Səudiyyə Ərəbistanı narkotiklərlə mübarizəni sərtləşdirir, edamlar artır
Səudiyyə Ərəbistanı krallığında narkotiklərlə mübarizə sərtləşir, bu da ölkədəki vəziyyətə dair narahatlıqları artırır. Ölkəyə külli miqdarda amfetaminin daxil olması ilə əlaqədar olaraq, hökumət narkotik qaçaqmalçılığında təqsirli bilinən yüzlərlə insanı, o cümlədən əksəriyyəti kiçik miqyaslı qaçaqmalçılıqda təqsirli bilinən əcnəbiləri edam edib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərar krallığın narkotiklərə qarşı sıfır dözümlülük siyasətinin bir hissəsidir. Səudiyyə Ərəbistanı, narkotik qaçaqmalçılığı ilə mübarizədə ən sərt cəzaları tətbiq edən ölkələrdən biri kimi tanınır. Bu siyasət, ölkənin narkotiklərin yayılmasının qarşısını almaq və ictimai təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədi daşıyır.
Edamların sayı və onların kimlərə aid olması, beynəlxalq təşkilatlar və insan hüquqları müdafiəçiləri tərəfindən tənqidlə qarşılanıb. Onlar, bu cür sərt cəzaların insan hüquqları ilə ziddiyyət təşkil etdiyini və ədalətli məhkəmə proseslərinin aparılmadığını iddia edirlər. Bununla belə, Səudiyyə Ərəbistanı hökuməti, narkotiklərlə mübarizənin ölkənin təhlükəsizliyi üçün vacib olduğunu vurğulayaraq, tənqidləri rədd edir. Ölkə, narkotiklərin qarşısını almaq üçün səylərini davam etdirəcəyini bildirib.

The fight against drugs is intensifying in the Kingdom of Saudi Arabia, raising concerns about the situation in the country. Following the entry of large quantities of amphetamines into the country, the government has executed hundreds of people found guilty of drug trafficking, including many foreigners, most of whom were found guilty of small-scale trafficking.
Redaksiya reports that this decision is part of the kingdom's zero-tolerance policy against drugs. Saudi Arabia is known as one of the countries that applies the harshest penalties in the fight against drug trafficking. This policy aims to prevent the spread of drugs in the country and ensure public safety.
The number of executions and the identities of those executed have been met with criticism by international organizations and human rights defenders. They claim that such harsh penalties contradict human rights and that fair trial processes are not being conducted. However, the Saudi Arabian government rejects the criticism, emphasizing that the fight against drugs is vital for the country's security. The country has stated that it will continue its efforts to prevent drugs.