Rusiya iqtisadiyyatı, neft ixracından əldə olunan gəlirlərin azalması, enerji daşıyıcılarına tələbatın azalması və müharibəni maliyyələşdirən "qızıl baloncuk"un partlaması kimi bir sıra çətinliklərlə üzləşir. Bu vəziyyət, ölkənin büdcəsinin doldurulması mənbələrinin sürətlə azalmasına səbəb olur.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya neft ixracından əldə etdiyi gəlirlər, "Rosneft" və "Lukoyl" şirkətlərinə qarşı tətbiq edilən sanksiyalar səbəbindən, ötən il 24% azalıb və son üç ayda sürətlə düşməyə başlayıb. Çin dövlət enerji şirkətləri, ikincili sanksiyalardan qorxaraq, Rusiya neftinin alınmasını əsasən dayandırıb. Hindistan da idxalı azaldır.
"Argus" enerji şirkətinin baş iqtisadçısı Devid Fayf qeyd edib ki, "Gündəlik 3,5 milyon barel həcmində potensial artıqlıq var. Əgər OPEC uçurumun kənarından geri çəkilməz və hasilatı yenidən məhdudlaşdırmazsa, qiymət 30 dollara qədər düşəcək", və bunun nəticəsində Rusiya neftinin demək olar ki, satılmayacağını vurğulayıb.
"The Telegraph" nəşrinin məlumatına görə, Ukraynaya qarşı tammiqyaslı müharibənin başlanğıcından etibarən qızılın qiymətinin partlayıcı artımı, Rusiya ehtiyatlarının dəyərini 200 milyard dollardan çox artırıb və neft və qazdan əldə olunan gəlirlərin itirilməsini kompensasiya edib. Bu, Kremlə dərin iqtisadi böhrandan qaçmağa imkan verib.
Bundan əlavə, Kreml Asiyada təzyiqlərlə üzləşir. Çin, Siçuan bölgəsində ucuz şist qazının istehsalını sürətlə artırır. Bəzi yerlərdə istehsalın qiyməti kubmetr üçün cəmi 0,23 dollardır, bu da onu Rusiya boru kəməri qazından daha ucuz edir.
Yanvarın 22-də Rusiya Maliyyə Nazirliyi pul problemlərindən bəhs edib. 2026-cı il üçün Rusiya büdcəsində neftin qiyməti 59 dollar səviyyəsində nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, dekabr ayında "Urals" markalı neftin bir barelinin orta dəyəri 39 dollara qədər düşüb.
Atlantik Şurasının qaz məsələləri üzrə professoru və eksperti Alan Rayli qeyd edib ki, "Putinin son böyük ümidi Çinə qaz satışı idi, lakin indi "Sibirin Gücü 2" qaz kəmərinin nə vaxtsa tikiləcəyi məlum deyil".
Lakin, ötən həftə qızılın qiymətinin 18% azalması, bu resursun davamlılığını sual altına qoyub. Üstəlik, Rusiya 2022-ci ildən etibarən Milli Rifah Fondunun qızılının 71%-ni satıb.
Rusiya dövlət "Qazprombank"ı öz proqnozunda bildirib ki, Rusiya Federasiyasının Milli Rifah Fondu, neftin mövcud qiymətləri ilə bir ildən bir qədər çox müddətdə tamamilə tükənə bilər.
Nəşr qeyd edir ki, hazırda Vladimir Putinin, qızılın bugünkü qiyməti olan 4925 dollar səviyyəsində müharibəni davam etdirmək üçün ehtiyatı var, bu da üç il əvvəlki qiymətdən 1900 dollar yüksəkdir.

Российская экономика сталкивается с трудностями
Российская экономика испытывает ряд трудностей, таких как снижение доходов от экспорта нефти, падение спроса на энергоносители и «золотой пузырь», финансирующий войну. Эта ситуация приводит к быстрому сокращению источников пополнения бюджета страны.
Redaksiya сообщает, что доходы России от экспорта нефти сократились на 24% в прошлом году из-за санкций против компаний «Роснефть» и «Лукойл» и начали стремительно падать в последние три месяца. Китайские государственные энергетические компании, опасаясь вторичных санкций, в основном прекратили закупки российской нефти. Индия также сокращает импорт.
Главный экономист энергетической компании «Argus» Дэвид Файф отметил: «Имеется потенциальный избыток в 3,5 миллиона баррелей в день. Если ОПЕК не отступит от края пропасти и не ограничит добычу снова, цена упадет до 30 долларов», подчеркнув, что в результате российская нефть практически не будет продаваться.
По данным издания «The Telegraph», взрывной рост цен на золото с начала полномасштабной войны против Украины увеличил стоимость российских резервов более чем на 200 миллиардов долларов и компенсировал потерю доходов от нефти и газа. Это позволило Кремлю избежать глубокого экономического кризиса.
Кроме того, Кремль сталкивается с давлением в Азии. Китай стремительно наращивает добычу дешевого сланцевого газа в провинции Сычуань. В некоторых местах себестоимость добычи составляет всего 0,23 доллара за кубометр, что делает его дешевле российского трубопроводного газа.
22 января Министерство финансов России заявило о проблемах с денежными средствами. В российском бюджете на 2026 год цена на нефть заложена на уровне 59 долларов. При этом в декабре средняя стоимость барреля нефти марки «Urals» упала до 39 долларов.
Профессор и эксперт по газовым вопросам Атлантического совета Алан Райли отметил: «Последней большой надеждой Путина была продажа газа в Китай, но теперь неизвестно, будет ли когда-нибудь построен газопровод «Сила Сибири-2».
Однако снижение цен на золото на 18% на прошлой неделе поставило под сомнение устойчивость этого ресурса. Более того, Россия продала 71% золота из Фонда национального благосостояния с 2022 года.
Российский государственный «Газпромбанк» в своем прогнозе заявил, что Фонд национального благосостояния Российской Федерации может полностью исчерпаться менее чем за год при текущих ценах на нефть.
Издание отмечает, что в настоящее время у Владимира Путина есть резервы для продолжения войны при сегодняшней цене на золото в 4925 долларов, что на 1900 долларов выше цены трехлетней давности.