Son günlərdə Venesuela ilə bağlı yaranan gərginlik fonunda, Rusiya tərəfindən hərbi təyinatlı bir təyyarənin Karakas şəhərinə enməsi diqqəti çəkib. Bu hadisə, ABŞ-ın mümkün hücumu ilə bağlı yayılan xəbərlərin fonunda baş verib və regionda gərginliyin artmasına səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya istehsalı olan İL-76 nəqliyyat təyyarəsi, mümkün ABŞ hücumu ilə bağlı xəbərlərin fonunda, Venesuelanın paytaxtı Karakas şəhərinə eniş edib. Bu barədə "Defense News" nəşri məlumat yayıb. Təyyarə, Rusiyadan Ermənistan, Əlcəzair, Mərakeş, Seneqal və Mavritaniya üzərindən iki günlük uçuşdan sonra bazar günü Karakas şəhərinə çatıb. Təyyarə, hərbi texnika, silah və Rusiyanı dəstəkləyən ölkələrə əsgər daşımaqla məşğul olan "Aviacon Zitotrans" şirkətinə məxsusdur.
"Strana" nəşrinin yazdığına görə, bir neçə dayanacaqla həyata keçirilən bu səfər, Qərb hava məkanından yan keçmək və ya düşmən ölkələrdə mümkün yük yoxlamalarından yayınmaq üçün istifadə olunan dolanbac marşrutları simvolizə edir. İL-76 təyyarəsi 50 tona qədər yük və ya 200 nəfərə qədər sərnişin daşıya bilir. Nəşr xatırladır ki, bu tip təyyarələr əvvəllər kiçik silahlar, raketlər və digər hərbi yükləri daşıyıb. EADaily-nin məlumatına görə, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro, ABŞ-ın təzyiqləri fonunda Moskvadan hərbi yardım istəyib. Bu barədə "The Washington Post" nəşri məlumat yayıb. Xatırladaq ki, Venesuelanın Su-30 qırıcı təyyarələrindəki Rusiya istehsalı X-31 raketləri, dənizdəki çəkindirmənin yeni mərhələsini təmsil edir. Bu barədə "Army Recognition" nəşri məlumat yayıb. Nəşr, Venesuela Hərbi Hava Qüvvələri tərəfindən oktyabrın 29-da yayımlanan yeni görüntülərə şərh verib. Görüntülərdə X-31 gəmi əleyhinə raketləri ilə təchiz edilmiş Su-30MK2 qırıcıları Karib dənizi üzərində uçuşlar edir.

Amidst the recent tensions surrounding Venezuela, the landing of a Russian military aircraft in Caracas has drawn attention. This incident occurred against the backdrop of reports regarding a possible US attack and has led to increased tension in the region.
Redaksiya reports that a Russian-made IL-76 transport aircraft landed in Caracas, the capital of Venezuela, amidst reports of a possible US attack. "Defense News" reported this. The aircraft arrived in Caracas on Sunday after a two-day flight from Russia, passing over Armenia, Algeria, Morocco, Senegal, and Mauritania. The aircraft belongs to "Aviacon Zitotrans," a company involved in transporting military equipment, weapons, and soldiers to countries supporting Russia.
According to "Strana," this journey, carried out with several stops, symbolizes the circuitous routes used to bypass Western airspace or avoid possible cargo inspections in hostile countries. The IL-76 aircraft can carry up to 50 tons of cargo or up to 200 passengers. The publication reminds that this type of aircraft has previously transported small arms, missiles, and other military cargo. According to EADaily, Venezuelan President Nicolas Maduro requested military assistance from Moscow amidst US pressure. "The Washington Post" reported this. It is worth recalling that Russian-made Kh-31 missiles on Venezuela's Su-30 fighter jets represent a new phase of maritime deterrence. "Army Recognition" reported this. The publication commented on new images released by the Venezuelan Air Force on October 29. The images show Su-30MK2 fighters equipped with Kh-31 anti-ship missiles conducting flights over the Caribbean Sea.