Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) icra şurasının üzvü Piero Kipollon, Avropada suveren ödənişlərin sağlamlığı üçün rəqəmsal avronun əhəmiyyətini vurğuladı. O, həmçinin qeyd etdi ki, belə bir həll bankları maliyyə dövriyyəsində saxlayacaq, sabit koinlər isə onları kənara qoymağa çalışır.
Redaksiya məlumat verir ki, Kipollon, rəqəmsal avronun, Avropa İttifaqı (Aİ) daxilində ödənişlərin gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, suveren pulun alternativini təmin edəcək və bankların maliyyə sistemindəki rolunu qoruyacaq. Kipollon, sabit koinlərin bankları dövriyyədən çıxarmaq istəyinə qarşı çıxaraq, rəqəmsal avronun bu cür risklərin qarşısını alacağını vurğuladı. AMB-nin rəqəmsal avro layihəsi, Avropa vətəndaşları üçün təhlükəsiz və səmərəli ödəniş vasitəsi yaratmağı hədəfləyir. Bu, həmçinin, Avropanın maliyyə suverenliyini gücləndirməyə və ABŞ dolları kimi xarici valyutalara olan asılılığı azaltmağa kömək edəcək. Rəqəmsal avro, Avropa iqtisadiyyatının rəqəmsallaşdırılmasına da töhfə verəcək.
Kipollon, rəqəmsal avronun, bankların maliyyə sistemindəki rolunu qoruyaraq, innovasiyaları təşviq edəcəyini də qeyd etdi. O, həmçinin, rəqəmsal avronun, Avropa İttifaqı daxilində ödənişlərin daha sürətli, ucuz və şəffaf olmasını təmin edəcəyini vurğuladı. AMB-nin rəqəmsal avro layihəsi, Avropa iqtisadiyyatının gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir və bu sahədəki inkişaflar diqqətlə izlənilir.

Piero Cipollone, member of the Executive Board of the European Central Bank (ECB), emphasized the importance of the digital euro for the health of sovereign payments in Europe. He also noted that such a solution would keep banks in the financial circulation, whereas stablecoins try to push them aside.
Redaksiya reports that Cipollone stated that the digital euro is of great importance for the future of payments within the European Union (EU). According to him, this will provide an alternative to sovereign money and protect the role of banks in the financial system. Cipollone opposed stablecoins' desire to remove banks from circulation, emphasizing that the digital euro would prevent such risks. The ECB's digital euro project aims to create a safe and efficient payment instrument for European citizens. This will also help strengthen Europe's financial sovereignty and reduce dependence on foreign currencies like the US dollar. The digital euro will also contribute to the digitalization of the European economy.
Cipollone also noted that the digital euro would promote innovation while preserving the role of banks in the financial system. He also emphasized that the digital euro would ensure faster, cheaper, and more transparent payments within the European Union. The ECB's digital euro project is of great importance for the future of the European economy, and developments in this area are being closely monitored.