Qarabağdan türk birliyinə: yeni əməkdaşlıq dövrü – ŞƏRH
Qarabağın düşmən tapdağından azad edilməsi yalnız Azərbaycanın deyil, bütövlükdə Türk dünyasının taleyində yeni səhifə açdı. Qarabağ bu gün türk birliyinin rəmzinə çevrilərək həm siyasi, həm də mənəvi baxımdan ortaq bir dəyərə dönüb. Qardaş ölkələrin –Türkiyənin, Özbəkistanın, Qazaxıstanın, Qırğızıstanın və nəhayət, Türkmənistanın Qarabağın bərpasına verdiyi töhfələr türk həmrəyliyinin real nümunəsidir. Türkmənistanın Füzulidə “Dostluq və Qardaşlıq Məscidi” inşa edəcəyinə dair xəbər Türk dünyasının gələcək birlik ideyasını daha da gücləndirir.
Azərbaycan bu tarixi prosesin mərkəzində dayanaraq türk dövlətlərini birləşdirən strateji layihələrin lokomotivinə çevrilib. Bu, sadəcə regional əməkdaşlıq deyil, türk tarixinin yeni Qızıl dövrünün yazılması deməkdir.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a müsahibəsində Milli Məclisin deputatı Mehriban Vəliyeva deyib.
Türkmənistanda tarixi görüş
Deputat vurğulayıb ki, avqustun 22-də Prezident İlham Əliyevin Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun dəvəti ilə işgüzar səfəri Türk dünyası üçün mühüm hadisə oldu. Səfər çərçivəsində ikitərəfli və üçtərəfli formatda görüşlər keçirildi. Xüsusilə Türkmənistan–Azərbaycan–Özbəkistan liderlərinin ilk üçtərəfli Zirvə görüşü tarixi bir dönüş nöqtəsi kimi dəyərləndirilir.
Prezident İlham Əliyevin sözləri bu əməkdaşlığın mahiyyətini açıq şəkildə ifadə etdi: “Xalqlarımızı ortaq tarix, mədəniyyət, dil və din birləşdirir. Ənənələrimiz oxşardır, dostluq və qardaşlıq münasibətlərimiz əsrlər boyu möhkəmlənmişdir. Energetika, nəqliyyat, logistika, rəqəmsallaşma və mədəni əlaqələr üzrə çox gözəl perspektivlər var”.
Bu bəyanat türk dövlətləri arasında həmrəyliyin gələcək istiqamətlərini müəyyənləşdirən strateji vizyonu ortaya qoydu.
Qlobal əhəmiyyətli əməkdaşlıq
Türkmənistan və Azərbaycanın yerləşdiyi coğrafi ərazinin Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin əsas hissəsini təşkil etdiyini diqqətə çatdıran deputat deyib: “Müasir dəniz limanları, hava limanları, dəmir yolları və logistika infrastrukturu Avropa ilə Asiyanı birləşdirən etibarlı körpü rolunu oynayır. Bu əməkdaşlıq təkcə regiona deyil, daha geniş Avrasiya məkanına böyük fayda gətirir.
Azərbaycanın Türkmənistanla mədəni və siyasi yaxınlığı həm də beynəlxalq müstəvidə özünü göstərir. BMT Baş Assambleyasında qəbul olunmuş “Türkmənistanın daimi neytrallığı” qətnaməsinin həmmüəlliflərindən biri məhz Azərbaycan oldu. Bu addım xalqlarımız arasında dostluğun və qarşılıqlı hörmətin rəmzi kimi qiymətləndirildi.
Füzuli – qardaşlıq paytaxtına çevrilir. Türkmənistanın Füzulidə məscid inşa etməsi, habelə Füzuli və Arxadağ şəhərlərinin qardaşlaşması tarixi bir hadisədir. Bu qərarlar yalnız dini və mədəni deyil, həm də mənəvi birliyin güclənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan xalqı bu təşəbbüsü əbədi qardaşlıq dəstəyinin parlaq nümunəsi kimi yadda saxlayacaq.
Azərbaycan ilə Özbəkistan münasibətləri isə artıq “Müttəfiqlik haqqında Müqavilə” səviyyəsinə yüksəlib. Bu sənəd 2024-cü ildə imzalanaraq qardaşlıq əlaqələrini strateji müstəviyə yüksəldib.
Özbəkistanın Qarabağın bərpasına verdiyi töhfələr xüsusi vurğulanmalıdır: Füzulidə Mirzə Uluqbəy adına orta məktəbin inşası, Xankəndidə böyük tikiş fabrikinin yaradılması, Bakıda “Özbəkistan” parkının salınması.
Bütün bunlar qardaşlıq münasibətlərinin rəsmi sənədlərdən çıxaraq həyatın müxtəlif sahələrinə nüfuz etdiyini göstərir”.
Energetika və nəqliyyat – gələcəyin açarı
Müsahibimiz diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistan həm enerji resursları, həm də tranzit imkanları ilə Avrasiya məkanında mühüm geostrateji mövqeyə malikdir. Orta Dəhliz, Xəzər limanlarının inkişafı, dəmir yolu və logistika layihələri üç ölkəni qlobal ticarət xəritəsinin əsas mərkəzinə çevirir.
Energetika sahəsində də əməkdaşlıq genişlənir: SOCAR artıq Özbəkistanda neft yataqlarının işlənməsinə başlayıb, Türkmənistanla isə ənənəvi tərəfdaşlıq uğurla davam edir. Bu əməkdaşlıq yaxın illərdə region üçün yeni iqtisadi imkanlar yaradacaq.
Tarixi Birgə Bəyanat
“Zirvə görüşündə Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistan liderləri “Birgə Bəyanat” qəbul edərək çoxtərəfli əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirdilər. Burada nəqliyyat-tranzit, energetika, mədəni-humanitar sahələrdə əməkdaşlıqla yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək məsələləri də təsbit olundu.
Əsas vurğu Avropa ilə Asiyanı birləşdirən “Böyük İpək Yolu”nun yenidən canlandırılması oldu. Mərkəzi Asiya və Xəzər hövzəsinin nəqliyyat infrastrukturunun gücləndirilməsi Türk dünyasını qlobal iqtisadiyyatın ayrılmaz hissəsinə çevirəcək.
Qarabağın azadlığı ilə başlayan bu yeni mərhələ türk dövlətləri üçün birliyin möhkəmlənməsi, əməkdaşlığın dərinləşməsi və ortaq gələcəyin qurulması deməkdir. Azərbaycan isə bu prosesin mərkəzində dayanaraq həm tarixi, həm siyasi, həm də mənəvi liderlik missiyasını uğurla yerinə yetirir. Qarabağ artıq yalnız Azərbaycanın deyil, bütün Türk dünyasının birliyinin rəmzinə çevrilib”, - deyə deputat Mehriban Vəliyeva fikrini yekunlaşdırıb.

From Karabakh to Turkic Unity: A New Era of Cooperation – COMMENTARY
The liberation of Karabakh from enemy occupation opened a new page not only in the destiny of Azerbaijan but in the entire Turkic world. Today, Karabakh has become a symbol of Turkic unity, transforming into a common value both politically and morally. The contributions of brotherly countries – Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and finally, Turkmenistan – to the restoration of Karabakh are a real example of Turkic solidarity. The news that Turkmenistan will build a “Friendship and Brotherhood Mosque” in Fuzuli further strengthens the idea of future unity in the Turkic world.
Azerbaijan, standing at the center of this historical process, has become the locomotive of strategic projects uniting Turkic states. This is not just regional cooperation; it signifies the writing of a new Golden Age in Turkic history.
These views were expressed by Milli Majlis deputy Mehriban Valiyeva in an interview with AZERTAC.
Historical Meeting in Turkmenistan
The deputy emphasized that President Ilham Aliyev's working visit to Turkmenistan on August 22, at the invitation of Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the People's Council of Turkmenistan, was a significant event for the Turkic world. Bilateral and trilateral meetings were held within the framework of the visit. In particular, the first trilateral Summit of the leaders of Turkmenistan–Azerbaijan–Uzbekistan is regarded as a historical turning point.
President Ilham Aliyev's words clearly expressed the essence of this cooperation: “Our peoples are united by common history, culture, language, and religion. Our traditions are similar, and our friendly and fraternal relations have been strengthened over centuries. There are excellent prospects for cooperation in energy, transport, logistics, digitalization, and cultural ties.”
This statement presented a strategic vision that defines the future directions of solidarity among Turkic states.
Globally Significant Cooperation
The deputy noted that the geographical area where Turkmenistan and Azerbaijan are located forms the main part of the East-West transport corridor, stating: “Modern seaports, airports, railways, and logistics infrastructure play the role of a reliable bridge connecting Europe and Asia. This cooperation brings great benefits not only to the region but also to the wider Eurasian space.
Azerbaijan's cultural and political proximity to Turkmenistan is also evident on the international stage. Azerbaijan was one of the co-authors of the resolution “Permanent Neutrality of Turkmenistan” adopted by the UN General Assembly. This step was regarded as a symbol of friendship and mutual respect between our peoples.
Fuzuli is becoming the capital of brotherhood. Turkmenistan's construction of a mosque in Fuzuli, as well as the twinning of Fuzuli and Arkadag cities, is a historical event. These decisions are of significant importance not only for religious and cultural unity but also for strengthening spiritual unity. The Azerbaijani people will remember this initiative as a shining example of eternal fraternal support.
Relations between Azerbaijan and Uzbekistan have already been elevated to the level of an “Agreement on Alliance.” This document, signed in 2024, has raised fraternal ties to a strategic level.
Uzbekistan's contributions to the restoration of Karabakh should be specially highlighted: the construction of a secondary school named after Mirza Ulugbek in Fuzuli, the establishment of a large sewing factory in Khankendi, and the creation of the “Uzbekistan” park in Baku.
All this shows that fraternal relations have moved beyond official documents and permeated various spheres of life”.
Energy and Transport – Key to the Future
Our interviewee noted that Azerbaijan, Turkmenistan, and Uzbekistan hold an important geostrategic position in the Eurasian space with both their energy resources and transit capabilities. The Middle Corridor, the development of Caspian ports, railway, and logistics projects are transforming the three countries into a key center on the global trade map.
Cooperation in the energy sector is also expanding: SOCAR has already started developing oil fields in Uzbekistan, while traditional partnership with Turkmenistan continues successfully. This cooperation will create new economic opportunities for the region in the coming years.
Historic Joint Statement
“At the Summit, the leaders of Azerbaijan, Turkmenistan, and Uzbekistan adopted a “Joint Statement,” defining the main directions of multilateral cooperation. This included cooperation in transport-transit, energy, cultural-humanitarian fields, as well as issues of mutual support within international organizations.
The main emphasis was on the revival of the “Great Silk Road” connecting Europe and Asia. Strengthening the transport infrastructure of Central Asia and the Caspian Basin will transform the Turkic world into an integral part of the global economy.
This new stage, which began with the liberation of Karabakh, means the strengthening of unity, deepening of cooperation, and building a common future for Turkic states. Azerbaijan, standing at the center of this process, successfully fulfills its historical, political, and moral leadership mission. Karabakh has now become a symbol of unity not only for Azerbaijan but for the entire Turkic world,” concluded deputy Mehriban Valiyeva.