Misir və Rusiya prezidentləri, "Rosatom" tərəfindən inşa edilən ilk Misir Atom Elektrik Stansiyasının (AES) - Əl-Dabaa-nın ilk enerji blokunun reaktor qabının quraşdırılması mərasimində konfrans rejimində iştirak etdilər. Bu hadisə, həm də liderlər arasında şəxsi görüşlərə də zəmin yaratdı.
Redaksiya məlumat verir ki, video konfrans formatında Vladimir Putin və Misir Prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi, Misirin ilk AES-i olan Əl-Dabaa-nın ilk enerji blokunun reaktor qabının quraşdırılması mərasimində iştirak etdilər. Rusiya lideri qeyd etdi ki, "Rusiyanın iştirakı ilə Misirdə ilk atom elektrik stansiyasının tikintisi uğurla davam edir. Əslində, biz stansiyanın texnoloji avadanlığının əsas mərhələsinə keçirik. Yaxın gələcəkdə isə, bu stansiya, artan Misir iqtisadiyyatının ehtiyaclarını ödəmək üçün tələb olunan elektrik enerjisi istehsalına başlaya biləcək."
Vladimir Putin, həmçinin Əbdülfəttah əs-Sisini doğum günü münasibətilə təbrik etdi. Rusiya prezidenti bildirdi ki, Misir Prezidenti, yalnız AES layihəsini deyil, həm də ölkələr arasında bütün əməkdaşlığın genişləndirilməsini fəal şəkildə təşviq edir. EADaily-nin məlumatına görə, Əl-Dabaa, Misirdə ilk atom elektrik stansiyası olacaq və hər biri 1200 MVt gücündə olan dörd enerji blokundan ibarət olacaq. Rusiyadan kənarda, bu tip stansiyalardan biri Belarus Atom Elektrik Stansiyasında mövcuddur. "Rosatom"un verdiyi məlumata görə, müqavilə öhdəliklərinə əsasən, Rusiya tərəfi, yalnız stansiyanı inşa etməyəcək, həm də atom elektrik stansiyasının bütün ömrü boyu Rusiya nüvə yanacağı ilə təmin edəcək, eləcə də Misir tərəfdaşlarına personalın hazırlanmasında kömək edəcək və stansiyanın istismarı və texniki xidmətində ilk 10 il ərzində dəstək göstərəcək. Başqa bir saziş çərçivəsində, Rusiya tərəfi xüsusi bir anbar tikəcək və istifadə olunmuş nüvə yanacağının saxlanması üçün konteynerlər tədarük edəcək.

The presidents of Egypt and Russia participated in a conference mode at the ceremony for the installation of the reactor vessel for the first power unit of Egypt's first Nuclear Power Plant (NPP) - El-Dabaa - built by "Rosatom". This event also provided a basis for personal meetings between the leaders.
Redaksiya reports that in a video conference format, Vladimir Putin and Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi participated in the ceremony for the installation of the reactor vessel for the first power unit of El-Dabaa, Egypt's first NPP. The Russian leader noted that "the construction of the first nuclear power plant in Egypt with Russia's participation is successfully continuing. In fact, we are moving to the main stage of the plant's technological equipment. In the near future, this plant will be able to start producing the electricity required to meet the needs of Egypt's growing economy."
Vladimir Putin also congratulated Abdel Fattah el-Sisi on his birthday. The Russian president stated that the Egyptian President actively promotes not only the NPP project but also the expansion of all cooperation between the countries. According to EADaily, El-Dabaa will be the first nuclear power plant in Egypt and will consist of four power units, each with a capacity of 1200 MW. Outside of Russia, one such type of plant exists at the Belarusian Nuclear Power Plant. According to "Rosatom", under the contract obligations, the Russian side will not only build the plant but also supply Russian nuclear fuel for the entire lifespan of the nuclear power plant, assist Egyptian partners in personnel training, and provide support in the operation and maintenance of the plant for the first 10 years. Within the framework of another agreement, the Russian side will build a special storage facility and supply containers for the storage of spent nuclear fuel.