Qəzza zolağında humanitar böhranın diqqətdən kənarda qaldığı iddia edilir. Qəzzada vəziyyət oktyabrda qüvvəyə minən “atəşkəs”ə baxmayaraq, getdikcə ağırlaşır. Məlumata görə, Birləşmiş Ştatlar–İsrailin İrana qarşı müharibəsi fonunda humanitar şərait daha da pisləşib.
Redaksiya xəbər verir ki, video 27 dəqiqə 00 saniyə müddətində təqdim olunur və “Inside Story” formatında hazırlanıb. Bildirilir ki, İsrail hərbi qüvvələri bir neçə ay ərzində razılaşmanı pozaraq hava zərbələri həyata keçirib və humanitar yardımların daxil olmasını məhdudlaşdırıb. Vəziyyətin daha da pisləşməsi 28 fevral tarixində İsrail və ABŞ-nin İrana qarşı müharibəyə başlaması ilə əlaqələndirilir; bu zaman Rafah sərhəd keçidi yenidən bağlanıb və ərzaq, yanacaq və yardımların çatdırılması əlavə məhdudiyyətlərə məruz qalıb.
Qeyd olunur ki, İrana qarşı müharibə qlobal tədarük zəncirlərini pozur və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı təhdidlər barədə xəbərdarlıq edib; bu şəraitdə Qəzzada yaşayan fələstinlilər üçün nəticələr nədən ibarət ola bilər sualı gündəmə gətirilir.

В Газе гуманитарный кризис углубляется, несмотря на прекращение огня
Утверждается, что гуманитарный кризис в секторе Газа остается без внимания. Ситуация в Газе, несмотря на «прекращение огня», вступившее в силу в октябре, постепенно ухудшается. Согласно информации, гуманитарная обстановка еще больше ухудшилась на фоне войны Соединенных Штатов и Израиля против Ирана.
Редакция сообщает, что видео представлено продолжительностью 27 минут 00 секунд и подготовлено в формате «Inside Story». Сообщается, что израильские вооруженные силы в течение нескольких месяцев нарушали соглашение, нанося авиаудары и ограничивая поступление гуманитарной помощи. Дальнейшее ухудшение ситуации связывается с началом войны Израиля и США против Ирана 28 февраля; в это время пограничный переход Рафах был вновь закрыт, а доставка продовольствия, топлива и помощи подверглась дополнительным ограничениям.
Отмечается, что война против Ирана нарушает глобальные цепочки поставок, и Организация Объединенных Наций предупредила об угрозах продовольственной безопасности; в этих условиях поднимается вопрос о том, каковы могут быть последствия для палестинцев, проживающих в Газе.