Rusiya iqtisadiyyatı, neft ixracından əldə olunan gəlirlərin azalması, enerji daşıyıcılarına tələbatın azalması və müharibəni maliyyələşdirən "qızıl baloncuk"un partlaması kimi bir sıra çətinliklərlə üzləşir. Bu vəziyyət, ölkənin büdcəsinin doldurulması mənbələrinin sürətlə azalmasına səbəb olur.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya neft ixracından əldə etdiyi gəlirlər, "Rosneft" və "Lukoyl" şirkətlərinə qarşı tətbiq edilən sanksiyalar səbəbindən, ötən il 24% azalıb və son üç ayda sürətlə düşməyə başlayıb. Çin dövlət enerji şirkətləri, ikincili sanksiyalardan qorxaraq, Rusiya neftinin alınmasını əsasən dayandırıb. Hindistan da idxalı azaldır.
"Argus" enerji şirkətinin baş iqtisadçısı Devid Fayf qeyd edib ki, "Gündəlik 3,5 milyon barel həcmində potensial artıqlıq var. Əgər OPEC uçurumun kənarından geri çəkilməz və hasilatı yenidən məhdudlaşdırmazsa, qiymət 30 dollara qədər düşəcək", və bunun nəticəsində Rusiya neftinin demək olar ki, satılmayacağını vurğulayıb.
"The Telegraph" nəşrinin məlumatına görə, Ukraynaya qarşı tammiqyaslı müharibənin başlanğıcından etibarən qızılın qiymətinin partlayıcı artımı, Rusiya ehtiyatlarının dəyərini 200 milyard dollardan çox artırıb və neft və qazdan əldə olunan gəlirlərin itirilməsini kompensasiya edib. Bu, Kremlə dərin iqtisadi böhrandan qaçmağa imkan verib.
Bundan əlavə, Kreml Asiyada təzyiqlərlə üzləşir. Çin, Siçuan bölgəsində ucuz şist qazının istehsalını sürətlə artırır. Bəzi yerlərdə istehsalın qiyməti kubmetr üçün cəmi 0,23 dollardır, bu da onu Rusiya boru kəməri qazından daha ucuz edir.
Yanvarın 22-də Rusiya Maliyyə Nazirliyi pul problemlərindən bəhs edib. 2026-cı il üçün Rusiya büdcəsində neftin qiyməti 59 dollar səviyyəsində nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, dekabr ayında "Urals" markalı neftin bir barelinin orta dəyəri 39 dollara qədər düşüb.
Atlantik Şurasının qaz məsələləri üzrə professoru və eksperti Alan Rayli qeyd edib ki, "Putinin son böyük ümidi Çinə qaz satışı idi, lakin indi "Sibirin Gücü 2" qaz kəmərinin nə vaxtsa tikiləcəyi məlum deyil".
Lakin, ötən həftə qızılın qiymətinin 18% azalması, bu resursun davamlılığını sual altına qoyub. Üstəlik, Rusiya 2022-ci ildən etibarən Milli Rifah Fondunun qızılının 71%-ni satıb.
Rusiya dövlət "Qazprombank"ı öz proqnozunda bildirib ki, Rusiya Federasiyasının Milli Rifah Fondu, neftin mövcud qiymətləri ilə bir ildən bir qədər çox müddətdə tamamilə tükənə bilər.
Nəşr qeyd edir ki, hazırda Vladimir Putinin, qızılın bugünkü qiyməti olan 4925 dollar səviyyəsində müharibəni davam etdirmək üçün ehtiyatı var, bu da üç il əvvəlki qiymətdən 1900 dollar yüksəkdir.

Russia's Economy Faces Difficulties
Russia's economy is facing a series of difficulties, including declining revenues from oil exports, reduced demand for energy carriers, and the bursting of a "gold bubble" that financed the war. This situation is causing a rapid decrease in the sources for filling the country's budget.
Redaksiya reports that Russia's oil export revenues decreased by 24% last year due to sanctions imposed on companies like Rosneft and Lukoil, and began to fall rapidly in the last three months. Chinese state energy companies have largely stopped purchasing Russian oil, fearing secondary sanctions. India is also reducing its imports.
David Fiffe, chief economist at the energy company Argus, noted that "there is a potential surplus of 3.5 million barrels per day. If OPEC does not pull back from the brink and limit production again, the price will fall to $30," emphasizing that as a result, Russian oil will hardly be sold.
According to The Telegraph, the explosive increase in gold prices since the start of the full-scale war against Ukraine has increased the value of Russian reserves by more than $200 billion, compensating for the loss of revenues from oil and gas. This has allowed the Kremlin to avoid a deep economic crisis.
Furthermore, the Kremlin is facing pressure in Asia. China is rapidly increasing its production of cheap shale gas in the Sichuan region. In some areas, the production cost is only $0.23 per cubic meter, making it cheaper than Russian pipeline gas.
On January 22, the Russian Ministry of Finance spoke of monetary problems. In the Russian budget for 2026, oil is projected at a price of $59. At the same time, the average value of a barrel of Urals crude oil fell to $39 in December.
Alan Riley, a professor and expert on gas issues at the Atlantic Council, noted that "Putin's last big hope was gas sales to China, but now it is unclear if the Power of Siberia 2 gas pipeline will ever be built."
However, a 18% drop in gold prices last week has called into question the sustainability of this resource. Moreover, Russia has sold 71% of its National Wealth Fund's gold since 2022.
Gazprombank, a Russian state-owned bank, stated in its forecast that the National Wealth Fund of the Russian Federation could be completely depleted in a little over a year at current oil prices.
The publication notes that Vladimir Putin currently has reserves to continue the war at the current gold price of $4925, which is $1900 higher than three years ago.