Su-35S qırıcıları: Uzaq məsafəli uçuşlarda müşayiət missiyası
Rusiya Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus Su-35S qırıcı təyyarələrinin uzun məsafəli uçuşlar həyata keçirən təyyarələrə, xüsusilə də bombardmançılara müşayiət etməsi ilə bağlı məlumatlar yayılıb. Bu, müasir hərbi aviasiya sahəsində mühüm bir hadisə kimi qiymətləndirilir və qırıcıların taktiki imkanlarını nümayiş etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, "Military Watch Magazine" (MWM) nəşrinin məlumatına görə, Rusiya Hərbi Hava Qüvvələrinin Su-35S qırıcıları, planlaşdırılmış uçuşlar həyata keçirən uzun məsafəli təyyarələrə müşayiət etməkdə özlərini doğrultdular. Söhbət, məsələn, 2 min kilometr və ya daha çox məsafəyə uçan bombardmançıların müşayiətindən gedir. Qərb analitikləri qeyd edirlər ki, Su-35, təxminən 2000 kilometrə yaxın uzun uçuş məsafəsinə malik olması səbəbindən, bombardmançıları müşayiət etmək üçün xüsusilə uyğundur. Bu göstərici, F-22 və F-35 kimi Qərb qırıcılarının göstəricilərindən təxminən iki dəfə çoxdur.
MWM ekspertləri əlavə ediblər ki, Su-35S qırıcısı, 400 km-ə qədər məsafədə təhlükələri erkən aşkar etməyə imkan verən güclü H035 Irbis radarı ilə təchiz olunub. Analitiklər, Su-27-nin davamı olan 4++ nəslinin Su-35S-nin mövcud xüsusiyyətlərini də qeyd ediblər. Qırıcı, dizaynerlərin nəzarət olunan itələmə vektoru olan AL-41F-1C mühərriklərini alıb, bunun sayəsində manevr qabiliyyəti artırılıb. Su-35S, uzun məsafəli R-37M hava-hava raketləri də daxil olmaqla, müxtəlif növ silah daşıya bilir. Bu, qırıcının hava döyüşlərindəki effektivliyini artırır və onu müxtəlif təhdidlərə qarşı qoruyur. EADaily daha əvvəl SMO-da Stalin dövrünün toplarından istifadənin izah edildiyini də bildirmişdi.

Появилась информация о сопровождении истребителями Су-35С Военно-воздушных сил России самолетов, совершающих дальние перелеты, особенно бомбардировщиков. Это событие оценивается как важное в области современной военной авиации и демонстрирует тактические возможности истребителей.
Redaksiya сообщает, что, по данным издания "Military Watch Magazine" (MWM), российские истребители Су-35С зарекомендовали себя в сопровождении дальних самолетов, совершающих плановые полеты. Речь идет, например, о сопровождении бомбардировщиков, летающих на расстояние 2000 километров и более. Западные аналитики отмечают, что Су-35 особенно подходит для сопровождения бомбардировщиков благодаря своей дальности полета около 2000 километров. Этот показатель примерно в два раза превышает показатели западных истребителей, таких как F-22 и F-35.
Эксперты MWM добавили, что истребитель Су-35С оснащен мощным радаром H035 Irbis, позволяющим обнаруживать угрозы на расстоянии до 400 км. Аналитики также отметили существующие характеристики Су-35С поколения 4++, являющегося продолжением Су-27. Истребитель получил двигатели АЛ-41Ф-1С с управляемым вектором тяги, благодаря чему повышена его маневренность. Су-35С способен нести различные виды вооружения, включая дальнобойные ракеты класса "воздух-воздух" Р-37М. Это повышает эффективность истребителя в воздушных боях и защищает его от различных угроз. Ранее EADaily сообщало об объяснении использования орудий сталинской эпохи в СВО.