Richard Mur kəşfiyyat və diplomatiya barədə danışıb
Keçmiş MI6 rəhbəri və Böyük Britaniyanın Ankaradakı sabiq səfiri Riçard Mur “Kəşfiyyat, diplomatiya və müasir münaqişə” mövzusunda keçirilən konfransda çıxış edərək müasir kəşfiyyat fəaliyyətinin əsas prinsipləri və insan faktorunun rolu barədə fikirlərini bölüşüb. O bildirib ki, siqnal kəşfiyyatı unikal məlumatlar əldə etməyə imkan verir, lakin sistemdəki generallardan birinə yaxın olmaq prosesin “kontekstini” anlamağa şərait yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Riçard Mur çıxışında kəşfiyyat sahəsində insan psixologiyasının mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, insanlar eqoları yüksək olduqda daha həssas və diqqətsiz olurlar və bu da onları müşahidə üçün açıq vəziyyətə gətirir. Mur qeyd edib ki, kəşfiyyat əməkdaşları məhz bu məqamları düzgün qiymətləndirməyi bacarmalıdırlar.
Konfransda çıxışı zamanı Riçard Mur həmçinin məxfilik məsələsinə də toxunub. O bildirib ki, müasir dövrdə sirrləri qoruyarkən əvvəlki illərlə müqayisədə daha az qapalı olmaq lazımdır və ictimaiyyətin etimadını yenidən qazanmaq vacibdir. Mur vurğulayıb ki, fəaliyyət dövründə Britaniya ictimaiyyəti ilə görülən işlərin paylaşılması təşkilatın imicinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
Keçmiş MI6 rəhbəri əlavə edib ki, bu açıq yanaşma cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrindən istedadlı şəxslərin quruma cəlb olunması üçün də zəruri idi. Onun sözlərinə görə, MI6-nın bəzi sosial qruplar üçün əvvəlki dövrlərdə aktual görünməməsi yeni yanaşmaların tətbiqini qaçılmaz edib və bu istiqamətdə atılan addımlar uzunmüddətli perspektivdə müsbət nəticələr verib.

Former MI6 chief and ex-British Ambassador to Ankara, Richard Moore, spoke at a conference on "Intelligence, Diplomacy, and Modern Conflict," sharing his thoughts on the core principles of modern intelligence operations and the role of the human factor. He stated that while signals intelligence allows for unique data acquisition, being close to one of the generals in the system creates an understanding of the process's "context."
The editorial reports that Richard Moore emphasized the significant role of human psychology in the field of intelligence during his speech. According to him, people become more vulnerable and careless when their egos are high, which makes them open to observation. Moore noted that intelligence officers must be able to correctly assess these very points.
During his address at the conference, Richard Moore also touched upon the issue of secrecy. He stated that in the modern era, it is necessary to be less secretive compared to previous years while protecting secrets, and regaining public trust is important. Moore stressed that sharing the work done with the British public during his tenure played a significant role in shaping the organization's image.
The former MI6 chief added that this open approach was also necessary to attract talented individuals from various segments of society to the organization. According to him, the fact that MI6 was not perceived as relevant by some social groups in earlier periods made the application of new approaches inevitable, and the steps taken in this direction have yielded positive results in the long term.