Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Valday forumunda Fransa lideri Emmanuel Makronu Napoleona bənzədərək onun “eyni aqibəti bir daha yaşamaq istədiyini” bildirib. O, Qərbin siyasətini kəskin tənqid edərək, Rusiyanın mövqeyini açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Putin çıxışında Rusiyanın NATO-ya qoşulmaq üçün iki dəfə müraciət etdiyini, lakin hər iki halda rədd cavabı aldığını xatırladıb: “Rusiya NATO-ya hücum edəcəkmi? Belə bir mənasız iddiaya inanmaq mümkün deyil”. O, həmçinin Rusiyanın hazırda tətbiq edilən sanksiyaların sayına görə “mübahisəsiz rekordçu” olduğunu deyib.
Putin vurğulayıb ki, Moskva suverenliyinə yönələn təhdidlərə hər zaman sürətli cavab verib və bundan sonra da geri çəkilməyəcək: “Bizi əsla təhrik etməyin. Qlobalist ekspansionistlər və onların Kiyevdəki nökərləri üçün nəticələr ortadadır. Faktiki olaraq bütün NATO ölkələri Rusiya ilə müharibə vəziyyətindədir”. O, zarafatla əlavə edib: “Artıq Danimarkaya dron uçurmayacağam, söz verirəm. Lissabona uçacaq dronlarımız yoxdur”.
Rusiya Prezidenti həmçinin Avropada “cinsiyyət terrorizminin” uşaqlara zorla sırındığını iddia edib. Onun sözlərinə görə, mənəvi dəyərlərə görə Avropadan qaçmaq istəyənlərin sayı artır: “İnsanlar öz övladlarını xilas etmək üçün bizə üz tutur”. Putin çıxışında həmçinin Qəzzanın “dünyanın ən böyük uşaq qəbiristanlığına çevrildiyini” bildirib.

Путин сравнил Макрона с Наполеоном: «Хочет пережить ту же участь»
Президент России Владимир Путин на Валдайском форуме сравнил французского лидера Эммануэля Макрона с Наполеоном, заявив, что тот «хочет пережить ту же участь». Он резко раскритиковал политику Запада и изложил позицию России.
Как сообщает редакция, в своем выступлении Путин напомнил, что Россия дважды обращалась с просьбой о вступлении в НАТО, но оба раза получала отказ: «Нападет ли Россия на НАТО? В такое бессмысленное утверждение невозможно поверить». Он также заявил, что Россия является «бесспорным рекордсменом» по количеству введенных против нее санкций.
Путин подчеркнул, что Москва всегда быстро реагировала на угрозы своему суверенитету и не отступит и впредь: «Никогда не провоцируйте нас. Последствия для глобалистских экспансионистов и их приспешников в Киеве очевидны. Фактически все страны НАТО находятся в состоянии войны с Россией». Он в шутку добавил: «Я больше не буду запускать дроны в Данию, обещаю. У нас нет дронов, которые долетят до Лиссабона».
Президент России также заявил, что в Европе детям насильно навязывается «гендерный терроризм». По его словам, растет число тех, кто хочет бежать из Европы из-за моральных ценностей: «Люди обращаются к нам, чтобы спасти своих детей». В своем выступлении Путин также заявил, что Газа «превратилась в самое большое детское кладбище в мире».