Rumıniya meşələrində paraşüt və partlayıcı maddələrlə təchiz edilmiş dron tapılıb. Bu barədə xəbəri News.ro yayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, dron bu gün Argeş qraflığının Lereşti kommunasında bir ovçu tərəfindən aşkar edilib və o, tapıntı barədə səlahiyyətli orqanlara məlumat verib. Hazırda müvafiq xidmətlər dronun ora necə və haradan gəldiyini araşdırır. Polisə görə, PUA-ya "improvizə edilmiş qurğu" əlavə edilib.
"Bu gün, 21 dekabr 2025-ci il, təxminən saat 10:40-da, Kympulung Bələdiyyəsinin polisi Argeş qraflığının Lereşti kommunasından olan 49 yaşlı bir şəxsin təşkil etdiyi ovda iştirak edərkən, Strymtu dağında, Lereşti kommunasında, ağacların arasında çökmüş dron tipli mümkün bir uçan obyektin aşkar edildiyi barədə telefonla məlumat alıb", - deyə Argeş polisi bildirib.
Dronun Ukraynadakı münaqişə ilə əlaqəli olub-olmadığı məlum deyil, lakin polis bildirib ki, onun ərazidəki NATO bazasının əsgərləri tərəfindən istifadə olunmadığı dəqiq məlumdur. News.ro-nun məhkəmə mənbələrinə istinadən verdiyi məlumata görə, PUA-nın təxminən iki metr qanad uzunluğu var, paraşütlə təchiz edilib və tam vəziyyətdədir. Yerli mənbələr bildirib ki, ilkin məlumatlara görə, dron mülki modellərə aid deyil.

В румынском лесу обнаружен дрон с парашютом
В лесах Румынии обнаружен дрон, оснащенный парашютом и взрывчатыми веществами. Об этом сообщает News.ro.
Redaksiya сообщает, что дрон был обнаружен сегодня охотником в коммуне Лерешти жудеца Арджеш, и он проинформировал об этой находке компетентные органы. В настоящее время соответствующие службы выясняют, как и откуда прибыл дрон. По данным полиции, к БПЛА было прикреплено «импровизированное устройство».
«Сегодня, 21 декабря 2025 года, примерно в 10:40, полиция города Кимпулунг получила телефонное сообщение о том, что во время участия в охоте, организованной 49-летним жителем коммуны Лерешти жудеца Арджеш, на горе Стрымту, в коммуне Лерешти, среди деревьев был обнаружен возможный летательный аппарат типа дрон, упавший», — заявили в полиции Арджеша.
Неизвестно, связан ли дрон с конфликтом в Украине, однако полиция заявила, что точно известно, что он не использовался военнослужащими с расположенной поблизости базы НАТО. По данным News.ro, ссылающегося на судебные источники, размах крыльев БПЛА составляет около двух метров, он оснащен парашютом и находится в полной исправности. Местные источники сообщили, что, по предварительным данным, дрон не относится к гражданским моделям.