Bu gün Azərbaycanda iqtisadi artım uzunmüddətli sabit trendə çevrilib. 2021-2024-cü illərdə qeyri-neft sektoru hər il orta hesabla 6,7 faiz artıb və onun ümumi iqtisadiyyatda payı 68 faizə yüksəlib. Qeyri-neft ixracı son altı ildə demək olar ki, iki dəfə artıb. Bu da ölkəmizin rəqabət qabiliyyətinin yüksəlməsinin əyani göstəricisidir.
Bu fikirlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Bakıda keçirilən Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun iştirakçılarına müraciətində yer alıb.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, bütün bu nailiyyətlər ölkədə müasir istehsal infrastrukturunun qurulması ilə dəstəklənib: “Hazırda bizdə 9 sənaye parkı və 4 sənaye məhəlləsi fəaliyyət göstərir. Burada 171 müəssisə qeydiyyata alınmış, onların 98-i artıq istehsal fəaliyyətinə başlamışdır. Sənaye zonalarına 6,9 milyard manatdan çox investisiya yatırılmış, burada 11 minə yaxın daimi iş yeri yaradılmışdır”.
Azərbaycan Prezidenti diqqətə çatdırıb ki, qabaqcıl ideyaların tətbiqi, dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmləri və həyata keçirilən islahatlar nəticəsində özəl sektorun iqtisadiyyatda payı 81,4 faiz səviyyəsində qorunub. İqtisadiyyatın davamlı inkişafı əhalinin rifahını yüksəldib və ölkənin maliyyə gücünü artırıb. 2025-ci ildə 2017-ci ilə nəzərən dövlət büdcəsinin gəlirləri 2,4 dəfə, strateji valyuta ehtiyatları 1,9 dəfə artıb, dövlətin xarici borcunun ümumi daxili məhsula nisbəti isə 6,5 faizə düşərək dünya üzrə ən aşağı göstəricilərdən birinə çevrilib.

Президент: Сегодня экономический рост в Азербайджане превратился в долгосрочный стабильный тренд
Сегодня экономический рост в Азербайджане превратился в долгосрочный стабильный тренд. В 2021-2024 годах ненефтяной сектор ежегодно рос в среднем на 6,7 процента, и его доля в общей экономике увеличилась до 68 процентов. Экспорт ненефтяной продукции за последние шесть лет увеличился почти в два раза. Это является наглядным показателем повышения конкурентоспособности нашей страны.
Эти мысли содержатся в обращении Президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам Первого Азербайджанского международного инвестиционного форума, проходящего в Баку.
Глава нашего государства отметил, что все эти достижения были поддержаны созданием современной производственной инфраструктуры в стране: «В настоящее время у нас действуют 9 промышленных парков и 4 промышленных квартала. Здесь зарегистрировано 171 предприятие, 98 из которых уже начали производственную деятельность. В промышленные зоны было инвестировано более 6,9 миллиарда манатов, создано около 11 тысяч постоянных рабочих мест».
Президент Азербайджана довел до сведения, что в результате применения передовых идей, механизмов государственно-частного партнерства и осуществляемых реформ доля частного сектора в экономике сохранилась на уровне 81,4 процента. Устойчивое развитие экономики повысило благосостояние населения и увеличило финансовую мощь страны. В 2025 году по сравнению с 2017 годом доходы государственного бюджета увеличились в 2,4 раза, стратегические валютные резервы – в 1,9 раза, а отношение внешнего долга государства к валовому внутреннему продукту снизилось до 6,5 процента, став одним из самых низких показателей в мире.