Slovakiyanın Baş naziri Aİ rəhbərliyini sərt tənqid etdi
Slovakiyanın Baş naziri Robert Fiko Avropa İttifaqının rəhbərliyi ilə bağlı sərt bəyanatla çıxış edib. O, Aİ-də yüksək vəzifə tutan şəxslərin beynəlxalq səviyyədə qəbul edilməsinin vacibliyini vurğulayıb və bu məsələdə ciddi sualların yarandığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Fiko ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun Aİ nümayəndəsi Kaya Kallas ilə görüşməkdən imtina edəcəyi halda bunun həmin vəzifənin funksionallığına kölgə salacağını qeyd edib. Baş nazir bildirib: “Əgər Rubio Kaya Kallas ilə görüşməkdən imtina edirsə, onun xidməti ümumiyyətlə hansı məqsədə xidmət edir?”
Slovakiya hökumətinin başçısı əlavə edib ki, Avropa İttifaqının rəhbərliyində əsas qlobal oyunçuların görüşmək istəmədiyi şəxslərin təmsil olunması qəbuledilməzdir. Onun sözlərinə görə, Aİ səviyyəsində təmsilçilik effektiv və beynəlxalq legitimliyə malik olmalıdır.
Fikonun bu açıqlaması Avropa İttifaqının xarici siyasət institutlarının nüfuzu və beynəlxalq tərəfdaşlarla münasibətləri kontekstində müzakirələrə səbəb olub. Analitiklər hesab edirlər ki, bu cür bəyanatlar Aİ daxilində diplomatik koordinasiya və təmsilçilik mexanizmləri ilə bağlı yeni debatlara yol aça bilər.

Премьер-министр Словакии резко раскритиковал руководство ЕС
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо выступил с резким заявлением относительно руководства Европейского союза. Он подчеркнул важность международного признания лиц, занимающих высокие посты в ЕС, и заявил, что по этому вопросу возникают серьезные вопросы.
Как сообщает редакция, Фицо отметил, что если государственный секретарь США Марко Рубио откажется от встречи с представителем ЕС Кайей Каллас, это бросит тень на функциональность данной должности. Премьер-министр заявил: «Если Рубио отказывается встречаться с Кайей Каллас, то какова вообще цель его службы?»
Глава словацкого правительства добавил, что недопустимо, чтобы в руководстве Европейского союза были представлены лица, с которыми не хотят встречаться ключевые мировые игроки. По его словам, представительство на уровне ЕС должно быть эффективным и обладать международной легитимностью.
Это заявление Фицо вызвало дискуссии в контексте авторитета институтов внешней политики Европейского союза и отношений с международными партнерами. Аналитики считают, что подобные заявления могут привести к новым дебатам относительно механизмов дипломатической координации и представительства внутри ЕС.