Slovakiyanın baş naziri Robert Fiko Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) hazırkı vəziyyətini kəskin şəkildə tənqid edib. O, təşkilatın öz ilkin məqsədindən uzaqlaşaraq "gülüş hədəfinə" çevrildiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Robert Fiko BMT-nin yaradılmasının əsas səbəbi sülhün təmin edilməsi və hərbi gücdən yalnız zəruri hallarda, sülhü qorumaq üçün istifadəsinə icazə verilməsi olduğunu qeyd edib. Baş nazir bu prinsiplərin hazırda pozulduğunu və təşkilatın effektivliyini itirdiyini bildirib.
Fiko BMT-nin beynəlxalq münaqişələrdəki rolunu sorğulayaraq, bir sıra suallar səsləndirib. O, İraqda amerikalıları, Ukraynada Rusiyanı, İranda amerikalıları və Venesuelada amerikalıları kimin dayandırdığını soruşaraq, təşkilatın bu hallarda hərəkətsizliyini önə çəkib. Bu bəyanatlar BMT-nin beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyi təmin etməkdəki çatışmazlıqlarına dair ciddi narahatlıqları əks etdirir.

Премьер-министр Словакии заявил, что ООН оказалась в нелепом положении
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо резко раскритиковал текущее состояние Организации Объединенных Наций (ООН). Он подчеркнул, что организация отошла от своей первоначальной цели и превратилась в "объект насмешек".
Как сообщает Redaksiya, Роберт Фицо отметил, что основной причиной создания ООН было обеспечение мира и разрешение использования военной силы только в случае крайней необходимости для его сохранения. Премьер-министр заявил, что эти принципы в настоящее время нарушены, и организация утратила свою эффективность.
Фицо поставил под сомнение роль ООН в международных конфликтах, задав ряд вопросов. Он спросил, кто остановил американцев в Ираке, Россию в Украине, американцев в Иране и американцев в Венесуэле, подчеркнув бездействие организации в этих случаях. Эти заявления отражают серьезную обеспокоенность по поводу недостатков ООН в обеспечении международного мира и безопасности.