Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ölkədə hərbi çağırışın miqyasını genişləndirib. Son doqquz ilin ən böyük səfərbərliyi çərçivəsində 2025-ci ilin sonuna qədər 135 min nəfərin hərbi xidmətə çağırılması nəzərdə tutulur.
Redaksiya xəbər verir ki, bu qərar Moskvanın davam edən təhlükəsizlik çağırışları və regiondakı gərgin vəziyyət fonunda qəbul edilib. Rəsmilər bildirirlər ki, çağırış prosesi əsasən gənc vətəndaşları əhatə edəcək və ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirməyə yönələcək.
Məlumata görə, çağırış prosesinin mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Rusiya Müdafiə Nazirliyi isə hərbi hissələrin təchizatı və şəxsi heyətin hazırlığı üçün əlavə tədbirlərin görüləcəyini açıqlayıb.
Analitiklər bu addımın Rusiyanın həm daxili təhlükəsizlik, həm də beynəlxalq münasibətlərdə mövqeyini sərtləşdirdiyini vurğulayırlar. Bununla yanaşı, genişmiqyaslı çağırış ölkənin sosial və iqtisadi həyatına da təsirsiz ötüşməyəcək.

Путин объявил о крупнейшем в России за последние девять лет призыве в армию
Президент России Владимир Путин расширил масштабы призыва в армию в стране. В рамках крупнейшей за последние девять лет мобилизации к концу 2025 года планируется призвать на военную службу 135 тысяч человек.
Редакция сообщает, что это решение было принято на фоне продолжающихся вызовов безопасности для Москвы и напряженной ситуации в регионе. Официальные лица заявляют, что процесс призыва в основном затронет молодых граждан и будет направлен на укрепление обороноспособности страны.
По имеющимся данным, процесс призыва планируется осуществлять поэтапно. Министерство обороны России, в свою очередь, объявило о принятии дополнительных мер по оснащению воинских частей и подготовке личного состава.
Аналитики подчеркивают, что этот шаг ужесточает позицию России как во внутренней безопасности, так и в международных отношениях. Кроме того, широкомасштабный призыв не останется без влияния на социальную и экономическую жизнь страны.