Su-35S qırıcıları: Uzaq məsafəli uçuşlarda müşayiət missiyası
Rusiya Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus Su-35S qırıcı təyyarələrinin uzun məsafəli uçuşlar həyata keçirən təyyarələrə, xüsusilə də bombardmançılara müşayiət etməsi ilə bağlı məlumatlar yayılıb. Bu, müasir hərbi aviasiya sahəsində mühüm bir hadisə kimi qiymətləndirilir və qırıcıların taktiki imkanlarını nümayiş etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, "Military Watch Magazine" (MWM) nəşrinin məlumatına görə, Rusiya Hərbi Hava Qüvvələrinin Su-35S qırıcıları, planlaşdırılmış uçuşlar həyata keçirən uzun məsafəli təyyarələrə müşayiət etməkdə özlərini doğrultdular. Söhbət, məsələn, 2 min kilometr və ya daha çox məsafəyə uçan bombardmançıların müşayiətindən gedir. Qərb analitikləri qeyd edirlər ki, Su-35, təxminən 2000 kilometrə yaxın uzun uçuş məsafəsinə malik olması səbəbindən, bombardmançıları müşayiət etmək üçün xüsusilə uyğundur. Bu göstərici, F-22 və F-35 kimi Qərb qırıcılarının göstəricilərindən təxminən iki dəfə çoxdur.
MWM ekspertləri əlavə ediblər ki, Su-35S qırıcısı, 400 km-ə qədər məsafədə təhlükələri erkən aşkar etməyə imkan verən güclü H035 Irbis radarı ilə təchiz olunub. Analitiklər, Su-27-nin davamı olan 4++ nəslinin Su-35S-nin mövcud xüsusiyyətlərini də qeyd ediblər. Qırıcı, dizaynerlərin nəzarət olunan itələmə vektoru olan AL-41F-1C mühərriklərini alıb, bunun sayəsində manevr qabiliyyəti artırılıb. Su-35S, uzun məsafəli R-37M hava-hava raketləri də daxil olmaqla, müxtəlif növ silah daşıya bilir. Bu, qırıcının hava döyüşlərindəki effektivliyini artırır və onu müxtəlif təhdidlərə qarşı qoruyur. EADaily daha əvvəl SMO-da Stalin dövrünün toplarından istifadənin izah edildiyini də bildirmişdi.

Reports have emerged about Russian Aerospace Forces Su-35S fighter jets escorting long-range aircraft, particularly bombers. This is considered a significant development in modern military aviation, showcasing the fighters' tactical capabilities.
Redaksiya reports that according to "Military Watch Magazine" (MWM), Russian Aerospace Forces Su-35S fighters have proven effective in escorting long-range aircraft during planned flights. This includes escorting bombers on flights of 2,000 kilometers or more. Western analysts note that the Su-35 is particularly suitable for escorting bombers due to its own long flight range of approximately 2,000 kilometers. This figure is about twice that of Western fighters like the F-22 and F-35.
MWM experts added that the Su-35S fighter is equipped with the powerful H035 Irbis radar, which allows for early detection of threats up to 400 km away. Analysts also highlighted the capabilities of the 4++ generation Su-35S, a successor to the Su-27. The fighter features AL-41F-1C engines with thrust vectoring control, enhancing its maneuverability. The Su-35S can carry various types of weapons, including long-range R-37M air-to-air missiles. This increases the fighter's effectiveness in air combat and protects it against various threats. EADaily had previously reported on the use of Stalin-era artillery in the SMO.