Rusiya xarici məhkəmə qərarlarının icrasına qadağa qoydu
Rusiya hökuməti xarici məhkəmələrin qərarlarının icrasına qadağa qoyub. Bu qərar, beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq, Rusiya Federasiyasının suverenliyini qorumaq məqsədi daşıyır. Bu addım, xarici məhkəmələrin və beynəlxalq qurumların qərarlarının Rusiyada tətbiq edilməsinə ciddi məhdudiyyətlər gətirir.
Redaksiya məlumat verir ki, qanun, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən imzalanıb və hüquqi aktların rəsmi nəşrinin saytında yerləşdirilib. Bu qanun, cinayət işləri üzrə səlahiyyətli xarici məhkəmələrin və ya Rusiya Federasiyasının iştirakı olmadan digər xarici dövlətlərin qərarlarının, həmçinin Rusiya Federasiyasının beynəlxalq müqaviləsinə və ya BMT Təhlükəsizlik Şurasının Nizamnaməsinin VII fəslində nəzərdə tutulan səlahiyyətlər çərçivəsində qəbul edilmiş qərarına əsaslanmayan beynəlxalq məhkəmə orqanlarının qərarlarının Rusiyada icra edilməsinin qadağan edilməsini nəzərdə tutur. Bu qərar, Rusiya Federasiyasının milli maraqlarını qorumaq və xarici hüquqi təsirlərə qarşı müdafiə mexanizmlərini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Bu qanunun qəbul edilməsi, Rusiya Federasiyasının xarici məhkəmələrin qərarlarının icrasına dair siyasətində əhəmiyyətli bir dəyişiklikdir. Bu dəyişiklik, Rusiya Federasiyasının suverenliyini və milli maraqlarını qorumaq məqsədi daşıyır. Qanun, xarici məhkəmələrin qərarlarının icrasına dair məhdudiyyətlər tətbiq etməklə, Rusiya Federasiyasının hüquqi sistemini xarici təsirlərdən qoruyur. Bu addım, Rusiya Federasiyasının beynəlxalq hüquq sahəsindəki mövqeyini gücləndirməyə və milli maraqlarını qorumağa yönəlmişdir.

The Russian government has banned the enforcement of foreign court decisions. This decision, contrary to international law norms, aims to protect the sovereignty of the Russian Federation. This step imposes serious restrictions on the application of decisions from foreign courts and international bodies in Russia.
Redaksiya reports that the law was signed by Russian President Vladimir Putin and published on the official legal acts publication website. This law prohibits the enforcement in Russia of decisions by foreign courts competent in criminal cases or other foreign states without the participation of the Russian Federation, as well as decisions of international judicial bodies not based on an international treaty of the Russian Federation or decisions adopted within the framework of the powers provided for in Chapter VII of the UN Charter. This decision aims to protect the national interests of the Russian Federation and strengthen defense mechanisms against foreign legal influences.
The adoption of this law represents a significant change in the Russian Federation's policy regarding the enforcement of foreign court decisions. This change aims to protect the sovereignty and national interests of the Russian Federation. By imposing restrictions on the enforcement of foreign court decisions, the law protects the legal system of the Russian Federation from foreign influences. This step is aimed at strengthening the position of the Russian Federation in the field of international law and protecting its national interests.