Sinqapurun BMT-dəki səfiri Kevin Çiok iyulun 29-da Nyu-Yorkda keçirilən yüksək səviyyəli konfransda bəyan edib ki, Sinqapur prinsip etibarilə Fələstin dövlətini tanımağa hazırdır. Onun sözlərinə görə, belə bir addım bölgədə sülhə və iki dövlətli həllə töhfə verməlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Çiok əlavə edib ki, Sinqapur Qəzzadan olan xəstələrin müalicəsinə kömək məqsədilə bölgəyə tibbi briqada göndərilməsini də nəzərdən keçirir. Uzunmüddətli mərhələdə isə Sinqapur daimi atəşkəs əldə olunduqdan sonra Qəzzanın bərpasına dəstək verməyə hazırdır.
Sinqapur rəsmisi bildirib: “Sinqapur uzun müddətdir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsaslanan iki dövlətli həlli və fələstinlilərin öz vətənlərinə sahib olmaq hüququnu dəstəkləyir. Biz inanırıq ki, bu, uzunmüddətli, ədalətli və davamlı sülh üçün yeganə yoludur.”
Çiok əlavə edib ki, Sinqapur həmçinin Misirin təklif etdiyi Qəzzanın Bərpası Planını və bölgənin yenidən qurulması ilə bağlı vizyonunu dəstəkləyir. Həmin sənəddə süni intellektlə hazırlanmış xəritələr, yaşayış sahələri, parklar və ictimai mərkəzlərə dair görüntülər yer alır.
İsrail və Fələstin arasında iki dövlətli həllin həyata keçirilməsi üzrə üçgünlük BMT konfransı Fransa və Səudiyyə Ərəbistanının birgə sədrliyi ilə təşkil olunub və iyulun 30-da başa çatıb. Təxminən 125 ölkənin nümayəndələri yekun bəyannamə üzərində işləyiblər.

Singapore: Principled Agreement to Recognize Palestine
Singapore's Ambassador to the UN, Kevin Cheok, stated at a high-level conference in New York on July 29 that Singapore is ready in principle to recognize the State of Palestine. According to him, such a step should contribute to peace in the region and a two-state solution.
The editorial office reports that Cheok added that Singapore is also considering sending a medical brigade to the region to help treat patients from Gaza. In the long term, Singapore is ready to support the reconstruction of Gaza once a permanent ceasefire is achieved.
A Singaporean official stated: “Singapore has long supported a two-state solution based on relevant UN Security Council resolutions and the right of Palestinians to have their own homeland. We believe this is the only path to a long-term, just, and lasting peace.”
Cheok added that Singapore also supports Egypt's proposed Gaza Reconstruction Plan and its vision for the region's rebuilding. The document includes AI-generated maps and visualizations for residential areas, parks, and public centers.
The three-day UN conference on the implementation of a two-state solution between Israel and Palestine was co-chaired by France and Saudi Arabia and concluded on July 30. Representatives from approximately 125 countries worked on the final declaration.