Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər, xüsusilə kiçik startaplar, təcrübəçi mütəxəssislərə illik 300–400 min ABŞ dolları həcmində maaş təklif etməyə başlayıb. Bu yanaşma texnologiya sektorunda kadr rəqabətinin kəskinləşdiyini göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Business Insider-in məlumatına görə, şirkətlər uyğun namizədləri cəlb etmək üçün formal təhsil tələblərindən daha çox öyrənmə qabiliyyətinə, açıq mənbəli layihələrdə iştiraka və hakaton təcrübəsinə üstünlük verirlər. İşəgötürənlər potensial və çevik bacarıqları əsas meyar kimi qiymətləndirirlər.
Mütəxəssislər bu tendensiyanı informasiya texnologiyaları sektorunda davam edən kadr çatışmazlığı ilə əlaqələndirirlər. Qlobal iqtisadi qeyri-müəyyənliklərə baxmayaraq, şirkətlər ən istedadlı mütəxəssisləri cəlb etmək üçün maliyyə imkanlarını səfərbər etməyə hazır olduqlarını nümayiş etdirirlər.

Стартапы в сфере искусственного интеллекта повышают зарплатные предложения для стажеров
Компании, работающие в области искусственного интеллекта, особенно небольшие стартапы, начали предлагать стажерам зарплату в размере 300–400 тысяч долларов США в год. Такой подход свидетельствует об обострении кадровой конкуренции в технологическом секторе.
Как сообщает редакция, по данным Business Insider, компании для привлечения подходящих кандидатов отдают предпочтение не формальным образовательным требованиям, а способности к обучению, участию в open-source проектах и опыту участия в хакатонах. Работодатели оценивают потенциал и гибкие навыки как основные критерии.
Эксперты связывают эту тенденцию с продолжающейся нехваткой кадров в секторе информационных технологий. Несмотря на глобальную экономическую неопределенность, компании демонстрируют готовность мобилизовать свои финансовые возможности для привлечения наиболее талантливых специалистов.