Ukrayna müharibəsi ilə bağlı brifinq çərçivəsində bir sıra Avropa liderlərinin Rusiya nefti və qazına tətbiq edilən sanksiyalarla bağlı mövqeləri gündəmə gəlib. Məlumatlara görə, Slovakiya baş naziri Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək məqsədilə Rusiya nefti və qazına dair sanksiyaların dayandırılmasını və ya ləğvini tələb edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Slovakiya baş naziri Avropa Komissiyasını tənqid edərək, Macarıstan baş naziri ilə aparılan danışıqlardan sonra Avropa Komissiyasının “ship sailing towards its death” ifadəsi ilə xarakterizə edilən istiqamətdə getdiyini bildirib. Eyni zamanda, Tuskın “Putins dream” barədə söylədiyi fikirlərə cavab olaraq Viktor Orban Rusiya enerjisinə tətbiq edilən sanksiyaların “immediate” şəkildə ləğvini tələb edib.
Digər mənbələrdə isə Orbanın Avropa İttifaqında enerji böhranı elan etdiyi və Rusiyaya qarşı sanksiyaların ləğvini çağırdığı qeyd olunur. UA.NEWS-in məlumatında Orbanın bu mövqeyi Rusiya enerjisinə dair sanksiyaların qaldırılması tələbi ilə əlaqələndirilir.

В рамках брифинга по войне в Украине были подняты позиции ряда европейских лидеров относительно санкций, введенных против российской нефти и газа. Согласно сообщениям, премьер-министр Словакии потребовал приостановки или отмены санкций в отношении российской нефти и газа с целью укрепления энергетической безопасности Европейского Союза.
Редакция сообщает, что премьер-министр Словакии раскритиковал Европейскую комиссию, заявив, что после переговоров с премьер-министром Венгрии Европейская комиссия движется в направлении, характеризуемом выражением «ship sailing towards its death». В то же время, в ответ на заявления Туска о «Putins dream», Виктор Орбан потребовал «immediate» отмены санкций, введенных против российской энергетики.
В других источниках отмечается, что Орбан объявил энергетический кризис в Европейском Союзе и призвал к отмене санкций против России. В сообщении UA.NEWS эта позиция Орбана связывается с требованием отмены санкций в отношении российской энергетики.