Xəbər verildiyi kimi, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Yaşar Allahqulu oğlu Əməşov Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisinin birinci müavini vəzifəsinə təyin edilib.
Dövlət başçısının digər Sərəncamı ilə Yaşar Əməşova general-mayor ali hərbi rütbəsi verilib.
Yaşar Əməşov bu təyinatadək Milli Məclis Aparatı rəhbərinin müavini vəzifəsidə çalışırdı.
Modern.az saytı Yaşar Əməşovun qısa tərcümeyi-halını təqdim edir:
Yaşar Allahqulu oğlu Əməşov 1976-cı il noyabrın 3-də Cəlilabad rayonunda anadan olub.
1993–1997-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsində, 2004–2008-ci illərdə Beynəlxalq hüquq fakültəsində təhsil alıb.
1997-1998-ci illərdə Cəlilabadda orta məktəbdə müəllim işləyib.
1998–2000-ci illərdə Silahlı Qüvvələrin sıralarında zabit kimi həqiqi hərbi xidmət keçib.
2000–2004-cü illərdə Milli Məclis Aparatının məsləhətçisi, 2004–2006-cı illərdə böyük məsləhətçisi, 2006–2007-ci illərdə baş məsləhətçisi, 2007–2008-ci illərdə sektor müdiri, 2008–2018-ci illərdə şöbə müdirinin müavini vəzifələrində işləyib.
2018–2019-cu illərdə Prezident Administrasiyasının İnnovativ inkişaf və elektron hökumət məsələləri şöbəsinin, daha sonra İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin baş məsləhətçisi olub.
2019–2020-ci illərdə Prezident Administrasiyasının Siyasi partiyalar və qanunvericilik hakimiyyəti ilə əlaqələr şöbəsinin Milli Məclislə əlaqələr sektorunun müdiri vəzifəsində çalışıb.
2020-ci ilin mayında Milli Məclisdə aparılan struktur islahatları çərçivəsində Yaşar Əməşov yeni yaradılmış Aparat rəhbərinin müavini vəzifəsinə təyin edilib.
O, informasiya təhlükəsizliyi sahəsində elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olur və bu sahədə bir çox elmi məqalənin müəllifidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə "Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə" medalı ilə təltif edilib.

Кто этот генерал, которому Президент присвоил высокую должность?
Как сообщалось, Распоряжением Президента Ильхама Алиева Яшар Аллахгулу оглу Амашов назначен первым заместителем начальника Государственной службы специальной связи и информационной безопасности.
Другим Распоряжением главы государства Яшару Амашову присвоено высшее воинское звание генерал-майора.
До этого назначения Яшар Амашов занимал должность заместителя руководителя Аппарата Милли Меджлиса.
Сайт Modern.az представляет краткую биографию Яшара Амашова:
Яшар Аллахгулу оглу Амашов родился 3 ноября 1976 года в Джалилабадском районе.
В 1993–1997 годах учился на факультете математики Бакинского государственного университета, в 2004–2008 годах — на факультете международного права.
В 1997-1998 годах работал учителем в средней школе в Джалилабаде.
В 1998–2000 годах проходил действительную военную службу в рядах Вооруженных Сил в качестве офицера.
В 2000–2004 годах работал консультантом Аппарата Милли Меджлиса, в 2004–2006 годах — старшим консультантом, в 2006–2007 годах — главным консультантом, в 2007–2008 годах — заведующим сектором, в 2008–2018 годах — заместителем заведующего отделом.
В 2018–2019 годах был главным консультантом Отдела инновационного развития и вопросов электронного правительства, а затем Отдела экономической политики и инновационного развития Администрации Президента.
В 2019–2020 годах работал заведующим сектором по связям с Милли Меджлисом Отдела по связям с политическими партиями и законодательной властью Администрации Президента.
В мае 2020 года в рамках структурных реформ, проведенных в Милли Меджлисе, Яшар Амашов был назначен на вновь созданную должность заместителя руководителя Аппарата.
Он занимается научно-педагогической деятельностью в области информационной безопасности и является автором многих научных статей в этой сфере.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 22 июня 2022 года награжден медалью «За отличие на государственной службе».