Qrenlandiya ətrafında gərginlik: Avropa ABŞ siyasətinə etiraz edir
Qrenlandiya ətrafında yaranmış vəziyyət beynəlxalq gündəmin əsas mövzularından birinə çevrilib. ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiyaya qarşı gömrük rüsumları tətbiq etmək və ərazi ilə bağlı sərt mövqeyi Avropada ciddi narazılıq doğurub. Qrenlandiyanın paytaxtı Nuuk şəhərində etirazçılar ABŞ konsulluğuna yürüş edərək bu planlara etiraz ediblər.
Redaksiya Bloomberg-ə istinadla xəbər verir ki, Avropa İttifaqı ABŞ ilə mövcud ticarət sazişinin dayandırılmasına hazırlıq görür. Məlumata görə, bu addım Vaşinqtonun Qrenlandiya ilə bağlı təzyiqlərinə cavab kimi nəzərdən keçirilir və Brüsseldə məsələ üzrə məsləhətləşmələr aparılır.
Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer ABŞ prezidenti Donald Trampa ünvanlanan açıqlamasında Qrenlandiyanın statusunun aydın olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Qrenlandiya Danimarka Krallığının tərkib hissəsidir və onun gələcəyi yalnız Qrenlandiya xalqı və danimarkalılar tərəfindən müəyyən edilə bilər.
Starmer həmçinin Arktika regionunun təhlükəsizliyinin bütün NATO üzvləri üçün vacib olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, müttəfiqlərin ümumi təhlükəsizliyi müdafiə etməsinə görə onlara qarşı gömrük rüsumlarının tətbiqi yolverilməzdir və bu məsələ ABŞ administrasiyası ilə birbaşa müzakirə olunacaq.

The situation surrounding Greenland has become one of the main topics on the international agenda. US President Donald Trump's imposition of customs duties on Greenland and his firm stance on the territory have caused significant dissatisfaction in Europe. Protesters in Nuuk, the capital of Greenland, marched to the US consulate to protest these plans.
The editorial reports, citing Bloomberg, that the European Union is preparing to suspend the existing trade agreement with the US. According to the information, this step is being considered as a response to Washington's pressure regarding Greenland, and consultations on the matter are being held in Brussels.
British Prime Minister Keir Starmer, in a statement addressed to US President Donald Trump, stated that Greenland's status is clear. According to him, Greenland is part of the Kingdom of Denmark, and its future can only be determined by the people of Greenland and the Danes.
Starmer also emphasized the importance of Arctic region security for all NATO members. He noted that imposing customs duties on allies for defending common security is unacceptable and this issue will be directly discussed with the US administration.