Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov, ABŞ-nin Kiyevə kəşfiyyat məlumatlarının ötürülməsindən imtina etməsi təklifi ilə bağlı "Politico" qəzetinin iddialarını təkzib edib. Peskov bildirib ki, bu cür məlumatlar həqiqətə uyğun deyil və tamamilə yalandır. Bu açıqlama, iki ölkə arasında kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi ilə bağlı yayılan xəbərlərə cavab olaraq verilib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Peskov jurnalistlərə verdiyi brifinqdə bu məsələyə toxunub. O, "Bu məlumatı biz də gördük, əlbəttə. Bu, həqiqətə uyğun olmayan, daha doğrusu, yalan məlumatlar kateqoriyasına aiddir" deyə qeyd edib. Bu bəyanat, "Politico" qəzetinin iddia etdiyi kimi, Moskvadan Vaşinqtona Kiyevə kəşfiyyat məlumatlarının ötürülməsindən qarşılıqlı imtina təklifinin edilməsi xəbərini rədd edir.
Peskov, Yaxın Şərqdə yaranmış fəlakətli vəziyyətlə bağlı da danışıb. O, regionda gərginliyin azaldılması üçün siyasi və diplomatik həll yolunun vacibliyini vurğulayıb. "Bu, hazırda regionunda yaranmış fəlakətli dərəcədə gərgin vəziyyətin yumşaldılmasına effektiv şəkildə töhfə verə biləcək yeganə yoldur",- deyə Peskov əlavə edib. Bu fikirlər, Yaxın Şərqdəki mövcud siyasi və humanitar vəziyyətin ciddiliyini bir daha ortaya qoyur.

Песков: "Предложение США о разведывательных данных — ложь"
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков опроверг утверждения газеты "Politico" о предложении США отказаться от передачи разведывательных данных Киеву. Песков заявил, что такая информация не соответствует действительности и является полной ложью. Это заявление было сделано в ответ на сообщения, распространяющиеся об обмене разведывательными данными между двумя странами.
Как сообщает Redaksiya со ссылкой на источник, Песков коснулся этого вопроса на брифинге для журналистов. Он отметил: "Мы тоже видели эту информацию, разумеется. Это относится к категории информации, не соответствующей действительности, или, точнее, лживой информации". Это заявление опровергает сообщение "Politico" о том, что Москва якобы предложила Вашингтону взаимно отказаться от передачи разведывательных данных Киеву.
Песков также высказался о катастрофической ситуации на Ближнем Востоке. Он подчеркнул важность политического и дипломатического решения для снижения напряженности в регионе. "Это единственный путь, который может эффективно способствовать смягчению нынешней катастрофически напряженной ситуации в регионе", — добавил Песков. Эти слова еще раз подчеркивают серьезность существующей политической и гуманитарной ситуации на Ближнем Востоке.