Misir və Rusiya prezidentləri, "Rosatom" tərəfindən inşa edilən ilk Misir Atom Elektrik Stansiyasının (AES) - Əl-Dabaa-nın ilk enerji blokunun reaktor qabının quraşdırılması mərasimində konfrans rejimində iştirak etdilər. Bu hadisə, həm də liderlər arasında şəxsi görüşlərə də zəmin yaratdı.
Redaksiya məlumat verir ki, video konfrans formatında Vladimir Putin və Misir Prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi, Misirin ilk AES-i olan Əl-Dabaa-nın ilk enerji blokunun reaktor qabının quraşdırılması mərasimində iştirak etdilər. Rusiya lideri qeyd etdi ki, "Rusiyanın iştirakı ilə Misirdə ilk atom elektrik stansiyasının tikintisi uğurla davam edir. Əslində, biz stansiyanın texnoloji avadanlığının əsas mərhələsinə keçirik. Yaxın gələcəkdə isə, bu stansiya, artan Misir iqtisadiyyatının ehtiyaclarını ödəmək üçün tələb olunan elektrik enerjisi istehsalına başlaya biləcək."
Vladimir Putin, həmçinin Əbdülfəttah əs-Sisini doğum günü münasibətilə təbrik etdi. Rusiya prezidenti bildirdi ki, Misir Prezidenti, yalnız AES layihəsini deyil, həm də ölkələr arasında bütün əməkdaşlığın genişləndirilməsini fəal şəkildə təşviq edir. EADaily-nin məlumatına görə, Əl-Dabaa, Misirdə ilk atom elektrik stansiyası olacaq və hər biri 1200 MVt gücündə olan dörd enerji blokundan ibarət olacaq. Rusiyadan kənarda, bu tip stansiyalardan biri Belarus Atom Elektrik Stansiyasında mövcuddur. "Rosatom"un verdiyi məlumata görə, müqavilə öhdəliklərinə əsasən, Rusiya tərəfi, yalnız stansiyanı inşa etməyəcək, həm də atom elektrik stansiyasının bütün ömrü boyu Rusiya nüvə yanacağı ilə təmin edəcək, eləcə də Misir tərəfdaşlarına personalın hazırlanmasında kömək edəcək və stansiyanın istismarı və texniki xidmətində ilk 10 il ərzində dəstək göstərəcək. Başqa bir saziş çərçivəsində, Rusiya tərəfi xüsusi bir anbar tikəcək və istifadə olunmuş nüvə yanacağının saxlanması üçün konteynerlər tədarük edəcək.

Президенты Египта и России приняли участие в режиме видеоконференции в церемонии установки корпуса реактора первого энергоблока первой египетской атомной электростанции (АЭС) «Эль-Дабаа», строящейся «Росатомом». Это событие также послужило основой для личных встреч между лидерами.
Redaksiya сообщает, что в формате видеоконференции Владимир Путин и президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси приняли участие в церемонии установки корпуса реактора первого энергоблока первой египетской АЭС «Эль-Дабаа». Российский лидер отметил, что «строительство первой атомной электростанции в Египте при участии России успешно продолжается. По сути, мы переходим к основному этапу технологического оснащения станции. В ближайшем будущем эта станция сможет начать производство электроэнергии, необходимой для удовлетворения растущих потребностей египетской экономики».
Владимир Путин также поздравил Абдель Фаттаха ас-Сиси с днем рождения. Президент России заявил, что президент Египта активно продвигает не только проект АЭС, но и расширение всего сотрудничества между странами. По данным EADaily, «Эль-Дабаа» станет первой атомной электростанцией в Египте и будет состоять из четырех энергоблоков мощностью 1200 МВт каждый. За пределами России одна из станций такого типа существует на Белорусской атомной электростанции. По информации «Росатома», согласно контрактным обязательствам, российская сторона не только построит станцию, но и будет обеспечивать АЭС российским ядерным топливом на протяжении всего срока ее службы, а также окажет помощь египетским партнерам в подготовке персонала и будет оказывать поддержку в эксплуатации и техническом обслуживании станции в течение первых 10 лет. В рамках другого соглашения российская сторона построит специальное хранилище и поставит контейнеры для хранения отработавшего ядерного топлива.