Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin avqustun 31-də Tiencin şəhərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündə bəyan edib ki, Çin Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) qoşulmasını dəstəkləyir.
Redaksiya Xinhua agentliyinə istinadla xəbər verir ki, dövlət başçılarının ŞƏT Zirvəsi ərəfəsində baş tutan görüşündə həmçinin Çin xalqının Yapon təcavüzünə qarşı Müqavimət Müharibəsində və dünya antifaşist müharibəsində qələbəsinin 80 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirlər müzakirə olunub.
Hazırda ŞƏT-in dialoq tərəfdaşı olan Azərbaycanın təşkilata qoşulma perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Si Cinpin Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin səmərəliliyinin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb, kənd təsərrüfatı, infrastruktur və enerji kimi ənənəvi sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsini, rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt və yaşıl inkişaf kimi yeni istiqamətlərdə tərəfdaşlığın gücləndirilməsini təklif edib.
Prezident İlham Əliyev isə bildirib ki, Azərbaycan Çinlə iqtisadiyyat, elm və texnologiya, nəqliyyat əlaqələri və turizm sahələrində əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə hazırdır. O, Azərbaycanın ŞƏT çərçivəsində Çinlə daha sıx işləmək niyyətini ifadə edərək, regional və qlobal sülhün təşviqinə birgə töhfə verməyin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə süni intellekt, elm və texnologiya, maliyyə və media sahələrində ikitərəfli əməkdaşlıq üzrə bir sıra sazişlər imzalanıb. Tədbirdə Çin rəhbərliyindən Say Çi və Van İ kimi yüksək vəzifəli rəsmilər iştirak ediblər. Xəbəri həmçinin Çin Müdafiə Nazirliyi də yayıb.

Chairman of the People's Republic of China Xi Jinping stated during his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Tianjin on August 31 that China supports Azerbaijan's accession to the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
The editorial office, citing Xinhua news agency, reports that the meeting of the heads of state, held on the eve of the SCO Summit, also discussed events marking the 80th anniversary of the Chinese people's victory in the War of Resistance against Japanese Aggression and the World Anti-Fascist War.
Views were exchanged on the prospects of Azerbaijan, currently an SCO dialogue partner, joining the organization. Xi Jinping emphasized the importance of increasing the efficiency of the Trans-Caspian International Transport Corridor and proposed expanding cooperation in traditional areas such as agriculture, infrastructure, and energy, as well as strengthening partnerships in new directions like digital economy, artificial intelligence, and green development.
President Ilham Aliyev, in turn, stated that Azerbaijan is ready to develop cooperation with China in the fields of economy, science and technology, transport links, and tourism. He expressed Azerbaijan's intention to work more closely with China within the SCO framework, emphasizing the importance of jointly contributing to the promotion of regional and global peace.
During the meeting, several agreements on bilateral cooperation in the fields of artificial intelligence, science and technology, finance, and media were signed. High-ranking officials from the Chinese leadership, such as Cai Qi and Wang Yi, attended the event. The news was also disseminated by the Chinese Ministry of Defense.