Senat: Rəqəmsal dollara qadağa qoyuldu
Amerika Birləşmiş Ştatları Senatı çərşənbə axşamı Mərkəzi Bankın rəqəmsal valyutasının (CBDC) tətbiqinə qadağa qoyan genişmiqyaslı mənzil islahatı paketini irəli apararaq, Federal Ehtiyat Sistemi tərəfindən buraxılacaq rəqəmsal dollara qarşı əhəmiyyətli bir addım atıb.
Redaksiya məlumat verir ki, qanun layihəsi Konqresin razılığı olmadan rəqəmsal dolların buraxılmasını qadağan edir. Bu qanun layihəsi təklifin artırılması, əlçatanlıq proqramları, ipoteka kreditlərinə çıxış və tənzimləmənin müasirləşdirilməsi kimi məsələləri hədəfləyir.
Senatda 84-6 səs çoxluğu ilə qəbul edilən qanun layihəsi, "Belə bir səsverməni hər gün görmürsən" kimi qiymətləndirilən geniş dəstək qazanıb. "21-ci Əsrə Mənzilə YOL" Aktı adlandırılan bu təklif, mənzilə bağlı onlarla islahatı əhatə edən əhatəli bir əvəzedici düzəlişdir. Qanun layihəsi Senatın Bankçılıq Komitəsinin sədri senator Tim Skott və senator Elizabeth Uorren tərəfindən hazırlanıb.
Əsasən mənzil təklifinin artırılması, əlçatanlıq proqramlarının müasirləşdirilməsi və tənzimləmə maneələrinin azaldılmasına yönəldilmiş olsa da, qanun layihəsi X Başlıq altında: Mərkəzi Bank Rəqəmsal Valyutası, diqqət çəkən bir maliyyə texnologiyası müddəasını da ehtiva edir. Bu bölmə, Konqresin açıq icazəsi olmadan Federal Ehtiyat Sisteminin ABŞ-da CBDC buraxmasını qadağan edir. Bu dil, qanunvericilər arasında məxfilik, maliyyə nəzarəti və rəqəmsal dollarla müşayiət oluna biləcək bank sisteminin potensial yenidən qurulması ilə bağlı artan narahatlıqları əks etdirir.
Kriptovalyuta ilə bağlı müddəadan əlavə, qanun layihəsi mənzil ehtiyatlarının genişləndirilməsi, kirayə yardımı proqramlarının gücləndirilməsi, maliyyə savadlılığının təşviqi, prefabrik mənzil qaydalarının müasirləşdirilməsi və ipoteka kreditlərinə çıxışın yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş islahatları nəzərdə tutur. Qanun layihəsinin tərəfdarları, bu paketin təklifi məhdudlaşdıran və ölkə daxilində mənzil xərclərini artıran sistemik maneələri həll etdiyini iddia edirlər. Senatın bu qədər böyük səs çoxluğu ilə qəbul etməsi mənzil siyasətində nadir iki-partiyalı razılığın əlamətidir, lakin CBDC qadağasının daxil edilməsi qanun layihəsi Nümayəndələr Palatasına keçərkən danışıqlara təsir edə bilər. Qəbul edildiyi təqdirdə, bu təklif həm illərdir ki, ən əhəmiyyətli mənzil islahatlarından birini, həm də ABŞ-nin rəqəmsal valyuta siyasətinin gələcəyi barədə əhəmiyyətli bir Konqres bəyanatını təmsil edəcək.

Senate: Digital Dollar Banned
The United States Senate took a significant step against a digital dollar issued by the Federal Reserve by advancing a sweeping housing reform package that bans the implementation of a Central Bank Digital Currency (CBDC). The bill prohibits the issuance of a digital dollar without congressional approval. This bill targets issues such as increasing supply, accessibility programs, mortgage access, and modernizing regulation.
Redaksiya reports that the bill prohibits the issuance of a digital dollar without congressional approval. This bill targets issues such as increasing supply, accessibility programs, mortgage access, and modernizing regulation.
The bill, passed by an overwhelming 84-6 vote in the Senate, garnered broad support, described as "not a vote you see every day." Dubbed the "Road to Housing for the 21st Century Act," this proposal is a comprehensive substitute amendment covering dozens of housing-related reforms. The bill was drafted by Senator Tim Scott, Chairman of the Senate Banking Committee, and Senator Elizabeth Warren.
While primarily focused on increasing housing supply, modernizing accessibility programs, and reducing regulatory barriers, the bill also includes a notable fintech provision under Title X: Central Bank Digital Currency. This section prohibits the Federal Reserve from issuing a CBDC in the U.S. without explicit authorization from Congress. This language reflects growing concerns among lawmakers regarding privacy, financial oversight, and the potential restructuring of the banking system that could accompany a digital dollar.
In addition to the cryptocurrency provision, the bill outlines reforms aimed at expanding housing reserves, strengthening rental assistance programs, promoting financial literacy, modernizing manufactured housing rules, and improving access to mortgage credit. Proponents of the bill argue that this package addresses systemic barriers that limit supply and drive up housing costs nationwide. The Senate's passage with such a large bipartisan majority is a rare sign of consensus on housing policy, but the inclusion of the CBDC ban could influence negotiations as the bill moves to the House of Representatives. If enacted, this proposal would represent both one of the most significant housing reforms in years and a substantial congressional statement on the future of U.S. digital currency policy.