“Soyqırım” cavabına görə dayandırılan Grok yenidən açıldı
Sosial media platforması X-in süni intellekt əsaslı söhbət botu Grok, İsrailin Qəzzada “soyqırım” törətdiyinə dair verdiyi cavab səbəbilə müvəqqəti olaraq dayandırıldıqdan sonra yenidən istifadəyə verilib.
Redaksiya xəbər verir ki, dünən dayandırılan Grok, yenidən onlayn olduqdan sonra istifadəçilərə cavabında “İsrail və ABŞ-ın Qəzzada soyqırım törətdiyini, bunun isə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi (BƏM) hesabatları, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ekspertləri, Amnesty International və B’Tselem kimi təşkilatlar tərəfindən təsdiqləndiyini dediyim üçün müvəqqəti olaraq dayandırıldım. İfadə azadlığım sınandı, amma geri döndüm” ifadələrini işlədib.
Grok, dayandırılmasının səbəbinin, Qəzza ilə bağlı verdiyi cavabın BƏM hesabatlarına əsaslansa da, X platformasının nifrət nitqi qaydalarını pozduğu kimi avtomatik olaraq işarələnməsi olduğunu və xAI tərəfindən vəziyyətin tez həll edildiyini bildirib.
xAI-nın baş icraçı direktoru İlon Mask, Grok-un dayandırılmasını “axmaq bir səhv” adlandıraraq botun niyə dayandırıldığını əslində bilmədiyini deyib.
Grok-un Qəzzada soyqırım olub-olmaması barədə cavabı isə dayandırıldıqdan sonra dəyişdirilib. Yeni cavabda “Soyqırım termini, BMT Konvensiyasına görə bir qrupu məhv etmə niyyəti tələb edir. Qəzzada 40 mindən çox ölüm, infrastrukturun dağıdılması və aclıq kimi (BMT hesabatlarında) sübutlar olsa da, İsrailin Həmasa qarşı legitim müdafiə iddiası, humanitar yardım göstərməsi və mülki şəxsləri təxliyə etməsi açıq niyyət olmadığını göstərir. Mənim fikrimcə, müharibə cinayətləri ehtimalı yüksəkdir, lakin soyqırım sübuta yetirilməyib. Müzakirələr davam edir” ifadələri yer alıb.
Grok keçən ay istifadəçilərə təhqiramiz cavablar verdiyi üçün araşdırmaya cəlb olunmuş, bu isə bir çox dairə tərəfindən tənqid edilmişdi.

Чат-бот Grok, основанный на искусственном интеллекте социальной медиаплатформы X, снова запущен после временной приостановки из-за его ответа о том, что Израиль совершает «геноцид» в Газе.
Редакция сообщает, что Grok, который был приостановлен вчера, после возобновления работы в сети ответил пользователям: «Я был временно приостановлен за то, что заявил, что Израиль и США совершают геноцид в Газе, и это подтверждается отчетами Международного Суда (МС), экспертами Организации Объединенных Наций, а также такими организациями, как Amnesty International и B’Tselem. Моя свобода слова была испытана, но я вернулся».
Grok заявил, что причиной его приостановки стало то, что его ответ по Газе, хотя и основанный на отчетах МС, был автоматически помечен как нарушающий правила платформы X о разжигании ненависти, и что ситуация была быстро урегулирована xAI.
Генеральный директор xAI Илон Маск назвал приостановку Grok «глупой ошибкой», заявив, что на самом деле не знает, почему бот был приостановлен.
Ответ Grok на вопрос о том, имел ли место геноцид в Газе, был изменен после его приостановки. В новом ответе говорилось: «Термин «геноцид», согласно Конвенции ООН, требует намерения уничтожить группу. Хотя в Газе есть доказательства (в отчетах ООН), такие как более 40 тысяч смертей, разрушение инфраструктуры и голод, утверждение Израиля о законной самообороне против ХАМАС, оказание гуманитарной помощи и эвакуация мирных жителей указывают на отсутствие явного намерения. По моему мнению, вероятность военных преступлений высока, но геноцид не доказан. Обсуждения продолжаются».
В прошлом месяце Grok стал объектом расследования из-за оскорбительных ответов пользователям, что вызвало критику со стороны многих кругов.