Richard Mur kəşfiyyat və diplomatiya barədə danışıb
Keçmiş MI6 rəhbəri və Böyük Britaniyanın Ankaradakı sabiq səfiri Riçard Mur “Kəşfiyyat, diplomatiya və müasir münaqişə” mövzusunda keçirilən konfransda çıxış edərək müasir kəşfiyyat fəaliyyətinin əsas prinsipləri və insan faktorunun rolu barədə fikirlərini bölüşüb. O bildirib ki, siqnal kəşfiyyatı unikal məlumatlar əldə etməyə imkan verir, lakin sistemdəki generallardan birinə yaxın olmaq prosesin “kontekstini” anlamağa şərait yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Riçard Mur çıxışında kəşfiyyat sahəsində insan psixologiyasının mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, insanlar eqoları yüksək olduqda daha həssas və diqqətsiz olurlar və bu da onları müşahidə üçün açıq vəziyyətə gətirir. Mur qeyd edib ki, kəşfiyyat əməkdaşları məhz bu məqamları düzgün qiymətləndirməyi bacarmalıdırlar.
Konfransda çıxışı zamanı Riçard Mur həmçinin məxfilik məsələsinə də toxunub. O bildirib ki, müasir dövrdə sirrləri qoruyarkən əvvəlki illərlə müqayisədə daha az qapalı olmaq lazımdır və ictimaiyyətin etimadını yenidən qazanmaq vacibdir. Mur vurğulayıb ki, fəaliyyət dövründə Britaniya ictimaiyyəti ilə görülən işlərin paylaşılması təşkilatın imicinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
Keçmiş MI6 rəhbəri əlavə edib ki, bu açıq yanaşma cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrindən istedadlı şəxslərin quruma cəlb olunması üçün də zəruri idi. Onun sözlərinə görə, MI6-nın bəzi sosial qruplar üçün əvvəlki dövrlərdə aktual görünməməsi yeni yanaşmaların tətbiqini qaçılmaz edib və bu istiqamətdə atılan addımlar uzunmüddətli perspektivdə müsbət nəticələr verib.

Бывший глава MI6 и экс-посол Великобритании в Анкаре Ричард Мур выступил на конференции на тему «Разведка, дипломатия и современные конфликты», поделившись своими мыслями об основных принципах современной разведывательной деятельности и роли человеческого фактора. Он отметил, что радиотехническая разведка позволяет получать уникальную информацию, но близость к одному из генералов системы создает возможность понять «контекст» процесса.
Редакция сообщает, что Ричард Мур в своем выступлении подчеркнул важную роль человеческой психологии в сфере разведки. По его словам, люди становятся более чувствительными и невнимательными, когда их эго завышено, что делает их уязвимыми для наблюдения. Мур отметил, что сотрудники разведки должны уметь правильно оценивать именно эти моменты.
Выступая на конференции, Ричард Мур также коснулся вопроса конфиденциальности. Он заявил, что в современную эпоху при сохранении тайн необходимо быть менее закрытыми по сравнению с предыдущими годами, и важно восстановить доверие общественности. Мур подчеркнул, что раскрытие работы с британской общественностью во время его деятельности сыграло важную роль в формировании имиджа организации.
Бывший глава MI6 добавил, что такой открытый подход был необходим для привлечения талантливых людей из различных слоев общества в организацию. По его словам, тот факт, что MI6 в предыдущие периоды не казалась привлекательной для некоторых социальных групп, сделал применение новых подходов неизбежным, и шаги, предпринятые в этом направлении, дали положительные результаты в долгосрочной перспективе.