Şəxsiyyət vəsiqəsində əks olunan məlumatların tərkibinin yenilənməsi sonuncu oxunuşda qəbul edilib
Milli Məclis (MM) şəxsiyyət vəsiqəsində göstərilən məlumatlara yaşayış yeri və vətəndaşlıq məlumatlarının əlavə edilməsi təklifini sonuncu oxunuşda təsdiqləyib.
“Report” xəbər verir ki, təklif olunan dəyişiklik layihəsi parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü iclasında müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, dəyişiklik layihəsi Azərbaycan vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsinin Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO) 9303 nömrəli standartının tələblərinə uyğunlaşdırılması, həmçinin şəxsiyyət vəsiqəsinin istifadəsi üzrə yaranmış bəzi çətinliklərin aradan qaldırılması məqsədilə hazırlanıb.
Məlumata görə, Azərbaycan vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi səyahət sənədi kimi də (Türkiyəyə münasibətdə) istifadə olunur. Şəxsiyyət vəsiqəsinin üzərində şəxsin ünvanı barədə məlumatın əks olunmaması vəsiqənin istifadəsi üzrə bəzi çətinliklərə səbəb olur. Bu baxımdan, şəxsiyyət vəsiqəsinin formasında və üzərində olan məlumatların dairəsində dəyişiklik edilməsi zərurəti yaranıb. Buna görə də şəxsiyyət vəsiqəsində əks olunan məlumatların tərkibinin yenilənməsi təklif olunur.
Belə ki, şəxsiyyət vəsiqəsində göstərilən məlumatlara yaşayış yeri və vətəndaşlıq məlumatları əlavə ediləcək. Eyni zamanda elektron daşıyıcıda (çipdə) əvvəlki variantla müqayisədə yalnız daha zəruri məlumatların saxlanılması təklif olunur.
Təklif olunan digər dəyişiklik ondan ibarətdir ki, vətəndaşın ailə vəziyyəti, valideynləri, uşaqları, hərbi vəzifəsi və digər məlumatlar artıq birbaşa elektron daşıyıcıda deyil, IAMAS (idarələrarası avtomatlaşdırılmış məlumat-axtarış sistemi) vasitəsilə saxlanılacaq və kriptoqrafik mühafizə olunacaq. Şəxsiyyət vəsiqəsi ilə bağlı məlumatların kriptoqrafik mühafizəsi, onların məxfiliyinin, bütövlüyünün və icazəsiz müdaxilədən qorunmasının təmin olunması məqsədini daşıyır.
Qanun layihəsində vəsiqənin verilməsi qaydalarına da dəyişikliklər təklif olunur.
Vəsiqə dəyişdirilməli olan hallara yaşayış yerinin dəyişməsi əlavə olunur. Bundan başqa, əgər vəsiqə və ya elektron daşıyıcısında texniki və ya məzmunla bağlı səhv aşkar edilərsə, düzəlişin dövlət rüsumu tutulmadan həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Beləliklə təklif olunan bu dəyişikliklər şəxsiyyət vəsiqəsi ilə bağlı məlumatların daha müasir sistemlərdə, təhlükəsiz və çevik şəkildə idarə olunmasını, həmçinin sənədləşmə prosedurlarının və xidmətlərin vətəndaş üçün sadələşdirilməsini təmin edəcək.

НОВАЯ НОВОСТЬ о удостоверениях личности!
Милли Меджлис (ММ) утвердил в последнем чтении предложение о добавлении сведений о месте жительства и гражданстве к информации, указываемой в удостоверении личности.
Как сообщает “Report”, предложенный проект изменений был обсужден на сегодняшнем заседании внеоочередной сессии парламента.
Отмечено, что проект изменений разработан с целью приведения удостоверения личности гражданина Азербайджана в соответствие с требованиями стандарта № 9303 Международной организации гражданской авиации (ИКАО), а также устранения некоторых трудностей, возникших при использовании удостоверения личности.
Согласно информации, удостоверение личности гражданина Азербайджана также используется в качестве проездного документа (в отношении Турции). Отсутствие информации об адресе лица на удостоверении личности вызывает некоторые трудности при его использовании. В связи с этим возникла необходимость внесения изменений в форму удостоверения личности и объем содержащейся в нем информации. Поэтому предлагается обновить состав информации, отражаемой в удостоверении личности.
Таким образом, к информации, указываемой в удостоверении личности, будут добавлены сведения о месте жительства и гражданстве. В то же время предлагается хранить на электронном носителе (чипе) только наиболее необходимую информацию по сравнению с предыдущим вариантом.
Другое предлагаемое изменение заключается в том, что семейное положение гражданина, его родители, дети, воинская обязанность и другая информация будут храниться и криптографически защищаться не непосредственно на электронном носителе, а через IAMAS (межведомственная автоматизированная информационно-поисковая система). Криптографическая защита информации, связанной с удостоверением личности, имеет целью обеспечение ее конфиденциальности, целостности и защиты от несанкционированного вмешательства.
В законопроекте также предлагаются изменения в правила выдачи удостоверения.
К случаям, когда удостоверение должно быть заменено, добавляется изменение места жительства. Кроме того, если в удостоверении или его электронном носителе будет обнаружена техническая или содержательная ошибка, исправление предусматривается осуществлять без взимания государственной пошлины.
Таким образом, предложенные изменения обеспечат более современное, безопасное и гибкое управление информацией, связанной с удостоверением личности, а также упрощение процедур оформления документов и услуг для граждан.