Böyük Britaniyanın Baş naziri Keir Starmer ABŞ prezidenti Donald Trampın Əfqanıstanda britaniyalı hərbçilərin ön cəbhə döyüşlərində iştirak etmədiyi barədə açıqlamasını kəskin tənqid edib və bu fikirlərin son dərəcə təhqiredici olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Keir Starmer sözügedən açıqlamanı “utandırıcı” kimi dəyərləndirib və ABŞ prezidenti Donald Trampın bu bəyanata görə rəsmi şəkildə üzr istəməli olduğunu vurğulayıb.Britaniya hökumət başçısı qeyd edib ki, Əfqanıstandakı əməliyyatlarda britaniyalı əsgərlərin fəaliyyəti ölkə üçün mühüm əhəmiyyət daşıyıb və bu xidmətlərin şübhə altına alınması qəbuledilməzdir.
Starmerin sözlərinə görə, müttəfiqlər arasında qarşılıqlı hörmətin qorunması vacibdir və belə açıqlamalar həm hərbçilərin xatirəsinə, həm də beynəlxalq tərəfdaşlığa zərər vurur.

Starmer Calls Trump's Statement "Insulting"
British Prime Minister Keir Starmer has sharply criticized US President Donald Trump's statement that British soldiers did not participate in front-line combat in Afghanistan, calling the remarks extremely insulting.
According to reports, Keir Starmer described the statement as "shameful" and emphasized that US President Donald Trump should apologize officially for this declaration. The head of the British government noted that the activities of British soldiers in operations in Afghanistan were of significant importance to the country and that questioning these services is unacceptable.
According to Starmer, maintaining mutual respect among allies is important, and such statements harm both the memory of the soldiers and international partnership.