Rumıniya meşələrində paraşüt və partlayıcı maddələrlə təchiz edilmiş dron tapılıb. Bu barədə xəbəri News.ro yayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, dron bu gün Argeş qraflığının Lereşti kommunasında bir ovçu tərəfindən aşkar edilib və o, tapıntı barədə səlahiyyətli orqanlara məlumat verib. Hazırda müvafiq xidmətlər dronun ora necə və haradan gəldiyini araşdırır. Polisə görə, PUA-ya "improvizə edilmiş qurğu" əlavə edilib.
"Bu gün, 21 dekabr 2025-ci il, təxminən saat 10:40-da, Kympulung Bələdiyyəsinin polisi Argeş qraflığının Lereşti kommunasından olan 49 yaşlı bir şəxsin təşkil etdiyi ovda iştirak edərkən, Strymtu dağında, Lereşti kommunasında, ağacların arasında çökmüş dron tipli mümkün bir uçan obyektin aşkar edildiyi barədə telefonla məlumat alıb", - deyə Argeş polisi bildirib.
Dronun Ukraynadakı münaqişə ilə əlaqəli olub-olmadığı məlum deyil, lakin polis bildirib ki, onun ərazidəki NATO bazasının əsgərləri tərəfindən istifadə olunmadığı dəqiq məlumdur. News.ro-nun məhkəmə mənbələrinə istinadən verdiyi məlumata görə, PUA-nın təxminən iki metr qanad uzunluğu var, paraşütlə təchiz edilib və tam vəziyyətdədir. Yerli mənbələr bildirib ki, ilkin məlumatlara görə, dron mülki modellərə aid deyil.

A drone equipped with a parachute and explosives has been found in the forests of Romania. News.ro reported this.
Redaksiya reports that the drone was discovered today in the Lerești commune of Argeș County by a hunter, who then informed the authorities about the find. Relevant services are currently investigating how and from where the drone arrived. According to the police, an "improvised device" was attached to the UAV.
"Today, December 21, 2025, at approximately 10:40 AM, the Câmpulung Municipal Police received a phone call informing them that a possible flying object of the drone type, crashed among the trees, had been discovered on Mount Strimtu, in Lerești commune, while participating in a hunt organized by a 49-year-old man from the Lerești commune of Argeș County," stated the Argeș Police.
It is unknown whether the drone is related to the conflict in Ukraine, but the police stated that it is definitely not used by soldiers from the NATO base in the area. According to News.ro, citing judicial sources, the UAV has a wingspan of approximately two meters, is equipped with a parachute, and is in full working order. Local sources reported that, according to initial information, the drone does not belong to civilian models.