Rusiya və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında gərginlik, xüsusilə də hərbi əməliyyatlarla bağlı məsələlər, beynəlxalq arenada diqqətlə izlənilir. Bu kontekstdə, "Mariner" tankerinin ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri tərəfindən ələ keçirilməsi hadisəsi, tərəflər arasında münasibətlərin daha da gərginləşməsinə səbəb olub. Bu hadisə, həmçinin, Rusiya tərəfindən sərt reaksiyalarla qarşılanıb.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, siyasətçi Oleq Tsarev, "Mariner" tankerinin ələ keçirilməsi ilə bağlı Rusiya tərəfinin davranışını "maniyakın qurbanı" kimi qiymətləndirib. Tsarev, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin ABŞ hərbçilərinin Rusiya bayrağı altında üzən "Mariner" gəmisinə enməsi ilə bağlı məlumatları diqqətlə izlədiyini və ABŞ-dan Rusiya vətəndaşlarına qarşı insanpərvər və ləyaqətli münasibət göstərilməsini tələb etdiyini qeyd edib. Tsarev, öz teleqram kanalında yazdığına görə, Rusiya tərəfinin BMT konvensiyasına riayət olunmasını belə tələb etmədiyini, sadəcə insanpərvər münasibət göstərilməsini istədiyini vurğulayıb.
EADaily-nin məlumatına görə, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin "Mariner" gəmisini ələ keçirməsi, Rusiyaya qarşı hərbi işğal kimi qiymətləndirilə bilər. Bu barədə Dövlət Dumasının Müdafiə Komitəsinin sədrinin birinci müavini Aleksey Juravlev bildirib. Xatırladaq ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi, ABŞ-dan "Mariner" tankerinin heyətinə qarşı insanpərvər münasibət göstərilməsini tələb edir. Bu barədə Sky News kanalı məlumat yayıb.

Напряженность между Россией и США: захвачен танкер "Mariner"
Напряженность между Россией и Соединенными Штатами Америки, особенно в вопросах, связанных с военными действиями, внимательно отслеживается на международной арене. В этом контексте инцидент с захватом танкера "Mariner" Военно-морскими силами США привел к дальнейшему обострению отношений между сторонами. Этот инцидент также вызвал резкую реакцию со стороны России.
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что политик Олег Царев оценил действия российской стороны в связи с захватом танкера "Mariner" как "жертву маньяка". Царев отметил, что Министерство иностранных дел России внимательно следит за сообщениями о высадке американских военных на судно "Mariner", плавающее под российским флагом, и требует от США гуманного и достойного отношения к российским гражданам. Царев подчеркнул в своем Telegram-канале, что российская сторона даже не требует соблюдения конвенции ООН, а просто просит гуманного отношения.
По данным EADaily, захват танкера "Mariner" Военно-морскими силами США может быть расценен как военная оккупация России. Об этом заявил первый заместитель председателя Комитета по обороне Государственной Думы Алексей Журавлев. Напомним, что Министерство иностранных дел России требует от США гуманного отношения к экипажу танкера "Mariner". Об этом сообщил канал Sky News.