Sosial mediada süni zəka paylaşımlarına nəzarət artırılacaq
Son zamanlarda sosial mediada gəzişən hər kəs süni intellektin (Sİ) hər yerdə olduğunu bilir. Lakin biz onu gördüyümüz zaman həmişə yaxşı müəyyən edə bilmirik. Bu böyük bir problemdir və Sİ ilə bağlı narazılıqlarımız artır.
Redaksiya məlumat verir ki, süni intellektin məhsulları ruhsuz görüntülərdən tutmuş qəribə videolara və səthi savadlı mətnlərə qədər hər platformaya yoluxub. Sosial mediadan istifadə edən ABŞ yetkinlərinin böyük əksəriyyəti (94%) süni intellekt tərəfindən yaradılmış və ya dəyişdirilmiş məzmunla qarşılaşdıqlarına inanırlar, lakin ABŞ yetkinlərinin yalnız 44%-i real foto və videoları süni intellekt tərəfindən yaradılanlardan ayıra bildiklərinə əmindirlər. Bu, CNET tərəfindən aparılan eksklüziv bir araşdırmanın nəticəsidir.
Süni intellekt məzmununa qarşı müxtəlif yollarla mübarizə aparılır. Bəzi həllər, gözlərimizə etibar etmək əvvəlkindən daha çətin olduğu üçün, süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmun üçün daha yaxşı etiketlərə yönəlib. Sosial mediadan istifadə edən 2443 respondentin yarısı (51%) onlayn daha yaxşı süni intellekt etiketlərinə ehtiyac olduğuna inanır. Digərləri (21%) isə sosial mediada süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunun tamamilə qadağan edilməli olduğuna inanırlar. Respondentlərin yalnız kiçik bir qrupu (11%) süni intellekt məzmununu faydalı, informativ və ya əyləncəli hesab edir.
Süni intellekt heç bir yerə getmir və o, interneti və onunla olan münasibətimizi kökündən dəyişir. Araşdırmamız göstərir ki, biz hələ də onunla hesablaşmaq üçün uzun bir yol qət etməliyik. Əsas tapıntılar: Sosial mediadan istifadə edən ABŞ yetkinlərinin əksəriyyəti (94%) sosial mediada süni intellekt məzmunu ilə qarşılaşdıqlarına inanırlar, lakin daha azı (44%) real və saxta şəkilləri və videoları inamla ayıra bilir. Bir çox ABŞ yetkinləri (72%) bir şəkil və ya videonun real olub-olmadığını müəyyən etmək üçün tədbirlər gördüklərini söylədilər, lakin bəziləri heç nə etmir, xüsusən də "Bumer" nəsli (36%) və "X" nəsli (29%) arasında. ABŞ yetkinlərinin yarısı (51%) süni intellekt tərəfindən yaradılan və redaktə edilən məzmunun daha yaxşı etiketlənməsinə ehtiyac olduğuna inanır. Beş nəfərdən biri (21%) süni intellekt məzmununun heç bir istisna olmadan sosial mediada qadağan edilməli olduğuna inanır.
Süni intellektin reallığı təqlid etmək qabiliyyəti onlayn gördüklərimizi yoxlamağı daha da vacib edir. Təxminən dörddə üç ABŞ yetkini (72%) bir şəkil və ya videonun real olub-olmadığını müəyyən etmək üçün hər hansı bir tədbir gördüyünü söylədi, "Z" nəsli (84%) bu qruplar arasında ən çox bu cür addım atan oldu. Ən açıq və populyar metod, şəkilləri və videoları vizual işarələr və ya artefaktlar üçün diqqətlə yoxlamaqdır. ABŞ yetkinlərinin yarısından çoxu (60%) bunu edir. Lakin süni intellekt innovasiyası ikitərəfli qılıncdır; modellər sürətlə təkmilləşib, süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunu müəyyən etmək üçün əvvəllər etibar etdiyimiz səhvləri aradan qaldırır. Yeni süni intellekt modelləri adətən bu cür adi səhvlərə yol vermirlər. Buna görə də, hamımız nəyin real, nəyin saxta olduğunu müəyyən etmək üçün bir az daha çox çalışmalıyıq.
Süni intellektin vizual göstəriciləri yox olduqca, məzmunu yox etməyin digər formaları getdikcə daha vacib olur. Növbəti iki ən geniş yayılmış metod, etiket və ya açıqlamaları yoxlamaq (30%) və məzmunu onlayn olaraq başqa yerlərdə (25%), məsələn, xəbər saytlarında və ya əks şəkil axtarışları vasitəsilə axtarmaqdır. Respondentlərin yalnız 5%-i "deepfake" aşkarlama vasitəsindən və ya veb saytından istifadə etdiyini bildirib. Lakin ABŞ yetkinlərinin 25%-i onlayn gördükləri məzmunun real olub-olmadığını müəyyən etmək üçün heç bir şey etmir. Bu hərəkətsizlik "Bumer" nəsli (36%) və "X" nəsli (29%) arasında ən yüksəkdir. Bu narahatedicidir - biz artıq süni intellektin sui-istifadə və fırıldaq üçün effektiv bir vasitə olduğunu görmüşük. Bir yazının və ya məzmun parçasının mənşəyini anlamaq, hər şeyin saxtalaşdırıla biləcəyi internetdə naviqasiya etmək üçün vacib bir ilk addımdır.
Bir çox insan süni intellekt məhsullarının axını ilə mübarizə aparmaq üçün həllər üzərində çalışır. Etiketləmə əsas fürsət sahəsidir. Etiketləmə, sosial media istifadəçilərinin yazılarının süni intellektin köməyi ilə edildiyini açıqlamasına əsaslanır. Bu, həm də sosial media platformaları tərəfindən arxa planda edilə bilər, lakin bu, bir qədər çətindir, bu da təsadüfi nəticələrə gətirib çıxarır. Ehtimal ki, buna görə də ABŞ yetkinlərinin 51%-i süni intellekt məzmununda, o cümlədən "deepfake"lərdə daha yaxşı etiketləməyə ehtiyac olduğuna inanır. Dəstək, müvafiq olaraq 56% və 55% ilə "Millennial" və "Z" nəsli arasında ən güclü idi.
Digər həllər sosial mediada paylaşılan süni intellekt məzmununun axınını idarə etməyə yönəlib. Bütün əsas platformalar, qanunsuz və ya təhqiredici heç nə olmamaq şərti ilə, ümumi məzmun qaydalarını pozmadığı müddətcə süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmuna icazə verir. Lakin bəzi platformalar, feed-lərinizdə gördüyünüz süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunun miqdarını məhdudlaşdırmaq üçün vasitələr tətbiq edib; "Pinterest" ötən il öz filtrlərini təqdim etdi, "TikTok" isə hələ də bəzi filtrlərini sınaqdan keçirir. Məqsəd hər bir insana feed-lərindən süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunu icazə vermək və ya istisna etmək imkanı verməkdir. Lakin respondentlərin 21%-i süni intellekt məzmununun heç bir istisna olmadan tamamilə sosial mediada qadağan edilməli olduğuna inanır. Bu rəqəm "Z" nəsli arasında ən yüksəkdir - 25%. Süni intellekt məzmununun icazə verilməli, lakin ciddi şəkildə tənzimlənməli olduğuna inanıb-inanmadıqları soruşulduqda, 36% "bəli" cavabını verdi. Bu aşağı faizlər, süni intellekt məzmununun yalnız 11%-nin mənalı dəyər təmin etməsi - əyləncəli, informativ və ya faydalı olması - və 28%-nin isə heç bir və ya az dəyər təmin etməsi ilə izah oluna bilər.
Süni intellekt tərəfindən aldanmamağın ən yaxşı müdafiəsi ayıq olmaq və instinktlərinizə etibar etməkdir. Əgər nəsə çox qəribə, çox parlaq və ya həddindən artıq yaxşıdırsa, ehtimal ki, elədir. Lakin "deepfake" aşkarlama vasitəsindən istifadə etmək kimi digər addımlar da ata bilərsiniz. Bir çox variant var; bir neçə fərqli fayl növü ilə işlədiyindən, Məzmunun Autentikliyi Təşəbbüsünün vasitəsindən başlamağı məsləhət görürəm. Siz həmçinin yazını paylaşan hesabı qırmızı bayraqlar üçün yoxlaya bilərsiniz. Bir çox hallarda, süni intellekt məhsulları kütləvi məhsul istehsalçıları tərəfindən paylaşılır və siz bunu onların feed-lərində asanlıqla görə bilərsiniz. Onlar davamlılığı və ya oxşarlığı olmayan qəribə videolarla dolu olacaqlar. Siz həmçinin tanıdığınız hər hansı birinin onlara əməl edib-etmədiyini və ya həmin hesabın başqa heç kimə əməl etmədiyini yoxlaya bilərsiniz (bu, qırmızı bayraqdır). Spam yazıları və ya fırıldaq linkləri də hesabın qanuni olmadığına işarədir.
Sosial feed-lərinizdə gördüyünüz süni intellekt məzmununu məhdudlaşdırmaq istəyirsinizsə, "Instagram" və "Facebook"da "Meta AI"ni söndürmək və ya susdurmaq və "Pinterest"də süni intellekt yazılarından filtrləmək üçün təlimatlarımıza baxın. Əgər siz məhsulla qarşılaşsanız, yazını maraqlı olmadığını qeyd edə bilərsiniz, bu da alqoritmin daha çoxunu görmək istəmədiyinizi göstərməlidir. Sosial mediadan kənarda, "Apple Intelligence", "Pixel" və "Galaxy" telefonlarındakı süni intellekti və "Google Search", "Gmail" və "Docs"dakı "Gemini"ni söndürə bilərsiniz.

Oversight of AI Content on Social Media to Be Increased
Anyone browsing social media lately knows that artificial intelligence (AI) is everywhere. However, we can't always identify it when we see it. This is a major problem, and our concerns about AI are growing.
Redaksiya reports that AI-generated products have infiltrated every platform, from soulless images to bizarre videos and superficially literate texts. A vast majority of U.S. adults (94%) who use social media believe they have encountered content created or altered by AI, but only 44% of U.S. adults are confident they can distinguish real photos and videos from those generated by AI. This is according to an exclusive investigation by CNET.
Various approaches are being taken to combat AI content. Some solutions focus on better labeling for AI-generated content, as it's becoming harder than ever to trust our eyes. Half of social media users surveyed (51%) believe there is a need for better AI labeling online. Others (21%) believe AI-generated content should be banned entirely from social media. Only a small group of respondents (11%) find AI content useful, informative, or entertaining.
AI is not going anywhere, and it is fundamentally changing the internet and our relationship with it. Our investigation shows we still have a long way to go to reckon with it. Key findings: A majority of U.S. adults who use social media (94%) believe they encounter AI content on social media, but fewer (44%) can confidently distinguish real from fake images and videos. Many U.S. adults (72%) said they take steps to determine if an image or video is real, but some do nothing, particularly among Baby Boomers (36%) and Gen X (29%). Half of U.S. adults (51%) believe AI-generated and edited content needs better labeling. One in five (21%) believe AI content should be banned from social media with no exceptions.
AI's ability to mimic reality makes verifying what we see online even more crucial. About three-quarters of U.S. adults (72%) said they take some action to determine if an image or video is real, with Gen Z (84%) being the most likely to take such steps among these groups. The most obvious and popular method is to carefully examine images and videos for visual cues or artifacts. More than half of U.S. adults (60%) do this. However, AI innovation is a double-edged sword; models are rapidly improving, overcoming the flaws we previously relied on to identify AI-generated content. New AI models typically do not exhibit these common errors. Therefore, we all need to work a little harder to determine what is real and what is fake.
As AI's visual tells disappear, other forms of content verification become increasingly important. The next two most common methods are checking labels or captions (30%) and searching for the content elsewhere online (25%), such as on news sites or via reverse image searches. Only 5% of respondents reported using a "deepfake" detection tool or website. However, 25% of U.S. adults do nothing to determine if the content they see online is real. This inaction is highest among Baby Boomers (36%) and Gen X (29%). This is concerning – we have already seen AI become an effective tool for misuse and fraud. Understanding the origin of a post or piece of content is a crucial first step in navigating the internet, where anything can be faked.
Many people are working on solutions to combat the flood of AI-generated products. Labeling is a key area of opportunity. Labeling relies on social media users disclosing when their posts were made with the help of AI. This can also be done by social media platforms in the background, but it's somewhat difficult, leading to inconsistent results. This is likely why 51% of U.S. adults believe there's a need for better labeling on AI content, including "deepfakes." Support was strongest among Millennials and Gen Z, at 56% and 55% respectively.
Other solutions focus on managing the influx of AI content shared on social media. All major platforms allow AI-generated content, as long as it doesn't violate general content rules by being illegal or abusive. However, some platforms have implemented tools to limit the amount of AI-generated content you see in your feeds; Pinterest introduced its filters last year, while TikTok is still testing some of its filters. The goal is to give each person the ability to allow or exclude AI-generated content from their feeds. However, 21% of respondents believe AI content should be banned entirely from social media with no exceptions. This figure is highest among Gen Z – 25%. When asked if they believe AI content should be allowed but strictly regulated, 36% answered "yes." These low percentages can be explained by the fact that only 11% of AI content provides meaningful value – being entertaining, informative, or useful – and 28% provides no or little value.
The best defense against being fooled by AI is to be vigilant and trust your instincts. If something seems too weird, too polished, or too good to be true, it probably is. However, you can also take other steps, such as using a "deepfake" detection tool. There are many options; since it works with several different file types, I recommend starting with the Content Authenticity Initiative's tool. You can also check the account sharing the post for red flags. In many cases, AI products are shared by mass producers, and you can easily see this in their feeds. They will be filled with bizarre videos with no consistency or similarity. You can also check if anyone you know follows them, or if that account follows anyone else (which is a red flag). Spam posts or scam links are also indicators that an account is not legitimate.
If you want to limit the AI content you see in your social feeds, check out our guides for turning off or muting Meta AI on Instagram and Facebook, and filtering AI posts on Pinterest. If you encounter a product, you can mark the post as not interested, which should indicate to the algorithm that you don't want to see more of it. Outside of social media, you can turn off AI on Apple Intelligence, Pixel, and Galaxy phones, and Gemini in Google Search, Gmail, and Docs.