Starlink Niue və Küveytdə də fəaliyyətə başladı
Elon Musk-ın özəl kosmik şirkəti SpaceX tərəfindən idarə olunan Starlink internet şəbəkəsi artıq Okyanusiyada yerləşən Niue adası dövlətində və Küveytdə də istifadəyə verilib. Bu barədə aparılan rəsmi açıqlamalarda bildirilib. Şirkətin daim genişlənən sistemi ötən ay 10 milyondan çox aktiv istifadəçini qeyd edib. Hazırda 163-dən çox ölkədə xidmət göstərən platform, əhatə dairəsində olmasına baxmayaraq, Türkiyədə hələ də istifadəyə açıq deyil.
Redaksiya məlumat verir ki, Starlink-in sürətli və aşağı gecikməli internet xidməti hazırda Küveytdə mövcuddur. Eyni zamanda, Niue üçün də eyni xidmətin aktivləşdirildiyi qeyd olunur. Bu genişlənmə, şirkətin qlobal əhatə dairəsini artırma strategiyasının bir hissəsidir.
Uzun müddətdir ki, bu xidmətin 2026-cı ildə Türkiyəyə gələcəyi barədə iddialar gündəmdədir. Lakin bu məsələ ilə bağlı indiyədək hər hansı bir konkret addım atılmayıb və ya rəsmi bir açıqlama verilməyib. Starlink-in texnologiyası, peyklər vasitəsilə yüksək sürətli internet təmin etməklə, yerüstü infrastrukturun zəif olduğu ərazilərdə də əlaqə imkanlarını genişləndirir.

Starlink начал работу в Ниуэ и Кувейте
Интернет-сеть Starlink, управляемая частной космической компанией Илона Маска SpaceX, теперь доступна в островном государстве Ниуэ в Океании и в Кувейте. Об этом сообщается в официальных заявлениях. Система компании, постоянно расширяющаяся, в прошлом месяце насчитывала более 10 миллионов активных пользователей. Платформа, которая в настоящее время обслуживает более 163 стран, до сих пор не доступна в Турции, несмотря на охват.
Redaksiya сообщает, что высокоскоростной интернет с низкой задержкой от Starlink в настоящее время доступен в Кувейте. Одновременно отмечается, что та же услуга была активирована и для Ниуэ. Это расширение является частью стратегии компании по увеличению глобального охвата.
Уже давно ходят слухи о том, что эта услуга появится в Турции в 2026 году. Однако до сих пор никаких конкретных шагов по этому вопросу предпринято не было, и официальных заявлений не поступало. Технология Starlink обеспечивает высокоскоростной интернет через спутники, расширяя возможности связи даже в районах со слабой наземной инфраструктурой.