Rusiya ilə ABŞ arasında münasibətlər və Ukrayna böhranının həlli prosesi ilə bağlı son hadisələr, beynəlxalq arenada gərginliyin artmasına səbəb olub. Bu məsələlər, tərəflər arasında qarşılıqlı ittihamlar və sanksiyalarla müşayiət olunur, regionda vəziyyətin daha da mürəkkəbləşməsinə gətirib çıxarır.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov, ABŞ-ın Rusiyaya qarşı yeni sanksiya qərarını şərh edərkən, bu addımı "dost olmayan" bir hərəkət kimi qiymətləndirib. Peskov, bu cür addımların ikitərəfli münasibətlərin bərpası ehtimalını zədələdiyini vurğulayaraq, Rusiyanın öz məqsədlərindən əl çəkməyəcəyini bildirib. O, Rusiyanın öz maraqlarına uyğun hərəkət etdiyini qeyd edərək, ABŞ-la, o cümlədən, bütün ölkələrlə yaxşı münasibətlər qurmağın vacibliyini vurğulayıb.
Peskov, Ukrayna böhranının həlli prosesindəki durğunluğa da toxunub. O, Ukraynalıların danışıqlar prosesini istəmədiyini, Avropalıların isə onları buna təhrik etdiyini bildirib. Peskov, Avropa Birliyinin (AB) müharibə isteriyası içində olduğunu qeyd edərək, bunun da durğunluğun səbəblərindən biri olduğunu vurğulayıb. ABŞ Müharibə Nazirliyinin açıqlamasında, bu addımın Rusiyanın Ukraynadakı müharibəni bitirmək üçün sülh prosesinə ciddi bağlılıq göstərməməsi səbəbindən atıldığı bildirilib. Peskov, Qərbdə dondurulmuş Rusiya aktivlərinə əl qoyma cəhdlərinə cavab verəcəklərini və bunun üçün bütün hüquqi vasitələrdən istifadə edəcəklərini də əlavə edib. Peskov, bu açıqlamaları "Rossiya-1" televiziya kanalına müsahibəsində verib. ABŞ Xəzinə Nazirliyi, 23 oktyabr tarixində Rusiyanın iki böyük neft şirkəti "Rosneft" və "Lukoil" ilə onların törəmə şirkətlərini sanksiya siyahısına əlavə etmişdi.

Peskov: US sanctions are an unfriendly step, relations are damaged
Recent events concerning relations between Russia and the US and the process of resolving the Ukrainian crisis have led to increased tension in the international arena. These issues are accompanied by mutual accusations and sanctions between the parties, further complicating the situation in the region.
Redaksiya reports that Russian Presidential Press Secretary Dmitry Peskov, commenting on the US decision to impose new sanctions against Russia, described this step as an "unfriendly" act. Peskov emphasized that such steps damage the possibility of restoring bilateral relations and stated that Russia will not abandon its goals. He noted that Russia acts in accordance with its interests and stressed the importance of establishing good relations with the US, as well as with all countries.
Peskov also touched upon the stagnation in the process of resolving the Ukrainian crisis. He stated that Ukrainians do not want the negotiation process, while Europeans are provoking them into it. Peskov noted that the European Union (EU) is in a state of war hysteria, emphasizing that this is one of the reasons for the stagnation. The US Department of War's statement indicated that this step was taken due to Russia's lack of serious commitment to the peace process to end the war in Ukraine. Peskov added that they would respond to attempts to seize frozen Russian assets in the West and would use all legal means for this. Peskov made these statements in an interview with the "Rossiya-1" television channel. The US Treasury Department had added Russia's two major oil companies, "Rosneft" and "Lukoil," along with their subsidiaries, to the sanctions list on October 23.