Qəzza zolağında humanitar böhranın diqqətdən kənarda qaldığı iddia edilir. Qəzzada vəziyyət oktyabrda qüvvəyə minən “atəşkəs”ə baxmayaraq, getdikcə ağırlaşır. Məlumata görə, Birləşmiş Ştatlar–İsrailin İrana qarşı müharibəsi fonunda humanitar şərait daha da pisləşib.
Redaksiya xəbər verir ki, video 27 dəqiqə 00 saniyə müddətində təqdim olunur və “Inside Story” formatında hazırlanıb. Bildirilir ki, İsrail hərbi qüvvələri bir neçə ay ərzində razılaşmanı pozaraq hava zərbələri həyata keçirib və humanitar yardımların daxil olmasını məhdudlaşdırıb. Vəziyyətin daha da pisləşməsi 28 fevral tarixində İsrail və ABŞ-nin İrana qarşı müharibəyə başlaması ilə əlaqələndirilir; bu zaman Rafah sərhəd keçidi yenidən bağlanıb və ərzaq, yanacaq və yardımların çatdırılması əlavə məhdudiyyətlərə məruz qalıb.
Qeyd olunur ki, İrana qarşı müharibə qlobal tədarük zəncirlərini pozur və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı təhdidlər barədə xəbərdarlıq edib; bu şəraitdə Qəzzada yaşayan fələstinlilər üçün nəticələr nədən ibarət ola bilər sualı gündəmə gətirilir.

The humanitarian crisis in Gaza deepens despite the ceasefire
It is claimed that the humanitarian crisis in the Gaza Strip is being overlooked. The situation in Gaza is steadily worsening despite the "ceasefire" that came into effect in October. According to reports, the humanitarian situation has further deteriorated against the backdrop of the United States-Israel war against Iran.
Redaksiya reports that the video is 27 minutes and 00 seconds long and was prepared in the "Inside Story" format. It is reported that Israeli military forces violated the agreement over several months by carrying out airstrikes and restricting the entry of humanitarian aid. The further deterioration of the situation is linked to Israel and the US starting a war against Iran on February 28; at this time, the Rafah border crossing was closed again, and the delivery of food, fuel, and aid faced additional restrictions.
It is noted that the war against Iran disrupts global supply chains, and the United Nations has warned about threats to food security; in these circumstances, the question arises as to what the consequences might be for Palestinians living in Gaza.