Azərbaycan paytaxtında Bakıda "Port Baku" kimi tanınan ərazidə yeni metro stansiyasının inşası nəzərdə tutulur.
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında "Bakı Metropoliteni" QSC-nin mətbuat katibi Bəxtiyar Məmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, metronun "Xətai" stansiyasının yaxınlığında "Yaşıl xətt"ə əlavə keçid imkanı yaradılması nəzərdə tutulur.
"Bununla yanaşı, Babək prospekti üzərində şəhər istiqamətində ilk stansiyanın tikintisi həyata keçiriləcək. Sözügedən layihə prospekt boyunca sərnişinlərin hərəkətini asanlaşdıracaq", - deyə metro rəsmisi əlavə edib.

A metro station will be built near "Port Baku"
The construction of a new metro station is planned in the area known as "Port Baku" in Baku, the capital of Azerbaijan.
This was stated by Bakhtiyar Mammadov, press secretary of "Baku Metro" CJSC, in a statement to journalists.
According to him, an additional transfer opportunity to the "Green Line" is planned near the "Khatai" metro station.
"In addition, the construction of the first station in the city direction will be carried out on Babek Avenue. The said project will facilitate passenger movement along the avenue," the metro official added.