Formula 1 yarışlarının gərgin mübarizəsi davam edərkən, gənc pilot Oskar Piastrinin vəziyyəti diqqət mərkəzindədir. Meksika Qran Prisində komanda yoldaşı Lando Norrisə liderliyi uduzan Piastri, Braziliyada keçirilən yarışda da uğursuz nəticə göstərdi. Bu vəziyyət, gələcək yarışlarda onun motivasiyası və performansına dair suallar doğurur.
Redaksiya xəbər verir ki, Oskar Piastrinin meneceri və keçmiş Formula 1 pilotu Mark Webber, avstraliyalı sürücünün mövsümün son üç turuna doğru irəliləyərkən, vəziyyəti düzəltmək üçün motivasiyaya sahib olduğunu bildirib. Webber, Piastrinin komanda yoldaşı Lando Norris tərəfindən sürücülər reytinqində geridə qaldığını qeyd etdi. Norris, Meksika Qran Prisində liderliyi ələ keçirmiş və Braziliyada mükəmməl bir həftəsonu keçirərək, üstünlüyünü 24 xala qədər artırmışdı. Piastri, ilk sürücülər titulunu qazanmaq üçün komanda yoldaşı ilə mübarizə aparsa da, dördqat çempion Maks Verstaypenin təhlükəsi də nəzərə alınmalıdır.
Red Bull sürücüsü, yay fasiləsindən sonra güclü bir geri dönüş edərək, İtaliya, Azərbaycan və Amerika Birləşmiş Ştatları Qran Prilərini qazandı. Müqayisə üçün, Piastri İtaliya Qran Prisindən bəri podiuma çıxa bilməyib. Webber, Braziliya Qran Prisindən sonra "Channel 4" ilə söhbətində Piastrinin performansını müzakirə edərək, onun vəziyyəti düzəltmək üçün motivasiyaya və xarakterə sahib olduğunu vurğuladı. O, "Onu düzəltmək lazımdır! Mən onun motivasiyasının aşağı olduğunu düşünmürəm," deyə izah etdi. "Onun çətin bir dövrü olub, lakin bu, xarakterlə, bu nöqtədə geri qayıtmaq üçün lazım olan dərin motivasiyalarla mübarizə aparmaqla bağlıdır. Bu, onun F1-də üçüncü ilidir, buna görə də geri qayıtmaq üçün bu xarakteri tapmalıdır." Webber, həmçinin Piastrinin "karyerasının başlanğıcında inanılmaz səyahətini" və çempionat mübarizəsində həmyerlisinə dəstəyini qeyd etdi.
Webber, Piastrinin karyerasının erkən mərhələsində dünya çempionluğu uğrunda mübarizə aparmasının "inanılmaz bir səyahət" olduğunu vurğuladı. O, bu vəziyyətin, gənc pilotun üzərinə çox təzyiq qoymadan, onun üçün necə görünə biləcəyini anlamaq üçün vacib olduğunu qeyd etdi. Webber, öz çempionluq mübarizəsində karyerasının sonunda "qoca bir it" olduğunu, Piastrinin isə karyerasının başlanğıcında olduğunu vurğulayaraq, bu fərqlərin müxtəlif nüanslar yaratdığını bildirdi. Webber, Piastriyə dəstək olaraq, onu ruhlandırdığını və müəyyən məqamlarda ona kömək etdiyini də əlavə etdi.

As the intense competition of Formula 1 races continues, the situation of young driver Oscar Piastri is in the spotlight. Piastri, who lost the lead to his teammate Lando Norris at the Mexican Grand Prix, also had an unsuccessful result in the race held in Brazil. This situation raises questions about his motivation and performance in future races.
Redaksiya reports that Oscar Piastri's manager and former Formula 1 driver Mark Webber stated that the Australian driver has the motivation to rectify the situation as he heads into the final three rounds of the season. Webber noted that Piastri trails his teammate Lando Norris in the drivers' standings. Norris had taken the lead at the Mexican Grand Prix and had an excellent weekend in Brazil, extending his advantage to 24 points. While Piastri is battling his teammate to win his first drivers' title, the threat from four-time champion Max Verstappen should also be considered.
The Red Bull driver made a strong comeback after the summer break, winning the Italian, Azerbaijan, and United States Grand Prix races. In comparison, Piastri has not been on the podium since the Italian Grand Prix. Speaking to "Channel 4" after the Brazilian Grand Prix, Webber discussed Piastri's performance, emphasizing that he possesses the motivation and character to rectify the situation. He explained, "He needs to fix it! I don't think his motivation is low." He added, "He's had a tough period, but this is about character, about fighting with the deep motivations needed to come back at this point. This is his third year in F1, so he needs to find that character to bounce back." Webber also noted Piastri's "incredible journey at the start of his career" and his support for his compatriot in the championship battle.
Webber emphasized that Piastri's fight for a world championship at an early stage of his career is an "incredible journey." He noted that this situation is important for understanding what it might look like for the young driver, without putting too much pressure on him. Webber highlighted that he himself was an "old dog" at the end of his career during his championship battle, while Piastri is at the beginning of his career, stating that these differences create various nuances. Webber also added that he supports Piastri, encouraging him and assisting him at certain points.