Qiymət artımı qaçılmazdır? – Bazarlarda kərə yağı ilə bağlı son durum
Son açıqlanan rəsmi statistika kərə yağı bazarında ziddiyyətli mənzərəni ortaya qoyur. Belə ki, ötən ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanda 24 min 358,8 ton kərə yağı istehsal edilib ki, bu da əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9,4 faiz azalma deməkdir. Bununla yanaşı, dekabrın 1-nə sənaye müəssisələrinin anbarlarında 179,6 ton kərə yağı ehtiyatının formalaşdığı bildirilir. İllik müqayisədə 199,6 dəfə artım kimi təqdim olunan bu göstəricilər bazarda real bolluqla bağlı ciddi suallar yaradır. İstehsalın azaldığı bir şəraitdə ehtiyatların bu qədər artması nə ilə izah olunur və bu ehtiyatlar bazara çıxarıldığı halda qiymətlərin ucuzlaşmasına səbəb ola bilərmi?
Ölkə.az mövzu ilə bağlı "Kaspi" qəzetinin məqaləsini təqdim edir:
Qiymət artımı qaçılmazdır? - Bazarlarda kərə yağı ilə bağlı son durum
"Kərə yağı üzrə yerli istehsal mövcud deyil"
Azərbaycan süd və süd məhsulları istehsalçıları və ixracatçıları assosiasiyasının sədri Samir Eyyubovun sözlərinə görə, Azərbaycanda yerli süd əsasında kərə yağı istehsalı faktiki olaraq çox aşağı səviyyədədir: "Rəsmi statistikada göstərilən "istehsal" rəqəmləri əsasən idxal olunan qaymaqdan emal edilən məhsulların, eləcə də xammal formasında idxal edilən hazır məhsulun ölkə daxilində təkrar qablaşdırılması və ya minimal emalı hesabına formalaşır. Bu səbəbdən statistikada "yerli istehsal" kimi təqdim olunan göstəricilər real bazar vəziyyətini əks etdirmir və bazarın yanlış təhlil olunmasına gətirib çıxarır. Reallıqda kərə yağı üzrə idxaldan asılılıq 90 faizin üzərindədir. Anbarlarda mövcud olan kərə yağının hamısı ya hazır şəkildə idxal edilmiş məhsullardır, ya da xammal formasında xaricdən gətirilərək ölkə daxilində təkrar emal olunmuş məhsullardır. Tam mənada yerli istehsal hesab edilə biləcək məhsul demək olar ki, mövcud deyil".
"İdxal qiyməti 18 faiz artıb"
S.Eyyubovun sözlərinə görə, 2025-ci ilin ilk 9 ayın statistikasına nəzər yetirdikdə görünür ki, ölkəyə idxal olunan kərə yağının orta idxal qiyməti 2024-cü illə müqayisədə təxminən 18 faiz artıb. Bu qiymət artımı fonunda aylıq orta idxal həcmlərində təxminən 11 faiz azalma qeydə alınıb: "Bundan əlavə, 2024-cü ildə Rusiyaya təxminən 12 min ton kərə yağı ixrac edildiyi halda, 2025-ci ilin ilk 9 ayının göstəricilərinə əsasən, bu rəqəm 2 300 ton səviyyəsinə qədər geriləyib. Nəticədə təkrar emal həcmləri azalıb və bu da statistik "istehsal" göstəricilərinin aşağı düşməsinə səbəb olub. Rusiyaya ixrac həcmlərində baş verən kəskin azalma, yəni əsas satış kanallarından birinin daralması, bazarda balanssızlıq yaradaraq ehtiyatların artması görüntüsünü formalaşdırıb".
"Qiymətlər enməyəcək, əksinə, qalxacaq"
Sədr bu prosesin istehsalçılara necə təsir edəcəyindən də bəhs etdi: "Ehtiyatların uzun müddət anbarda saxlanılması istehsalçılar üçün ciddi maliyyə itkisi deməkdir. Bu, məhsulun istifadə müddətinin azalmasına, dövriyyə və likvidlik problemlərinə, nəticə etibarilə isə təkrar maliyyə itkilərinin artmasına səbəb olur. Mövcud ehtiyatlar artıq 2024-cü illə müqayisədə təxminən 18 faiz daha baha olub. Üstəlik, 2026-cı ilin ilk günlərindən etibarən idxal rüsumunun yenidən 15 faizə qaldırılması gözlənilir. Bu amillər qiymətlərin aşağı düşməsinə deyil, əksinə, bazarda ciddi qiymət artımlarına yol aça bilər. Şirkətlər orta hesabla 9-10 faiz qiymət artımı etməyə məcbur qala bilərlər".
"Südün maya dəyərinin artması kərə yağının qiymətlərinə təsir edir"
Kənd təsərrüfatı məsələləri üzrə ekspert Cəfər İbrahimli isə təqdim edilən rəqəmlərlə razı deyil: "Ehtimal olunur ki, hesablamalara kərə yağı ilə yanaşı, digər yağ məhsulları da daxil edilib, bu da göstəricilər arasında fərqliliyin yaranmasına səbəb ola bilər".
C.İbrahimlinin fikrincə, 2025-ci ildə kərə yağının qiyməti əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib: "Paralel olaraq fermalardan südün çıxış qiymətlərində də artım müşahidə olunur ki, bu da əsasən yem xərclərinin və istehsal maya dəyərinin artması ilə bağlıdır. Südün maya dəyərinin artması birbaşa satış qiymətinə, nəticə etibarilə isə kərə yağının qiymətinə təsir göstərib. Mövcud vəziyyətdə yaxın vaxtlarda qiymətlərin enməsi gözlənilmir, çünki tələbat yüksək olaraq qalır".
"Kifayət qədər potensial mövcuddur"
Ekspert qiymətlərin aşağı düşməsini yerli istehsalın artırılmasında görür: "Bununla yanaşı, Azərbaycanın kərə yağı istehsalını artırmaq üçün kifayət qədər potensialı mövcuddur. Lakin hazırda fermer təsərrüfatları ilə emal müəssisələri arasında sinxron əməkdaşlıq mexanizmi düzgün qurulmayıb. Bu uyğunsuzluq istehsal zəncirində problemlər yaradır və ölkənin idxaldan asılılığını artırır. Düzgün koordinasiya və dəstək mexanizmləri formalaşarsa, daxili istehsalın artırılması mümkündür və bu da orta müddətdə qiymətlərin stabilləşməsinə şərait yarada bilər".
"Rəqəmlər satışın zəiflədiyini göstərir"
İqtisadçı-ekspert Günay Hüseynova isə düşünür ki, kərə yağı istehsalının azalması fonunda ehtiyatların artmasının əsas səbəbi idxal olunan alternativ məhsullarla, xüsusilə də marqarin və digər tərkibli yağlarla bağlıdır: "Bu məhsullar qiymət baxımından alıcının büdcəsinə daha uyğun olduğu üçün tələbat əsasən onlara yönəlir. Kərə yağının öz alıcısı olsa da, qiymət səbəbindən tələbat genişlənmir və nəticədə məhsul anbarda qalır. Ehtiyat anbarlarında məhsulun çox olması bazarda real bolluq və ya qiymətlərin avtomatik ucuzlaşacağı anlamına gəlmir. Bazarda bolluqdan yalnız o zaman danışmaq olar ki, məhsula tələbat olsun və onun qiyməti alıcı üçün əlçatan səviyyədə formalaşsın. Bu baxımdan, söhbət istehlakçı üçün deyil, anbar üçün real bolluqdan gedir. Real iqtisadi mühitdə isə bu vəziyyət satışın zəiflədiyini göstərir".

Последние опубликованные официальные статистические данные рисуют противоречивую картину на рынке сливочного масла. Так, за январь-ноябрь прошлого года в Азербайджане было произведено 24 358,8 тонн сливочного масла, что на 9,4 процента меньше по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. Вместе с тем, сообщается, что на 1 декабря на складах промышленных предприятий сформировался запас сливочного масла в 179,6 тонны. Эти показатели, представленные как 199,6-кратный рост по сравнению с прошлым годом, вызывают серьезные вопросы о реальном изобилии на рынке. Чем объясняется такой рост запасов при снижении производства, и могут ли эти запасы привести к снижению цен, если они будут выведены на рынок?
Ölkə.az представляет статью газеты "Kaspi" по данной теме:
"Местное производство сливочного масла отсутствует"
По словам председателя Ассоциации производителей и экспортеров молочной продукции Азербайджана Самира Эйюбова, производство сливочного масла на основе местного молока в Азербайджане фактически находится на очень низком уровне: "Указанные в официальной статистике цифры "производства" в основном формируются за счет переработки импортных сливок, а также за счет повторной упаковки или минимальной переработки в стране готовой продукции, импортируемой в виде сырья. Поэтому показатели, представленные в статистике как "местное производство", не отражают реальную рыночную ситуацию и приводят к неверному анализу рынка. В действительности, зависимость от импорта сливочного масла составляет более 90 процентов. Все имеющееся на складах сливочное масло либо является готовой импортной продукцией, либо продукцией, привезенной из-за рубежа в виде сырья и переработанной внутри страны. Продукции, которую можно считать полностью местным производством, практически нет".
"Импортная цена выросла на 18%"
По словам С. Эйюбова, если взглянуть на статистику первых 9 месяцев 2025 года, видно, что средняя импортная цена сливочного масла, ввезенного в страну, выросла примерно на 18 процентов по сравнению с 2024 годом. На фоне этого роста цен зафиксировано снижение среднемесячных объемов импорта примерно на 11 процентов: "Кроме того, если в 2024 году в Россию было экспортировано около 12 тысяч тонн сливочного масла, то по показателям первых 9 месяцев 2025 года эта цифра снизилась до 2 300 тонн. В результате объемы вторичной переработки сократились, что привело к снижению статистических показателей "производства". Резкое снижение объемов экспорта в Россию, то есть сужение одного из основных каналов сбыта, создало дисбаланс на рынке, сформировав видимость роста запасов".
"Цены не снизятся, наоборот, вырастут"
Председатель также рассказал о том, как этот процесс повлияет на производителей: "Длительное хранение запасов на складах означает серьезные финансовые потери для производителей. Это приводит к сокращению срока годности продукции, проблемам с оборотом и ликвидностью, и, как следствие, к увеличению повторных финансовых потерь. Существующие запасы уже примерно на 18 процентов дороже, чем в 2024 году. Более того, с первых дней 2026 года ожидается повторное повышение импортной пошлины до 15 процентов. Эти факторы могут привести не к снижению цен, а наоборот, к существенному росту цен на рынке. Компании могут быть вынуждены повысить цены в среднем на 9-10 процентов".
"Рост себестоимости молока влияет на цены сливочного масла"
Эксперт по сельскому хозяйству Джафар Ибрагимли не согласен с представленными цифрами: "Предполагается, что в расчеты, помимо сливочного масла, были включены и другие жировые продукты, что может привести к расхождениям в показателях".
По мнению Дж. Ибрагимли, в 2025 году цена на сливочное масло значительно выросла: "Параллельно наблюдается рост цен на молоко с ферм, что связано в основном с увеличением расходов на корма и себестоимости производства. Рост себестоимости молока напрямую повлиял на отпускную цену, а следовательно, и на цену сливочного масла. В текущей ситуации снижения цен в ближайшее время не ожидается, поскольку спрос остается высоким".
"Существует достаточный потенциал"
Эксперт видит снижение цен в увеличении местного производства: "Наряду с этим, Азербайджан обладает достаточным потенциалом для увеличения производства сливочного масла. Однако в настоящее время механизм синхронного сотрудничества между фермерскими хозяйствами и перерабатывающими предприятиями не налажен должным образом. Это несоответствие создает проблемы в производственной цепочке и увеличивает зависимость страны от импорта. При формировании правильных механизмов координации и поддержки возможно увеличение внутреннего производства, что может способствовать стабилизации цен в среднесрочной перспективе".
"Цифры показывают ослабление продаж"
Экономист-эксперт Гунай Гусейнова считает, что основной причиной роста запасов на фоне снижения производства сливочного масла является конкуренция с импортными альтернативными продуктами, особенно с маргарином и другими жировыми продуктами. "Эти продукты более доступны для бюджета покупателя по цене, поэтому спрос в основном направлен на них. Хотя у сливочного масла есть свой покупатель, спрос не расширяется из-за цены, и в результате продукт остается на складе. Большое количество продукции на складских запасах не означает реального изобилия на рынке или автоматического снижения цен. О реальном изобилии на рынке можно говорить только тогда, когда есть спрос на продукцию и ее цена формируется на доступном для покупателя уровне. В этом смысле речь идет о реальном изобилии для склада, а не для потребителя. В реальной экономической среде такая ситуация свидетельствует об ослаблении продаж".