Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin avqustun 31-də Tiencin şəhərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündə bəyan edib ki, Çin Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) qoşulmasını dəstəkləyir.
Redaksiya Xinhua agentliyinə istinadla xəbər verir ki, dövlət başçılarının ŞƏT Zirvəsi ərəfəsində baş tutan görüşündə həmçinin Çin xalqının Yapon təcavüzünə qarşı Müqavimət Müharibəsində və dünya antifaşist müharibəsində qələbəsinin 80 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirlər müzakirə olunub.
Hazırda ŞƏT-in dialoq tərəfdaşı olan Azərbaycanın təşkilata qoşulma perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Si Cinpin Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin səmərəliliyinin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, kənd təsərrüfatı, infrastruktur və enerji kimi ənənəvi sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsini, rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt və yaşıl inkişaf kimi yeni istiqamətlərdə tərəfdaşlığın gücləndirilməsini təklif edib.
Prezident İlham Əliyev isə bildirib ki, Azərbaycan Çinlə iqtisadiyyat, elm və texnologiya, nəqliyyat əlaqələri və turizm sahələrində əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə hazırdır. O, Azərbaycanın ŞƏT çərçivəsində Çinlə daha sıx işləmək niyyətini ifadə edərək, regional və qlobal sülhün təşviqinə birgə töhfə verməyin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə süni intellekt, elm və texnologiya, maliyyə və media sahələrində ikitərəfli əməkdaşlıq üzrə bir sıra sazişlər imzalanıb. Tədbirdə Çin rəhbərliyindən Say Çi və Van İ kimi yüksək vəzifəli rəsmilər iştirak ediblər. Xəbəri həmçinin Çin Müdafiə Nazirliyi də yayıb.

Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин на встрече с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 31 августа в городе Тяньцзинь заявил, что Китай поддерживает присоединение Азербайджана к Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Редакция со ссылкой на агентство Синьхуа сообщает, что на встрече глав государств, состоявшейся накануне Саммита ШОС, также обсуждались мероприятия, посвященные 80-летию победы китайского народа в Войне сопротивления японской агрессии и мировой антифашистской войне.
Состоялся обмен мнениями о перспективах присоединения Азербайджана, который в настоящее время является партнером по диалогу ШОС, к организации. Си Цзиньпин подчеркнул важность повышения эффективности Транскаспийского международного транспортного коридора, предложил расширить сотрудничество в традиционных областях, таких как сельское хозяйство, инфраструктура и энергетика, а также укрепить партнерство в новых направлениях, таких как цифровая экономика, искусственный интеллект и зеленое развитие.
Президент Ильхам Алиев, в свою очередь, заявил, что Азербайджан готов развивать сотрудничество с Китаем в сферах экономики, науки и технологий, транспортных связей и туризма. Он выразил намерение Азербайджана более тесно работать с Китаем в рамках ШОС, подчеркнув важность совместного вклада в продвижение регионального и глобального мира.
На встрече был подписан ряд соглашений о двустороннем сотрудничестве в областях искусственного интеллекта, науки и технологий, финансов и СМИ. В мероприятии приняли участие высокопоставленные официальные лица из руководства Китая, такие как Цай Ци и Ван И. Новость также распространило Министерство обороны Китая.