Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ABŞ-dakı son siyasi proseslərə münasibət bildirib. O, Donald Trampın hakimiyyətə gəlməsini Moskva–Vaşinqton münasibətlərində yeni bir mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Putin çıxışında “ABŞ-da Donald Trampın hakimiyyətə gəlməsi ilə tunelin sonunda nəhayət işıq göründü” deyib. Onun sözlərinə görə, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində artıq ilk addımlar atılıb.
Rusiya lideri vurğulayıb ki, qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu dialoq prinsiplərinə əsaslanan əməkdaşlıq həm regional, həm də qlobal sabitlik üçün vacibdir. Putin əlavə edib ki, Moskva bundan sonra da Vaşinqtonla əlaqələrin bərpasına yönəlmiş praktiki addımlar atmağa hazırdır.
Siyasi müşahidəçilərin fikrincə, Putinin açıqlamaları iki ölkə arasında gərgin münasibətlərin yumşaldılması istiqamətində mühüm siqnal hesab olunur.

Путин: «С приходом Трампа к власти надежды возросли»
Президент России Владимир Путин прокомментировал последние политические процессы в США. Он оценил приход Дональда Трампа к власти как начало нового этапа в отношениях между Москвой и Вашингтоном.
Редакция сообщает, что в своем выступлении Путин заявил: «С приходом Дональда Трампа к власти в США наконец-то появился свет в конце туннеля». По его словам, первые шаги по нормализации отношений между двумя странами уже сделаны.
Российский лидер подчеркнул, что сотрудничество, основанное на принципах взаимного уважения и равноправного диалога, важно как для региональной, так и для глобальной стабильности. Путин добавил, что Москва и впредь готова предпринимать практические шаги, направленные на восстановление связей с Вашингтоном.
По мнению политических обозревателей, заявления Путина считаются важным сигналом в направлении смягчения напряженных отношений между двумя странами.