роботов может сократить время, затрачиваемое на домашние дела, и положительно сказаться на качестве жизни людей. Вместе с тем, вопросы безопасности и этики остаются предметом обсуждения.