Putin və Zelenski yeni sülh planlarını təqdim edib
Ukrayna ətrafında baş verən hadisələr, münaqişənin həlli yolları və tərəflərin mövqeləri son zamanlar beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət mərkəzindədir. Müxtəlif tərəflərin təklif etdiyi sülh planları və onların müzakirəsi, həmçinin münaqişənin gələcəyi ilə bağlı müxtəlif ehtimallar gündəmə gəlir.
Redaksiya xəbər verir ki, son iki il ərzində Rusiya prezidenti Vladimir Putin Ukraynanın Donetsk və Luqansk vilayətlərindən qoşunlarını çıxarması və ölkənin NATO-ya üzvlüyünün istisna edilməsi kimi iki əsas məsələdə ardıcıl olub. Putin bu mövqeyini 19 dekabrda keçirdiyi illik mətbuat konfransında da təsdiqləyib.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski oktyabr ayında təqdim edilən plandan əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənən 20 bənddən ibarət yeni bir sülh planı təqdim etdi. Bu yeni təklif, Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri və müharibə nəticəsində dağılmış ölkənin bərpası planlarını ehtiva edən, ağıllı bir kompromis kimi qiymətləndirilir. Rusiya ordusunun döyüş meydanında üstünlüyünə olan inamı, danışıqların davam etdirilməsinin məqsədini sual altına qoyur. Bir çox ekspertin fikrincə, Moskvada əsas məqsəd ABŞ ilə işgüzar münasibətləri bərpa etmək və Ukraynaya müdaxiləyə görə tam məsuliyyətdən yayınmaqdır.
Yeni sülh planında Rusiyanın Dnepropetrovsk, Nikolayev, Sumı və Xarkov vilayətlərindən qoşunlarını çıxarması nəzərdə tutulur. Sənəddə həmçinin qeyd olunur ki, Ukrayna qoşunlarını Donbassdan yalnız Rusiya eyni addımı atdıqdan sonra çıxaracaq. Xüsusilə, sülh planı Ukrayna üçün "möhkəm" təhlükəsizlik zəmanətləri və Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin sayının 800 min əsgər səviyyəsində saxlanmasını nəzərdə tutur. Rusiya, həmçinin Avropaya və Ukraynaya qarşı hücum etməmək siyasətini bütün zəruri qanunlarda və ratifikasiya sənədlərində təsbit etməlidir.
"The New York Times" qəzetinin yazdığına görə, Moskvada yenilənmiş sülh planını qəbul etməsi ehtimalı azdır. Rusiya diktatoru Vladimir Putin ordusunun döyüş meydanındakı "uğurlarından" ruhlanır və yenilənmiş sülh planının bəzi bəndləri Rusiya ictimaiyyəti tərəfindən mənfi qarşılana bilər. Jurnalistlər, həmçinin Rusiyanın keçmiş prezidenti Dmitri Medvedevin 2025-ci ildə Rusiya ordusunda xidmət etmək üçün təxminən 417 min yeni əsgərin yeni müqavilələr imzaladığını bildirdiyini xatırlatdılar. Bu, müstəqil analitiklərin qiymətləndirmələrinə uyğundur.
Bundan əlavə, Rusiya ABŞ tərəfindən əlavə sanksiyaların və ya digər iqtisadi məhdudiyyətlərin təxirə salınmasında maraqlıdır. ABŞ-ın "Rosneft" və "Lukoil" şirkətlərinə qarşı tətbiq etdiyi sanksiyalar artıq Rusiyanı neftini böyük endirimlərlə satmağa məcbur edib. Rusiya beynəlxalq məsələlər üzrə analitiki Aleksey Naumov, yeni sülh planını şərh edərək, "Bu, tamamilə istehzadır. Məqsəd aydındır: bunu amerikalılara "kompromis" kimi təqdim etmək və sonra Rusiyanı onun uğursuzluğunda günahlandırmaq" deyə qeyd etdi. Rusiya analitiki Georgi Bovt isə jurnalistlərə bildirib ki, "Plan ərazilər və ya Zaporojye Atom Elektrik Stansiyası ilə bağlı heç bir kompromis təklif etmir. Ərazi məsələsini həll edə bilməmək bu planı qeyri-real edir".

Путин и Зеленский представили новые мирные планы
События вокруг Украины, пути урегулирования конфликта и позиции сторон в последнее время находятся в центре внимания международного сообщества. На повестке дня возникают различные мирные планы, предлагаемые разными сторонами, их обсуждение, а также различные сценарии будущего конфликта.
Redaksiya сообщает, что в течение последних двух лет президент России Владимир Путин последовательно придерживается двух основных позиций: вывод войск Украины из Донецкой и Луганской областей и исключение членства страны в НАТО. Путин подтвердил эту позицию на своей ежегодной пресс-конференции 19 декабря.
Президент Украины Владимир Зеленский представил новый мирный план из 20 пунктов, который существенно отличается от плана, представленного в октябре. Это новое предложение оценивается как разумный компромисс, включающий гарантии безопасности для Украины и планы по восстановлению разрушенной войной страны. Уверенность в превосходстве российской армии на поле боя ставит под сомнение целесообразность продолжения переговоров. По мнению многих экспертов, основная цель Москвы — восстановить деловые отношения с США и избежать полной ответственности за вмешательство в дела Украины.
Новый мирный план предусматривает вывод российских войск из Днепропетровской, Николаевской, Сумской и Харьковской областей. В документе также отмечается, что украинские войска выведут свои силы из Донбасса только после того, как Россия предпримет аналогичный шаг. В частности, мирный план предусматривает «прочные» гарантии безопасности для Украины и поддержание численности Вооруженных сил Украины на уровне 800 тысяч военнослужащих. Россия также должна закрепить в необходимых законах и ратификационных документах политику неприменения агрессии против Европы и Украины.
По данным газеты «The New York Times», вероятность того, что Москва примет обновленный мирный план, невелика. Российский диктатор Владимир Путин воодушевлен «успехами» своей армии на поле боя, и некоторые пункты обновленного мирного плана могут быть негативно восприняты российским обществом. Журналисты также напомнили, что бывший президент России Дмитрий Медведев сообщил о подписании новых контрактов примерно 417 тысячами новых солдат для службы в российской армии в 2025 году. Это соответствует оценкам независимых аналитиков.
Кроме того, Россия заинтересована в отсрочке дополнительных санкций или других экономических ограничений со стороны США. Санкции, введенные США против российских компаний «Роснефть» и «Лукойл», уже вынудили Россию продавать свою нефть со значительными скидками. Российский аналитик по международным вопросам Алексей Наумов, комментируя новый мирный план, отметил: «Это полнейший абсурд. Цель ясна: представить это американцам как «компромисс», а затем обвинить Россию в его провале». Российский аналитик Георгий Бовт, в свою очередь, заявил журналистам: «План не предлагает никаких компромиссов по территориям или Запорожской АЭС. Невозможность решить территориальный вопрос делает этот план нереалистичным».