Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) icra şurasının üzvü Piero Kipollon, Avropada suveren ödənişlərin sağlamlığı üçün rəqəmsal avronun əhəmiyyətini vurğuladı. O, həmçinin qeyd etdi ki, belə bir həll bankları maliyyə dövriyyəsində saxlayacaq, sabit koinlər isə onları kənara qoymağa çalışır.
Redaksiya məlumat verir ki, Kipollon, rəqəmsal avronun, Avropa İttifaqı (Aİ) daxilində ödənişlərin gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, suveren pulun alternativini təmin edəcək və bankların maliyyə sistemindəki rolunu qoruyacaq. Kipollon, sabit koinlərin bankları dövriyyədən çıxarmaq istəyinə qarşı çıxaraq, rəqəmsal avronun bu cür risklərin qarşısını alacağını vurğuladı. AMB-nin rəqəmsal avro layihəsi, Avropa vətəndaşları üçün təhlükəsiz və səmərəli ödəniş vasitəsi yaratmağı hədəfləyir. Bu, həmçinin, Avropanın maliyyə suverenliyini gücləndirməyə və ABŞ dolları kimi xarici valyutalara olan asılılığı azaltmağa kömək edəcək. Rəqəmsal avro, Avropa iqtisadiyyatının rəqəmsallaşdırılmasına da töhfə verəcək.
Kipollon, rəqəmsal avronun, bankların maliyyə sistemindəki rolunu qoruyaraq, innovasiyaları təşviq edəcəyini də qeyd etdi. O, həmçinin, rəqəmsal avronun, Avropa İttifaqı daxilində ödənişlərin daha sürətli, ucuz və şəffaf olmasını təmin edəcəyini vurğuladı. AMB-nin rəqəmsal avro layihəsi, Avropa iqtisadiyyatının gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir və bu sahədəki inkişaflar diqqətlə izlənilir.

Член исполнительного совета Европейского центрального банка (ЕЦБ) Пьеро Киполлон подчеркнул важность цифрового евро для здоровья суверенных платежей в Европе. Он также отметил, что такое решение удержит банки в финансовом обороте, в то время как стейблкоины пытаются вывести их за его пределы.
Редакция сообщает, что Киполлон заявил о важности цифрового евро для будущего платежей внутри Европейского Союза (ЕС). По его словам, это обеспечит альтернативу суверенным деньгам и сохранит роль банков в финансовой системе. Киполлон выступил против стремления стейблкоинов вывести банки из оборота, подчеркнув, что цифровой евро предотвратит подобные риски. Проект ЕЦБ по цифровому евро направлен на создание безопасного и эффективного платежного средства для европейских граждан. Это также поможет укрепить финансовый суверенитет Европы и снизить зависимость от иностранных валют, таких как доллар США. Цифровой евро также внесет вклад в цифровизацию европейской экономики.
Киполлон также отметил, что цифровой евро будет способствовать инновациям, сохраняя при этом роль банков в финансовой системе. Он также подчеркнул, что цифровой евро обеспечит более быстрые, дешевые и прозрачные платежи внутри Европейского Союза. Проект ЕЦБ по цифровому евро имеет важное значение для будущего европейской экономики, и развитие в этой области внимательно отслеживается.