Türkiyənin Maliyyə Naziri Mehmet Şimşek, 2026-cı ili "İslahat ili" elan edərək, bu dövrdə resursların səmərəli istifadəsinə əsaslanan, məşğulluğu nəzərə alan və sənayedə səmərəlilik, rəqabət qabiliyyəti və davamlılıq üzərində fokuslanan siyasətləri sürətləndirəcəklərini bildirdi. Bu addım, Türkiyə iqtisadiyyatının inkişafı və davamlılığı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir Şimşek, bu siyasətlərin əsas məqsədinin, Türkiyə iqtisadiyyatının daha güclü, rəqabət qabiliyyətli və davamlı olmasını təmin etmək olduğunu vurğuladı. İslahatlar, resursların səmərəli istifadəsi, məşğulluğun artırılması və sənaye sektorunda müasir yanaşmaların tətbiqi ilə bağlıdır. Bu çərçivədə, hökumət, sənaye sahəsində verimliliyin artırılması, rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi və davamlı inkişafın təmin edilməsi üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirəcək.
Bu planlar, Türkiyənin iqtisadi siyasətinin əsas prioritetlərini əks etdirir. Hökumət, 2026-cı ildə həyata keçiriləcək islahatlarla, ölkənin iqtisadiyyatını daha da möhkəmləndirməyi, beynəlxalq arenada rəqabət qabiliyyətini artırmağı və vətəndaşların rifah səviyyəsini yüksəltməyi hədəfləyir. Bu siyasətlər, Türkiyənin gələcək iqtisadi inkişafı üçün mühüm bir addım olaraq dəyərləndirilir.

Министр финансов Турции Мехмет Шимшек объявил 2026 год «Годом реформ», заявив, что в этот период будут ускорены политики, основанные на эффективном использовании ресурсов, учитывающие занятость и фокусирующиеся на эффективности, конкурентоспособности и устойчивости в промышленности. Этот шаг имеет важное значение для развития и устойчивости турецкой экономики.
Как сообщает Redaksiya, министр Шимшек подчеркнул, что основная цель этой политики — обеспечить, чтобы турецкая экономика стала сильнее, конкурентоспособнее и устойчивее. Реформы связаны с эффективным использованием ресурсов, повышением занятости и применением современных подходов в промышленном секторе. В рамках этого правительство предпримет ряд мер для повышения производительности в промышленности, укрепления конкурентоспособности и обеспечения устойчивого развития.
Эти планы отражают основные приоритеты экономической политики Турции. Правительство ставит целью дальнейшее укрепление экономики страны, повышение ее конкурентоспособности на международной арене и повышение уровня благосостояния граждан посредством реформ, которые будут реализованы в 2026 году. Эти политики оцениваются как важный шаг для будущего экономического развития Турции.