Roskomnadzorun internet məhdudiyyətlərindən bezən bir şəxs öz şəxsi internet provayderini qurmaqla alternativ yol tapıb. O, bütün sistemi Starlink peyk internet texnologiyası əsasında formalaşdıraraq dövlət bloklamalarından kənar stabil internet bağlantısı əldə edib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu qeyri-adi təşəbbüs bir neçə mərhələdən ibarət olub və hər mərhələ texniki baxımdan diqqətçəkən detallarla müşayiət olunub:
VPN xidmətləri ard-arda sıradan çıxmağa başlayanda şəxs Rusiyanın Kalininqrad vilayətinə köçüb və Avropa üçün nəzərdə tutulmuş Starlink avadanlığı alıb. Qitə üzrə tarif Rusiyada da işləyir.
Sistem bütün Rusiya ərazisində deyil, yalnız Kalininqrad anklavında effektiv şəkildə fəaliyyət göstərir. Burada Avropa regionunun siqnalı tutularaq problemsiz internetdən istifadə mümkündür.
Şəxs bütün sistemi tamamilə özü yığıb: serveri, peyk antenasını quraşdırıb və “ağıllı ev” texnologiyası vasitəsilə uzaqdan idarəetmə imkanı yaradıb.
Nəticədə o, saniyədə 100 Mb/s sürətlə heç bir məhdudiyyət olmadan internetə daxil ola bilir.
Bütün qurğu və texniki həllər üçün ümumilikdə 400 000 rubl xərclənib.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu cür fərdi təşəbbüslər texnoloji savadın artdığını və alternativ kommunikasiya həllərinin inkişaf etdiyini göstərir. Eyni zamanda, belə addımlar internet azadlığı və informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı müzakirələri aktuallaşdırır.
Hadisə sosial şəbəkələrdə geniş maraq doğurub. Bir çox istifadəçi bu yanaşmanı yaradıcılıq və texniki bacarığın nümunəsi kimi qiymətləndirir. Bəzi şərhçilər isə bu hekayəni müasir dövrün texnoloji paradoksu adlandıraraq, məhdudiyyətlərin innovasiyaya təkan verdiyini vurğulayırlar.

Житель Калининграда обошел блокировки Роскомнадзора, создав собственный интернет через Starlink
Устав от ограничений интернета со стороны Роскомнадзора, один человек нашел альтернативный путь, создав собственного интернет-провайдера. Он сформировал всю систему на основе спутниковой интернет-технологии Starlink и получил стабильное интернет-соединение в обход государственных блокировок.
Как сообщает редакция, эта необычная инициатива состояла из нескольких этапов, и каждый этап сопровождался технически интересными деталями:
Когда VPN-сервисы начали один за другим выходить из строя, человек переехал в Калининградскую область России и приобрел оборудование Starlink, предназначенное для Европы. Тариф для континента работает и в России.
Система эффективно работает не на всей территории России, а только в калининградском анклаве. Здесь можно использовать интернет без проблем, принимая сигнал из европейского региона.
Человек собрал всю систему полностью самостоятельно: установил сервер, спутниковую антенну и создал возможность удаленного управления с помощью технологии "умный дом".
В результате он может выходить в интернет со скоростью 100 Мбит/с без каких-либо ограничений.
На все оборудование и технические решения было потрачено в общей сложности 400 000 рублей.
Специалисты отмечают, что подобные индивидуальные инициативы свидетельствуют о росте технологической грамотности и развитии альтернативных коммуникационных решений. Одновременно такие шаги актуализируют дискуссии о свободе интернета и информационной безопасности.
Событие вызвало широкий интерес в социальных сетях. Многие пользователи оценили такой подход как пример креативности и технического мастерства. Некоторые комментаторы назвали эту историю технологическим парадоксом современности, подчеркнув, что ограничения стимулируют инновации.