Azərbaycanda son günlər müşahidə olunan subasma hadisələri daşınmaz əmlak bazarında müəyyən suallar doğurub. Xüsusilə su altında qalan ərazilərdə evlərin qiymətinin necə dəyişəcəyi və bu ərazilərdə mülk alarkən nələrə diqqət edilməli olduğu ictimaiyyəti maraqlandıran əsas mövzulardandır.
Məsələ ilə bağlı Oxu24.com-a açıqlama verən Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vüqar Oruc bazarın mövcud reallıqlarını və alıcılar üçün "qırmızı xətləri" açıqlayıb.
Vüqar Orucun sözlərinə görə, hazırda subasma baş verən ərazilərdə ev alqı-satqısı ilə bağlı müraciətlərdə kəskin azalma müşahidə olunur:
"Hazırda həmin ərazilərə müraciətlər dayanıb. Bu, bir müddətdən sonra sözügedən ərazilərdə qiymətlərin ya stabilləşməsi, ya da cüzi enməsi ilə nəticələnəcək. Lakin bu proses bütün daşınmaz əmlak bazarına təsir göstərməyəcək. Bazarımız dinamikdir və qiymətlər təbiət hadisələrindən deyil, investisiya cazibədarlığı, mikro və makroiqtisadi amillərlə tənzimlənir”.
Ekspert qeyd edib ki, Türkiyədə baş verən zəlzələ nümunəsində olduğu kimi, təbii fəlakətlərin bazarın ümumi trendinə təsiri müvəqqəti xarakter daşıyır.
Alıcılar yenə də həmin ərazilərə müraciət etməyə məcbur olacaq?
Maraqlıdır ki, risklərə rəğmən müəyyən bir alıcı kütləsi hələ də bu ərazilərə maraq göstərə bilər. V.Oruc bunu maddi imkanlarla əlaqələndirir:
"Hündürmərtəbəli binalarda və ya yüksək keyfiyyətli fərdi yaşayış sahələrində ev almağa imkanı çatmayan şəxslər, ucuz qiymət amilinə görə yenə də həmin ərazilərə müraciət etməyə məcbur olacaqlar. Amma bu, yalnız infrastruktur bərpa olunduqdan sonra baş verə bilər”.
Vüqar Oruc subasma riski olan ərazilərdə ev almaq istəyənlər üçün həyati vacib xəbərdarlıqlar edib. Onun sözlərinə görə, aşağıdakı hallar "qırmızı xətt" hesab olunmalıdır:
* İnfrastrukturun olmaması: Əgər ərazidə drenaj, kanalizasiya və kollektor sistemi yoxdursa, təkrar subasma qaçılmazdır.
* Çıxarışsız (Kupçasız) evlər: Sənədsiz evlərin alınması ən böyük risklərdən biridir. Bu, həm hüquqi problemlər, həm də dövlət təminatının olmaması deməkdir.
* Sığortalanmayan mülklər: Sığortası olmayan evlər fəlakət qarşısında tamamilə müdafiəsizdir.
* Hədsiz ucuz qiymət: Evin ucuz olması onun ciddi gizli problemlərinin (məsələn, qrunt sularının səviyyəsi) olmasından xəbər verə bilər.
* Texniki qüsurlar: Kürsüsü (hündürlüyü) olmayan, birbaşa yerdən başlayan evlər və hidroizolyasiyası olmayan tikililər subasma zamanı ən çox zərər görən mülklərdir.
Sonda ekspert bildirib ki, hər kiçik yağışda problem yaşanan yerlərdən ev almaq vətəndaşlar üçün həm maddi, həm də mənəvi baxımdan ağır nəticələrə səbəb ola bilər.

The recent flooding incidents observed in Azerbaijan have raised certain questions in the real estate market. Particularly, how house prices will change in the flooded areas and what should be considered when purchasing property in these areas are among the main topics of public interest.
Regarding the issue, Vugar Oruj, Chairman of the Azerbaijan Appraisers Society, who gave a statement to Oxu24.com, explained the current realities of the market and the "red lines" for buyers.
According to Vugar Oruj, there is currently a sharp decrease in applications for house sales and purchases in areas affected by flooding:
"Currently, applications to those areas have stopped. This will result in either stabilization or a slight decrease in prices in the aforementioned areas after some time. However, this process will not affect the entire real estate market. Our market is dynamic, and prices are regulated not by natural phenomena, but by investment attractiveness, micro and macroeconomic factors."
The expert noted that, similar to the earthquake in Turkey, the impact of natural disasters on the overall market trend is temporary.
Will buyers still be forced to turn to those areas?
Interestingly, despite the risks, a certain segment of buyers may still show interest in these areas. V. Oruj attributes this to financial capabilities:
"Individuals who cannot afford to buy homes in high-rise buildings or high-quality private residential areas will still be forced to turn to those areas due to the cheap price factor. However, this can only happen after the infrastructure is restored."
Vugar Oruj has issued vital warnings for those wishing to buy homes in flood-risk areas. According to him, the following situations should be considered "red lines":
* Lack of infrastructure: If there is no drainage, sewage, and collector system in the area, repeated flooding is inevitable.
* Houses without title deeds (Kupça): Buying undocumented houses is one of the biggest risks. This means both legal problems and the absence of state guarantees.
* Uninsured properties: Houses without insurance are completely defenseless against disaster.
* Excessively low price: A cheap house may indicate serious hidden problems (e.g., groundwater levels).
* Technical defects: Houses without a plinth (height), starting directly from the ground, and structures without waterproofing are the properties most damaged during flooding.
Finally, the expert stated that buying houses in areas where problems occur with every small rain can lead to severe consequences for citizens, both financially and morally.