Qarabağ Dirçəliş Fondu İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Qarabağ Dirçəliş Fondu da Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən dövlət qurumları sırasına qatılıb.
Fondun əsas rəqəmsal resursları AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirilib. “AzInTelecom” tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna “Virtual server – IaaS” (İnfrastructure-as-a-Service) və “Rezervlənmə – BaaS” (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin edilib. Bununla qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
Qeyd edək ki, “Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

Продолжается исполнение Указа Президента Азербайджанской Республики № 718 «О мерах по созданию «Государственного облака» (G-cloud) и предоставлению облачных услуг».
Фонд возрождения Карабаха также присоединился к числу государственных органов, которые в рамках исполнения Указа перенесли свои информационные системы и резервы в «Государственное облако».
Основные цифровые ресурсы Фонда были размещены в Бакинском дата-центре, принадлежащем компании «AzInTelecom» из группы компаний AZCON Holding. «AzInTelecom» обеспечил предоставление Фонду возрождения Карабаха облачных услуг «Виртуальный сервер – IaaS» (Infrastructure-as-a-Service) и «Резервное копирование – BaaS» (Backup-as-a-Service). Благодаря этому учреждение достигло высокой доступности критически важных систем.
Следует отметить, что в рамках проекта «Государственное облако» осуществляется полная или частичная миграция ИТ-систем государственных органов в Бакинский основной и Евлахский резервный дата-центры, принадлежащие «AzInTelecom». В результате миграции снижаются текущие ИТ-расходы учреждений, повышается производительность информационных систем. Таким образом, достигается улучшенная информационная безопасность, устойчивая ИТ-инфраструктура, качественное сервисное обеспечение и круглосуточный мониторинг.
«AzInTelecom» MMC является первым учреждением в регионе Южного Кавказа, получившим сертификат «TIER III», определяющий международные стандарты облачных услуг.