Starbucks rəhbərinin şəxsi uçuşları ilə bağlı qaydalar yenilənib
Starbucks şirkəti baş icraçı direktoru Brayan Nikkolun şirkətə məxsus təyyarədən şəxsi məqsədlərlə istifadəsinə qoyulmuş 250 000 dollar (181 000 funt sterlinq) məhdudiyyətini ləğv edib. Qərarın səbəbi kimi rəhbərin təhlükəsizliyi ilə bağlı artan risklər göstərilir.
Redaksiya BBC News-a istinadla xəbər verir ki, şirkət bu addımı təhlükəsizliklə bağlı aparılan xüsusi yoxlamadan sonra atıb. Yoxlamada Brayan Nikkolun artan media diqqəti və “real təhlükə yarada bilən aktorlar” səbəbilə bütün hava səfərlərində şirkət təyyarəsindən istifadə etməsinin zəruri olduğu tövsiyə olunub.
Məlumata görə, Brayan Nikkol Kaliforniya ştatının Nyuport-Biç şəhərində yerləşən ailə evindən Starbucks-ın Sietldəki baş qərargahına təxminən 1 000 mil (1 600 km) məsafəni mütəmadi olaraq qət edir. O, bu marşrut üzrə işə gedib-gəlmək üçün şirkətin təyyarəsindən istifadə edir.
Qeyd edək ki, sentyabr ayınadək Brayan Nikkolun təyyarədən şəxsi istifadəsi illik limitlə məhdudlaşdırılmışdı və bu həddi aşdığı halda xərcləri şirkətə geri ödəməli idi. Yeni qərarla bu tələbin tamamilə aradan qaldırıldığı bildirilib.

Компания Starbucks отменила ограничение в 250 000 долларов (181 000 фунтов стерлингов) на использование генеральным директором Брайаном Найколом корпоративного самолета в личных целях. Причиной такого решения названы возросшие риски, связанные с безопасностью руководителя.
Как сообщает редакция со ссылкой на BBC News, компания предприняла этот шаг после специальной проверки безопасности. В ходе проверки было рекомендовано, чтобы Брайан Найкол использовал корпоративный самолет для всех своих авиаперелетов из-за возросшего внимания СМИ и «актеров, которые могут представлять реальную угрозу».
По имеющимся данным, Брайан Найкол регулярно преодолевает расстояние около 1000 миль (1600 км) от своего семейного дома в Ньюпорт-Бич, штат Калифорния, до штаб-квартиры Starbucks в Сиэтле. Он использует самолет компании для поездок на работу по этому маршруту.
Следует отметить, что до сентября личное использование самолета Брайаном Найколом было ограничено годовым лимитом, и в случае его превышения он должен был возмещать расходы компании. Согласно новому решению, это требование полностью отменено.