Bir qrup süni intellekt mütəxəssisi və sənaye müşahidəçisi süni intellektin 2026-cı ildə inkişaf istiqamətləri ilə bağlı geniş proqnozlar təqdim edib. Proqnozlarda texnologiyanın sürətlə təkmilləşəcəyi, lakin qlobal iqtisadiyyata təsirinin məhdud və tədrici olacağı vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, ekspertlərin qiymətləndirməsinə əsasən, iri texnologiya şirkətləri süni intellekt infrastrukturu üçün 500 milyard dollardan artıq vəsait xərcləyəcək. OpenAI və Anthropic kimi aparıcı şirkətlərin gəlir hədəflərinə çatacağı gözlənilsə də, ümumi daxili məhsul artımında kəskin sıçrayış proqnozlaşdırılmır.
Hesabatda qeyd olunur ki, texniki baxımdan modellər daha uzunmüddətli proqramlaşdırma tapşırıqlarını yerinə yetirə biləcək və insan mühəndislərin təxminən iyirmi saatlıq işinə bərabər prosesləri icra etməyə yaxınlaşacaq. Bununla yanaşı, kontekst pəncərələrinin təxminən bir milyon token səviyyəsində qalacağı, mövcud yanaşmaların sərhədlərinə çatıldığı bildirilir.
Ekspertlər hüquqi mühitin sərtləşəcəyini, məhkəmələrin süni intellekt şirkətlərini bağlamasa da, zərərli nəticələr və müəllif hüquqları pozuntuları ilə bağlı real maliyyə məsuliyyəti tətbiq edəcəyini vurğulayır. Eyni zamanda, 2026-cı ildə ciddi texnoloji fəlakətlərin, kütləvi kiberhücumların və ya biotəhlükələrin baş verməsinin gözlənilmədiyi, təhlükəsizlik mexanizmlərinin gücləndirildiyi bildirilir.

Artificial Intelligence Experts Reveal Expectations for 2026
A group of artificial intelligence experts and industry observers have presented extensive forecasts for the development of AI in 2026. The predictions emphasize rapid technological advancement, but suggest a limited and gradual impact on the global economy.
According to editorial reports, experts estimate that major technology companies will spend over $500 billion on AI infrastructure. While leading companies like OpenAI and Anthropic are expected to meet their revenue targets, a sharp surge in overall GDP growth is not predicted.
The report notes that technically, models will be able to perform longer programming tasks and approach the execution of processes equivalent to approximately twenty hours of work by human engineers. However, it is stated that context windows will remain at around one million tokens, reaching the limits of current approaches.
Experts emphasize that the legal environment will tighten, and courts will impose real financial liability for harmful consequences and copyright infringements, even if they do not bind AI companies. At the same time, it is reported that no serious technological disasters, mass cyberattacks, or bioterror threats are expected in 2026, as security mechanisms are being strengthened.