Böyük Britaniyanın Baş naziri Keir Starmer ABŞ prezidenti Donald Trampın Əfqanıstanda britaniyalı hərbçilərin ön cəbhə döyüşlərində iştirak etmədiyi barədə açıqlamasını kəskin tənqid edib və bu fikirlərin son dərəcə təhqiredici olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Keir Starmer sözügedən açıqlamanı “utandırıcı” kimi dəyərləndirib və ABŞ prezidenti Donald Trampın bu bəyanata görə rəsmi şəkildə üzr istəməli olduğunu vurğulayıb.Britaniya hökumət başçısı qeyd edib ki, Əfqanıstandakı əməliyyatlarda britaniyalı əsgərlərin fəaliyyəti ölkə üçün mühüm əhəmiyyət daşıyıb və bu xidmətlərin şübhə altına alınması qəbuledilməzdir.
Starmerin sözlərinə görə, müttəfiqlər arasında qarşılıqlı hörmətin qorunması vacibdir və belə açıqlamalar həm hərbçilərin xatirəsinə, həm də beynəlxalq tərəfdaşlığa zərər vurur.

Starmer назвал заявление Трампа «оскорбительным»
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер резко раскритиковал заявление президента США Дональда Трампа о том, что британские военнослужащие не участвовали в боевых действиях на передовой в Афганистане, назвав эти слова чрезвычайно оскорбительными.
Как сообщает редакция, Кир Стармер оценил данное заявление как «позорное» и подчеркнул, что президент США Дональд Трамп должен официально извиниться за это заявление. Глава британского правительства отметил, что деятельность британских солдат в операциях в Афганистане имела важное значение для страны, и ставить под сомнение эти заслуги неприемлемо.
По словам Стармера, важно сохранять взаимное уважение между союзниками, и подобные заявления наносят ущерб как памяти военнослужащих, так и международному партнерству.