Rusiya və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında gərginlik, xüsusilə də hərbi əməliyyatlarla bağlı məsələlər, beynəlxalq arenada diqqətlə izlənilir. Bu kontekstdə, "Mariner" tankerinin ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri tərəfindən ələ keçirilməsi hadisəsi, tərəflər arasında münasibətlərin daha da gərginləşməsinə səbəb olub. Bu hadisə, həmçinin, Rusiya tərəfindən sərt reaksiyalarla qarşılanıb.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, siyasətçi Oleq Tsarev, "Mariner" tankerinin ələ keçirilməsi ilə bağlı Rusiya tərəfinin davranışını "maniyakın qurbanı" kimi qiymətləndirib. Tsarev, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin ABŞ hərbçilərinin Rusiya bayrağı altında üzən "Mariner" gəmisinə enməsi ilə bağlı məlumatları diqqətlə izlədiyini və ABŞ-dan Rusiya vətəndaşlarına qarşı insanpərvər və ləyaqətli münasibət göstərilməsini tələb etdiyini qeyd edib. Tsarev, öz teleqram kanalında yazdığına görə, Rusiya tərəfinin BMT konvensiyasına riayət olunmasını belə tələb etmədiyini, sadəcə insanpərvər münasibət göstərilməsini istədiyini vurğulayıb.
EADaily-nin məlumatına görə, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin "Mariner" gəmisini ələ keçirməsi, Rusiyaya qarşı hərbi işğal kimi qiymətləndirilə bilər. Bu barədə Dövlət Dumasının Müdafiə Komitəsinin sədrinin birinci müavini Aleksey Juravlev bildirib. Xatırladaq ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi, ABŞ-dan "Mariner" tankerinin heyətinə qarşı insanpərvər münasibət göstərilməsini tələb edir. Bu barədə Sky News kanalı məlumat yayıb.

Tensions between Russia and the US: The "Mariner" ship seized
Tensions between Russia and the United States, particularly concerning military operations, are being closely monitored on the international stage. In this context, the seizure of the "Mariner" tanker by the US Navy has further escalated relations between the parties. This incident has also been met with strong reactions from the Russian side.
Redaksiya, citing EADaily, reports that politician Oleg Tsarev described the Russian side's reaction to the seizure of the "Mariner" tanker as "a victim of a maniac." Tsarev noted that the Russian Ministry of Foreign Affairs is closely monitoring reports of US military personnel boarding the "Mariner" vessel flying the Russian flag and demands that the US treat Russian citizens humanely and with dignity. Tsarev emphasized on his Telegram channel that the Russian side did not even demand adherence to the UN convention, but simply requested humane treatment.
According to EADaily, the US Navy's seizure of the "Mariner" vessel could be considered a military occupation against Russia. This was stated by Aleksey Zhuravlev, First Deputy Chairman of the State Duma Defense Committee. It should be recalled that the Russian Ministry of Foreign Affairs demands that the US treat the crew of the "Mariner" tanker humanely. Sky News reported on this.