Afrika Millətlər Kubokunun ilk 1/8 final oyununda Seneqal Təngərdə Sudana qarşı 3-1 hesabı ilə qələbə qazandı. Bu qələbə, turnirdəki iddialarını daha da gücləndirdi.
Redaksiya xəbər verir ki, Pape Gueye iki qol vuraraq, gənc İbrahim Mbaye isə ehtiyat oyunçular skamyasından daxil olduqdan dörd dəqiqə sonra qələbə qolunu vurdu. Oyunun gedişatı ərzində, hakim tərəfindən penalti nöqtəsi göstərilsə də, VAR-ın uzun müddətli araşdırmasından sonra qərar dəyişdirildi, çünki Seneqal oyunçusu hücumun başlanğıcında ofsaydda idi.
Seneqal üçüncü qolun təminatı üçün ikinci yarıda Mbaye-ni meydana buraxdı. O, uzun ötürməyə reaksiya verərək, topu qapıya göndərdi və Abuzaidi məğlub etdi. Sudan ilk olaraq Aamir Abdallahın qolu ilə hesabı açdı, lakin Seneqal, Pape Gueye-nin qolları ilə ilk yarıda 2-1 öndə idi. Mbaye, 77-ci dəqiqədə hesabı yekunlaşdırdı.
Sudan qrup mərhələsində üç oyunda qol vura bilməməsinə baxmayaraq, ən yaxşı dörd üçüncü yer komandası arasında yer alaraq, pley-off mərhələsinə vəsiqə qazanmışdı. Ekvatorial Qvineya üzərində qazanılan qələbə, öz qapısına vurulan qolla əldə edilmişdi.
Seneqal hücumlarını davam etdirərkən, Sudanın hücumda demək olar ki, heç bir təklifi yox idi. Oyun, Konfederasiya Afrika Futbolunun (CAF) prezidenti Patris Motsepe tərəfindən izlənildi.
La Liqa klubu Villarreal-dən olan yarımmüdafiəçi, əlavə vaxtın üçüncü dəqiqəsində möhtəşəm bir qol vurdu. O, sol ayağı ilə ötürməni Abuzaidin yanından qapıya göndərdi.
Seneqal son qrup oyununda Botsvana üzərində qazanılan 3-0 hesablı qələbədəki heyətində altı dəyişiklik etdi. Kapitan və mərkəz müdafiəçisi Kalidou Koulibalinin cəzalı olması diqqət çəkən məqamlardan biri idi.
Bu, ölkələrin Afrika Millətlər Kubokunda ilk qarşılaşması idi. Onlar, 2026-cı il Dünya Kubokunun seçmə qrupunda da yer almışdılar, Seneqal evdə qələbə qazanmış və səfərdə heç-heçə etmişdi.
17 yaşlı Paris Saint-Germain hücumçusu, beynəlxalq karyerasını Seneqala keçməzdən əvvəl, yaş məhdudiyyəti səviyyəsində Fransanı təmsil edirdi, harada ki, onun atası anadan olmuşdu.

В первом матче 1/8 финала Кубка африканских наций Сенегал одержал победу над Суданом со счетом 3:1. Эта победа укрепила их позиции в турнире.
Redaksiya сообщает, что Папе Гуйе забил два гола, а молодой Ибраима Мбайе забил победный гол через четыре минуты после выхода на замену. В ходе игры судья указал на пенальти, но после длительного изучения VAR решение было изменено, поскольку сенегальский игрок находился в офсайде в начале атаки.
Сенегал выпустил Мбайе во втором тайме, чтобы обеспечить третий гол. Он отреагировал на длинный пас, отправил мяч в ворота и обыграл Абузаида. Судан открыл счет благодаря голу Аамира Абдаллаха, но Сенегал лидировал со счетом 2:1 в первом тайме благодаря голам Папе Гуйе. Мбайе завершил счет на 77-й минуте.
Несмотря на то, что Судан не смог забить в трех матчах группового этапа, они заняли место среди четырех лучших команд, занявших третье место, и вышли в плей-офф. Победа над Экваториальной Гвинеей была достигнута благодаря автоголу.
В то время как Сенегал продолжал свои атаки, у Судана практически не было предложений в атаке. За игрой наблюдал президент Конфедерации африканского футбола (CAF) Патрис Мотсепе.
Полузащитник испанского клуба «Вильярреал» забил великолепный гол на третьей минуте добавленного времени. Он отправил мяч в ворота левой ногой мимо Абузаида.
Сенегал внес шесть изменений в состав, который одержал победу над Ботсваной со счетом 3:0 в последнем групповом матче. Отсутствие капитана и центрального защитника Калиду Кулибали из-за дисквалификации было одним из заметных моментов.
Это была первая встреча стран на Кубке африканских наций. Они также были в одной отборочной группе к Чемпионату мира 2026 года, где Сенегал выиграл дома и сыграл вничью на выезде.
17-летний нападающий «Пари Сен-Жермен» представлял Францию на юношеских уровнях, прежде чем перейти в сборную Сенегала, где родился его отец.