Bir qrup süni intellekt mütəxəssisi və sənaye müşahidəçisi süni intellektin 2026-cı ildə inkişaf istiqamətləri ilə bağlı geniş proqnozlar təqdim edib. Proqnozlarda texnologiyanın sürətlə təkmilləşəcəyi, lakin qlobal iqtisadiyyata təsirinin məhdud və tədrici olacağı vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, ekspertlərin qiymətləndirməsinə əsasən, iri texnologiya şirkətləri süni intellekt infrastrukturu üçün 500 milyard dollardan artıq vəsait xərcləyəcək. OpenAI və Anthropic kimi aparıcı şirkətlərin gəlir hədəflərinə çatacağı gözlənilsə də, ümumi daxili məhsul artımında kəskin sıçrayış proqnozlaşdırılmır.
Hesabatda qeyd olunur ki, texniki baxımdan modellər daha uzunmüddətli proqramlaşdırma tapşırıqlarını yerinə yetirə biləcək və insan mühəndislərin təxminən iyirmi saatlıq işinə bərabər prosesləri icra etməyə yaxınlaşacaq. Bununla yanaşı, kontekst pəncərələrinin təxminən bir milyon token səviyyəsində qalacağı, mövcud yanaşmaların sərhədlərinə çatıldığı bildirilir.
Ekspertlər hüquqi mühitin sərtləşəcəyini, məhkəmələrin süni intellekt şirkətlərini bağlamasa da, zərərli nəticələr və müəllif hüquqları pozuntuları ilə bağlı real maliyyə məsuliyyəti tətbiq edəcəyini vurğulayır. Eyni zamanda, 2026-cı ildə ciddi texnoloji fəlakətlərin, kütləvi kiberhücumların və ya biotəhlükələrin baş verməsinin gözlənilmədiyi, təhlükəsizlik mexanizmlərinin gücləndirildiyi bildirilir.

Группа экспертов по искусственному интеллекту и отраслевых наблюдателей представила обширные прогнозы относительно направлений развития искусственного интеллекта в 2026 году. Прогнозы подчеркивают быстрое совершенствование технологий, но отмечают ограниченное и постепенное влияние на мировую экономику.
Как сообщает редакция, по оценкам экспертов, крупные технологические компании потратят более 500 миллиардов долларов на инфраструктуру искусственного интеллекта. Хотя ожидается, что ведущие компании, такие как OpenAI и Anthropic, достигнут своих целей по доходам, резкого скачка роста валового внутреннего продукта не прогнозируется.
В отчете отмечается, что с технической точки зрения модели смогут выполнять более длительные программные задачи и приблизятся к выполнению процессов, эквивалентных примерно двадцати часам работы инженеров-людей. При этом указывается, что контекстные окна останутся на уровне примерно одного миллиона токенов, достигнув пределов существующих подходов.
Эксперты подчеркивают ужесточение правовой среды, отмечая, что суды, хотя и не будут связывать компании, занимающиеся искусственным интеллектом, будут применять реальную финансовую ответственность за вредоносные последствия и нарушения авторских прав. В то же время сообщается, что в 2026 году не ожидается серьезных технологических катастроф, массовых кибератак или биологических угроз, поскольку механизмы безопасности усилены.