Rəsmiləşdirilməyən avtomobillər 6 aydan sonra dövlət mülkiyyətinə keçirilə bilər
Azərbaycanda gömrük sərhədini keçdikdən sonra müəyyən müddətdə rəsmiləşdirilməyən malların taleyi ilə bağlı yeni qaydalar təklif olunur.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsində müzakirə edilən “Gömrük Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi haqqında” qanun layihəsinə əsasən, gömrük sərhədini keçdiyi tarixdən etibarən 6 ay ərzində rəsmiləşdirilməyən və ya rəsmiləşdirilməsi tamamlanmayan mallar və nəqliyyat vasitələri dövlət mülkiyyətinə keçiriləcək.
Mövcud qanunvericiliyə görə, hazırda yalnız məhkəmə qərarı ilə müsadirə olunan və ya sahibinin dövlətin xeyrinə imtina etdiyi mallar dövlət mülkiyyətinə keçir.
Yeni təklif isə bu siyahını genişləndirərək, vaxtında rəsmiləşdirilməyən malları da dövlət mülkiyyətinə keçən aktivlər sırasına daxil edir.

В Азербайджане предлагаются новые правила, касающиеся судьбы товаров, не оформленных в течение определенного срока после пересечения таможенной границы.
Согласно законопроекту «О внесении изменений в Таможенный кодекс», обсуждаемому в Комитете Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству, товары и транспортные средства, не оформленные или оформление которых не завершено в течение 6 месяцев с даты пересечения таможенной границы, будут переданы в государственную собственность.
Согласно действующему законодательству, в настоящее время в государственную собственность переходят только товары, конфискованные по решению суда или от которых владелец отказался в пользу государства.
Новое предложение расширяет этот список, включая в него товары, не оформленные в срок, в качестве активов, переходящих в государственную собственность.