Sinqapurun BMT-dəki səfiri Kevin Çiok iyulun 29-da Nyu-Yorkda keçirilən yüksək səviyyəli konfransda bəyan edib ki, Sinqapur prinsip etibarilə Fələstin dövlətini tanımağa hazırdır. Onun sözlərinə görə, belə bir addım bölgədə sülhə və iki dövlətli həllə töhfə verməlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Çiok əlavə edib ki, Sinqapur Qəzzadan olan xəstələrin müalicəsinə kömək məqsədilə bölgəyə tibbi briqada göndərilməsini də nəzərdən keçirir. Uzunmüddətli mərhələdə isə Sinqapur daimi atəşkəs əldə olunduqdan sonra Qəzzanın bərpasına dəstək verməyə hazırdır.
Sinqapur rəsmisi bildirib: “Sinqapur uzun müddətdir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsaslanan iki dövlətli həlli və fələstinlilərin öz vətənlərinə sahib olmaq hüququnu dəstəkləyir. Biz inanırıq ki, bu, uzunmüddətli, ədalətli və davamlı sülh üçün yeganə yoludur.”
Çiok əlavə edib ki, Sinqapur həmçinin Misirin təklif etdiyi Qəzzanın Bərpası Planını və bölgənin yenidən qurulması ilə bağlı vizyonunu dəstəkləyir. Həmin sənəddə süni intellektlə hazırlanmış xəritələr, yaşayış sahələri, parklar və ictimai mərkəzlərə dair görüntülər yer alır.
İsrail və Fələstin arasında iki dövlətli həllin həyata keçirilməsi üzrə üçgünlük BMT konfransı Fransa və Səudiyyə Ərəbistanının birgə sədrliyi ilə təşkil olunub və iyulun 30-da başa çatıb. Təxminən 125 ölkənin nümayəndələri yekun bəyannamə üzərində işləyiblər.

Посол Сингапура в ООН Кевин Чиок заявил 29 июля на конференции высокого уровня в Нью-Йорке, что Сингапур принципиально готов признать Государство Палестина. По его словам, такой шаг должен способствовать миру в регионе и решению проблемы двух государств.
Редакция сообщает, что Чиок добавил, что Сингапур также рассматривает возможность отправки медицинской бригады в регион для оказания помощи в лечении пациентов из Газы. В долгосрочной перспективе Сингапур готов поддержать восстановление Газы после достижения постоянного прекращения огня.
Сингапурский чиновник заявил: «Сингапур давно поддерживает решение проблемы двух государств, основанное на соответствующих резолюциях Совета Безопасности ООН, и право палестинцев на собственную родину. Мы считаем, что это единственный путь к долгосрочному, справедливому и устойчивому миру».
Чиок добавил, что Сингапур также поддерживает предложенный Египтом План восстановления Газы и его видение реконструкции региона. Этот документ включает карты, созданные с помощью искусственного интеллекта, изображения жилых районов, парков и общественных центров.
Трехдневная конференция ООН по реализации решения проблемы двух государств между Израилем и Палестиной была организована под совместным председательством Франции и Саудовской Аравии и завершилась 30 июля. Представители примерно 125 стран работали над итоговой декларацией.