Son günlərdə Venesuela ilə bağlı yaranan gərginlik fonunda, Rusiya tərəfindən hərbi təyinatlı bir təyyarənin Karakas şəhərinə enməsi diqqəti çəkib. Bu hadisə, ABŞ-ın mümkün hücumu ilə bağlı yayılan xəbərlərin fonunda baş verib və regionda gərginliyin artmasına səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya istehsalı olan İL-76 nəqliyyat təyyarəsi, mümkün ABŞ hücumu ilə bağlı xəbərlərin fonunda, Venesuelanın paytaxtı Karakas şəhərinə eniş edib. Bu barədə "Defense News" nəşri məlumat yayıb. Təyyarə, Rusiyadan Ermənistan, Əlcəzair, Mərakeş, Seneqal və Mavritaniya üzərindən iki günlük uçuşdan sonra bazar günü Karakas şəhərinə çatıb. Təyyarə, hərbi texnika, silah və Rusiyanı dəstəkləyən ölkələrə əsgər daşımaqla məşğul olan "Aviacon Zitotrans" şirkətinə məxsusdur.
"Strana" nəşrinin yazdığına görə, bir neçə dayanacaqla həyata keçirilən bu səfər, Qərb hava məkanından yan keçmək və ya düşmən ölkələrdə mümkün yük yoxlamalarından yayınmaq üçün istifadə olunan dolanbac marşrutları simvolizə edir. İL-76 təyyarəsi 50 tona qədər yük və ya 200 nəfərə qədər sərnişin daşıya bilir. Nəşr xatırladır ki, bu tip təyyarələr əvvəllər kiçik silahlar, raketlər və digər hərbi yükləri daşıyıb. EADaily-nin məlumatına görə, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro, ABŞ-ın təzyiqləri fonunda Moskvadan hərbi yardım istəyib. Bu barədə "The Washington Post" nəşri məlumat yayıb. Xatırladaq ki, Venesuelanın Su-30 qırıcı təyyarələrindəki Rusiya istehsalı X-31 raketləri, dənizdəki çəkindirmənin yeni mərhələsini təmsil edir. Bu barədə "Army Recognition" nəşri məlumat yayıb. Nəşr, Venesuela Hərbi Hava Qüvvələri tərəfindən oktyabrın 29-da yayımlanan yeni görüntülərə şərh verib. Görüntülərdə X-31 gəmi əleyhinə raketləri ilə təchiz edilmiş Su-30MK2 qırıcıları Karib dənizi üzərində uçuşlar edir.

На фоне напряженности, возникшей в последние дни вокруг Венесуэлы, внимание привлекло приземление российского военного самолета в Каракасе. Это событие произошло на фоне сообщений о возможном нападении США и привело к росту напряженности в регионе.
Redaksiya сообщает, что российский транспортный самолет Ил-76 приземлился в столице Венесуэлы Каракасе на фоне сообщений о возможном нападении США. Об этом сообщило издание "Defense News". Самолет прибыл в Каракас в воскресенье после двухдневного перелета из России через Армению, Алжир, Марокко, Сенегал и Мавританию. Самолет принадлежит компании "Aviacon Zitotrans", которая занимается перевозкой военной техники, оружия и солдат в страны, поддерживающие Россию.
Как пишет издание "Strana", этот рейс с несколькими остановками символизирует обходные маршруты, используемые для избегания западного воздушного пространства или возможных проверок грузов во враждебных странах. Самолет Ил-76 способен перевозить до 50 тонн груза или до 200 пассажиров. Издание напоминает, что самолеты этого типа ранее перевозили стрелковое оружие, ракеты и другие военные грузы. По данным EADaily, президент Венесуэлы Николас Мадуро запросил военную помощь у Москвы на фоне давления со стороны США. Об этом сообщило издание "The Washington Post". Напомним, что российские ракеты Х-31 на венесуэльских истребителях Су-30 представляют собой новый этап сдерживания на море. Об этом сообщило издание "Army Recognition". Издание прокомментировало новые кадры, опубликованные ВВС Венесуэлы 29 октября. На кадрах истребители Су-30МК2, оснащенные противокорабельными ракетами Х-31, совершают полеты над Карибским морем.