Starlink Niue və Küveytdə də fəaliyyətə başladı
Elon Musk-ın özəl kosmik şirkəti SpaceX tərəfindən idarə olunan Starlink internet şəbəkəsi artıq Okyanusiyada yerləşən Niue adası dövlətində və Küveytdə də istifadəyə verilib. Bu barədə aparılan rəsmi açıqlamalarda bildirilib. Şirkətin daim genişlənən sistemi ötən ay 10 milyondan çox aktiv istifadəçini qeyd edib. Hazırda 163-dən çox ölkədə xidmət göstərən platform, əhatə dairəsində olmasına baxmayaraq, Türkiyədə hələ də istifadəyə açıq deyil.
Redaksiya məlumat verir ki, Starlink-in sürətli və aşağı gecikməli internet xidməti hazırda Küveytdə mövcuddur. Eyni zamanda, Niue üçün də eyni xidmətin aktivləşdirildiyi qeyd olunur. Bu genişlənmə, şirkətin qlobal əhatə dairəsini artırma strategiyasının bir hissəsidir.
Uzun müddətdir ki, bu xidmətin 2026-cı ildə Türkiyəyə gələcəyi barədə iddialar gündəmdədir. Lakin bu məsələ ilə bağlı indiyədək hər hansı bir konkret addım atılmayıb və ya rəsmi bir açıqlama verilməyib. Starlink-in texnologiyası, peyklər vasitəsilə yüksək sürətli internet təmin etməklə, yerüstü infrastrukturun zəif olduğu ərazilərdə də əlaqə imkanlarını genişləndirir.

Starlink Launches in Niue and Kuwait
The Starlink internet service, operated by Elon Musk's private space company SpaceX, has now been launched in the island nation of Niue in Oceania and in Kuwait. This was announced in official statements. The company's continuously expanding system recorded over 10 million active users last month. The platform, currently serving over 163 countries, is still not available in Turkey despite being within its coverage area.
Redaksiya reports that Starlink's high-speed, low-latency internet service is now available in Kuwait. At the same time, it is noted that the same service has been activated for Niue. This expansion is part of the company's strategy to increase its global reach.
For a long time, there have been claims that this service will come to Turkey in 2026. However, no concrete steps have been taken or official statements made regarding this matter to date. Starlink's technology provides high-speed internet via satellites, expanding connectivity options even in areas with weak terrestrial infrastructure.