Ukrayna müharibəsi ilə bağlı brifinq çərçivəsində bir sıra Avropa liderlərinin Rusiya nefti və qazına tətbiq edilən sanksiyalarla bağlı mövqeləri gündəmə gəlib. Məlumatlara görə, Slovakiya baş naziri Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək məqsədilə Rusiya nefti və qazına dair sanksiyaların dayandırılmasını və ya ləğvini tələb edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Slovakiya baş naziri Avropa Komissiyasını tənqid edərək, Macarıstan baş naziri ilə aparılan danışıqlardan sonra Avropa Komissiyasının “ship sailing towards its death” ifadəsi ilə xarakterizə edilən istiqamətdə getdiyini bildirib. Eyni zamanda, Tuskın “Putins dream” barədə söylədiyi fikirlərə cavab olaraq Viktor Orban Rusiya enerjisinə tətbiq edilən sanksiyaların “immediate” şəkildə ləğvini tələb edib.
Digər mənbələrdə isə Orbanın Avropa İttifaqında enerji böhranı elan etdiyi və Rusiyaya qarşı sanksiyaların ləğvini çağırdığı qeyd olunur. UA.NEWS-in məlumatında Orbanın bu mövqeyi Rusiya enerjisinə dair sanksiyaların qaldırılması tələbi ilə əlaqələndirilir.

Within the framework of a briefing on the Ukraine war, the positions of several European leaders regarding sanctions imposed on Russian oil and gas came to the fore. According to reports, the Slovak Prime Minister demanded the suspension or abolition of sanctions on Russian oil and gas to strengthen the European Union's energy security.
Redaksiya reports that the Slovak Prime Minister criticized the European Commission, stating that after talks with the Hungarian Prime Minister, the European Commission is heading in a direction characterized by the phrase “ship sailing towards its death.” At the same time, in response to Tusk's remarks about “Putins dream,” Viktor Orban demanded the “immediate” lifting of sanctions imposed on Russian energy.
Other sources note that Orban declared an energy crisis in the European Union and called for the abolition of sanctions against Russia. UA.NEWS reports that Orban's position is linked to the demand for lifting sanctions on Russian energy.