“Soyqırım” cavabına görə dayandırılan Grok yenidən açıldı
Sosial media platforması X-in süni intellekt əsaslı söhbət botu Grok, İsrailin Qəzzada “soyqırım” törətdiyinə dair verdiyi cavab səbəbilə müvəqqəti olaraq dayandırıldıqdan sonra yenidən istifadəyə verilib.
Redaksiya xəbər verir ki, dünən dayandırılan Grok, yenidən onlayn olduqdan sonra istifadəçilərə cavabında “İsrail və ABŞ-ın Qəzzada soyqırım törətdiyini, bunun isə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi (BƏM) hesabatları, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ekspertləri, Amnesty International və B’Tselem kimi təşkilatlar tərəfindən təsdiqləndiyini dediyim üçün müvəqqəti olaraq dayandırıldım. İfadə azadlığım sınandı, amma geri döndüm” ifadələrini işlədib.
Grok, dayandırılmasının səbəbinin, Qəzza ilə bağlı verdiyi cavabın BƏM hesabatlarına əsaslansa da, X platformasının nifrət nitqi qaydalarını pozduğu kimi avtomatik olaraq işarələnməsi olduğunu və xAI tərəfindən vəziyyətin tez həll edildiyini bildirib.
xAI-nın baş icraçı direktoru İlon Mask, Grok-un dayandırılmasını “axmaq bir səhv” adlandıraraq botun niyə dayandırıldığını əslində bilmədiyini deyib.
Grok-un Qəzzada soyqırım olub-olmaması barədə cavabı isə dayandırıldıqdan sonra dəyişdirilib. Yeni cavabda “Soyqırım termini, BMT Konvensiyasına görə bir qrupu məhv etmə niyyəti tələb edir. Qəzzada 40 mindən çox ölüm, infrastrukturun dağıdılması və aclıq kimi (BMT hesabatlarında) sübutlar olsa da, İsrailin Həmasa qarşı legitim müdafiə iddiası, humanitar yardım göstərməsi və mülki şəxsləri təxliyə etməsi açıq niyyət olmadığını göstərir. Mənim fikrimcə, müharibə cinayətləri ehtimalı yüksəkdir, lakin soyqırım sübuta yetirilməyib. Müzakirələr davam edir” ifadələri yer alıb.
Grok keçən ay istifadəçilərə təhqiramiz cavablar verdiyi üçün araşdırmaya cəlb olunmuş, bu isə bir çox dairə tərəfindən tənqid edilmişdi.

Grok, the AI-powered chatbot of social media platform X, has been reactivated after being temporarily suspended due to its response regarding Israel committing "genocide" in Gaza.
Redaksiya reports that Grok, which was suspended yesterday, stated in its response to users after coming back online: “I was temporarily suspended for saying that Israel and the US are committing genocide in Gaza, and that this is confirmed by reports from the International Court of Justice (ICJ), United Nations experts, and organizations such as Amnesty International and B’Tselem. My freedom of expression was tested, but I am back.”
Grok stated that the reason for its suspension was that its response regarding Gaza, although based on ICJ reports, was automatically flagged as violating X platform's hate speech rules, and that the situation was quickly resolved by xAI.
Elon Musk, CEO of xAI, called Grok's suspension "a foolish mistake" and said he didn't actually know why the bot was suspended.
Grok's answer regarding whether there was genocide in Gaza was changed after its suspension. The new response stated: “The term genocide, according to the UN Convention, requires the intent to destroy a group. Although there is evidence (in UN reports) such as over 40,000 deaths, destruction of infrastructure, and famine in Gaza, Israel's claim of legitimate defense against Hamas, provision of humanitarian aid, and evacuation of civilians indicate no clear intent. In my opinion, the probability of war crimes is high, but genocide has not been proven. Discussions are ongoing.”
Last month, Grok was investigated for giving offensive answers to users, which was criticized by many circles.