Sabahdan Bakı və Sumqayıtda Yeni il yarmarkaları fəaliyyətə başlayır
Sabahdan etibarən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən "Aqrar Tədarük və Təchizat" ASC-nin təşkilatçılığı ilə Bakının daha yeddi ərazisində və Sumqayıt şəhərində "Kənddən Şəhərə" Yeni il yarmarkaları keçiriləcək.
Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təşkil olunan yarmarkalar Sumqayıt şəhərinin 9-cu mikrorayon ərazisində (köhnə "Şərq bazarı"nın yaxınlığı), Bakıda isə "Əhmədli", "Xalqlar Dostluğu", "Neftçilər", "Qara Qarayev", "Nəriman Nərimanov", "Elmlər Akademiyası" və "Azadlıq" metro stansiyalarının yaxınlığında fəaliyyət göstərəcək. "Kənddən Şəhərə" yarmarkaları dekabrın 29-dək davam edəcək.
Yarmarkaların təşkilində əsas məqsəd fermerlərin satış imkanlarını genişləndirmək, regionlardan gətirilən yerli məhsulları daha çox istehlakçıya çatdırmaq, bayram günlərində vətəndaşların keyfiyyətli, təbii və yerli məhsullara rahat çıxışını təmin etməkdir. Layihə çərçivəsində xüsusilə kiçik və orta fermer təsərrüfatlarında istehsal olunan məhsulların bazara çıxışının təmin olunmasına xüsusi önəm verilir.
Yarmarkalarda ölkənin 40-a yaxın regionundan iştirak edəcək 160-a yaxın fermer öz təsərrüfatlarında yetişdirdikləri 150-dən artıq çeşiddə məhsulu satışa çıxaracaqlar.
Qeyd edək ki, təşkil olunan yarmarkalarda fermerlər satış üçün yer, piştaxta, tərəzi və digər zəruri avadanlıqlarla ödənişsiz şəkildə təmin olunurlar.

С завтрашнего дня по инициативе ОАО "Аграрная заготовка и снабжение" при Министерстве сельского хозяйства в семи районах Баку и городе Сумгаит пройдут новогодние ярмарки "От села к городу".
Ярмарки, организованные по случаю Нового года и Дня солидарности азербайджанцев мира, будут действовать в Сумгаите в районе 9-го микрорайона (рядом со старым "Восточным базаром"), а в Баку - возле станций метро "Ахмедли", "Народная дружба", "Нефтчиляр", "Кара Караев", "Нариман Нариманов", "Академия наук" и "Азадлыг". Ярмарки "От села к городу" продлятся до 29 декабря.
Основная цель организации ярмарок - расширение возможностей сбыта для фермеров, доставка местных продуктов из регионов большему числу потребителей, обеспечение удобного доступа граждан к качественным, натуральным и местным продуктам в праздничные дни. В рамках проекта особое значение придается обеспечению доступа на рынок продукции, производимой малыми и средними фермерскими хозяйствами.
На ярмарках около 160 фермеров из примерно 40 регионов страны представят на продажу более 150 наименований продукции, выращенной в их хозяйствах.
Отметим, что на организованных ярмарках фермеры бесплатно обеспечиваются местом для продажи, прилавками, весами и другим необходимым оборудованием.