Pekində keçirilən hərbi paradda nümayiş olunan yeni texnikalar arasında ən çox diqqət çəkən LY-1 gəmiüstü lazer sistemi oldu. Çin mediası bu silahın pilotsuz uçuş aparatlarından tutmuş qanadlı və gəmiəleyhinə raketlərə qədər düşmənin optik sensorlarını sıradan çıxarmaqla “dəniz müharibəsinin qaydalarını dəyişə biləcəyini” bildirir.
Redaksiya xəbər verir ki, LY-1 ilk dəfə səkkiz təkərli mobil daşıyıcı üzərində təqdim olunub ki, bu da onun quru platformalarında da tətbiq oluna biləcəyinə işarədir. Sistemin güc göstəriciləri açıqlanmasa da, bəzi mənbələr ən azı 50 vattlıq çıxış gücündən söz açır. Böyük əsas linzalı şüa yönləndiricisi, əlavə elektro-optik və infraqırmızı sensorları hədəfin aşkarlanması və izlənməsi üçün nəzərdə tutulub. Əlavə modullarda isə hədəfləmə dəqiqliyini artıran sistemlər yerləşdirilib. Bildirilir ki, Çin alimləri 2023-cü ildə uzunmüddətli iş üçün zəruri olan soyutma mexanizmlərində irəliləyiş əldə ediblər. LY-1-in ən böyük üstünlüyü isə məhdud döyüş sursatlı raketlərdən fərqli olaraq, atəş açma xərclərinin son dərəcə aşağı olması və “limitsiz döyüş sursatına” sahib kimi işləməsidir.
Qərbin narahatlığının əsas səbəbi isə bu texnologiyanın Çinin “girişin qarşısını alma və ərazini nəzarətdə saxlama” (A2/AD) imkanlarını daha da gücləndirməsi ilə bağlıdır. Hərbi ekspertlərə görə, lazer sistemi ABŞ-ın Asiya-Sakit okean bölgəsində tətbiq etdiyi sıxışdırma siyasətini sarsıda bilər. “The War Zone” nəşri LY-1-i “tələbatı çox yüksək olan müdafiə sistemi” kimi qiymətləndirib, “Daily Mail” isə onu “ulduz müharibəsi texnologiyası” adlandıraraq, “Qərbin beynəlxalq nizam üzərindəki üstünlüyünü alt-üst edə biləcək” silah kimi təqdim edib.
“Defence Security Asia” isə lazerin kütləvi istehsala hazır olduğunu vurğulayaraq, onu ABŞ və müttəfiqləri üçün “oyunu dəyişən, foton əsrinin təhdidi” adlandırıb. Nəşrin fikrincə, LY-1 “hava, dəniz və kosmos məkanlarında mübarizəni işıq sürətinə keçirəcək yeni paradigma”nın təcəssümüdür.

Among the new technologies showcased at the military parade in Beijing, the LY-1 ship-borne laser system attracted the most attention. Chinese media reports that this weapon could "change the rules of naval warfare" by disabling the optical sensors of enemy targets, from unmanned aerial vehicles to cruise and anti-ship missiles.
The editorial staff reports that the LY-1 was first presented on an eight-wheeled mobile carrier, indicating its potential application on land platforms as well. Although the system's power specifications have not been disclosed, some sources mention an output power of at least 50 watts. Its large main lens beam director, along with additional electro-optical and infrared sensors, is designed for target detection and tracking. Additional modules house systems that enhance targeting accuracy. It is reported that Chinese scientists made progress in cooling mechanisms, essential for long-term operation, in 2023. The biggest advantage of the LY-1, unlike missiles with limited ammunition, is its extremely low firing cost and its ability to operate as if possessing "unlimited ammunition."
The main reason for Western concern is that this technology further strengthens China's "anti-access/area denial" (A2/AD) capabilities. According to military experts, the laser system could undermine the containment policy implemented by the US in the Asia-Pacific region. "The War Zone" publication described the LY-1 as a "highly in-demand defense system," while "Daily Mail" called it "Star Wars technology," presenting it as a weapon that "could overturn the West's dominance over the international order."
"Defence Security Asia," emphasizing that the laser is ready for mass production, called it a "game-changing, photon-age threat" for the US and its allies. According to the publication, the LY-1 embodies a "new paradigm that will shift combat in air, sea, and space domains to the speed of light."