Səudiyyə Ərəbistanı narkotiklərlə mübarizəni sərtləşdirir, edamlar artır
Səudiyyə Ərəbistanı krallığında narkotiklərlə mübarizə sərtləşir, bu da ölkədəki vəziyyətə dair narahatlıqları artırır. Ölkəyə külli miqdarda amfetaminin daxil olması ilə əlaqədar olaraq, hökumət narkotik qaçaqmalçılığında təqsirli bilinən yüzlərlə insanı, o cümlədən əksəriyyəti kiçik miqyaslı qaçaqmalçılıqda təqsirli bilinən əcnəbiləri edam edib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərar krallığın narkotiklərə qarşı sıfır dözümlülük siyasətinin bir hissəsidir. Səudiyyə Ərəbistanı, narkotik qaçaqmalçılığı ilə mübarizədə ən sərt cəzaları tətbiq edən ölkələrdən biri kimi tanınır. Bu siyasət, ölkənin narkotiklərin yayılmasının qarşısını almaq və ictimai təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədi daşıyır.
Edamların sayı və onların kimlərə aid olması, beynəlxalq təşkilatlar və insan hüquqları müdafiəçiləri tərəfindən tənqidlə qarşılanıb. Onlar, bu cür sərt cəzaların insan hüquqları ilə ziddiyyət təşkil etdiyini və ədalətli məhkəmə proseslərinin aparılmadığını iddia edirlər. Bununla belə, Səudiyyə Ərəbistanı hökuməti, narkotiklərlə mübarizənin ölkənin təhlükəsizliyi üçün vacib olduğunu vurğulayaraq, tənqidləri rədd edir. Ölkə, narkotiklərin qarşısını almaq üçün səylərini davam etdirəcəyini bildirib.

В Королевстве Саудовская Аравия ужесточается борьба с наркотиками, что вызывает обеспокоенность по поводу ситуации в стране. В связи с поступлением в страну большого количества амфетамина правительство казнило сотни людей, признанных виновными в контрабанде наркотиков, включая большинство иностранцев, признанных виновными в мелкомасштабной контрабанде.
Redaksiya сообщает, что это решение является частью политики нулевой терпимости королевства к наркотикам. Саудовская Аравия известна как одна из стран, применяющих самые суровые наказания в борьбе с контрабандой наркотиков. Эта политика направлена на предотвращение распространения наркотиков в стране и обеспечение общественной безопасности.
Число казней и их принадлежность подверглись критике со стороны международных организаций и правозащитников. Они утверждают, что такие суровые наказания противоречат правам человека и что справедливые судебные процессы не проводятся. Тем не менее, правительство Саудовской Аравии отвергает критику, подчеркивая, что борьба с наркотиками важна для безопасности страны. Страна заявила, что продолжит свои усилия по предотвращению распространения наркотиков.