Rusiya ilə ABŞ arasında münasibətlər və Ukrayna böhranının həlli prosesi ilə bağlı son hadisələr, beynəlxalq arenada gərginliyin artmasına səbəb olub. Bu məsələlər, tərəflər arasında qarşılıqlı ittihamlar və sanksiyalarla müşayiət olunur, regionda vəziyyətin daha da mürəkkəbləşməsinə gətirib çıxarır.
Redaksiya məlumat verir ki, Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov, ABŞ-ın Rusiyaya qarşı yeni sanksiya qərarını şərh edərkən, bu addımı "dost olmayan" bir hərəkət kimi qiymətləndirib. Peskov, bu cür addımların ikitərəfli münasibətlərin bərpası ehtimalını zədələdiyini vurğulayaraq, Rusiyanın öz məqsədlərindən əl çəkməyəcəyini bildirib. O, Rusiyanın öz maraqlarına uyğun hərəkət etdiyini qeyd edərək, ABŞ-la, o cümlədən, bütün ölkələrlə yaxşı münasibətlər qurmağın vacibliyini vurğulayıb.
Peskov, Ukrayna böhranının həlli prosesindəki durğunluğa da toxunub. O, Ukraynalıların danışıqlar prosesini istəmədiyini, Avropalıların isə onları buna təhrik etdiyini bildirib. Peskov, Avropa Birliyinin (AB) müharibə isteriyası içində olduğunu qeyd edərək, bunun da durğunluğun səbəblərindən biri olduğunu vurğulayıb. ABŞ Müharibə Nazirliyinin açıqlamasında, bu addımın Rusiyanın Ukraynadakı müharibəni bitirmək üçün sülh prosesinə ciddi bağlılıq göstərməməsi səbəbindən atıldığı bildirilib. Peskov, Qərbdə dondurulmuş Rusiya aktivlərinə əl qoyma cəhdlərinə cavab verəcəklərini və bunun üçün bütün hüquqi vasitələrdən istifadə edəcəklərini də əlavə edib. Peskov, bu açıqlamaları "Rossiya-1" televiziya kanalına müsahibəsində verib. ABŞ Xəzinə Nazirliyi, 23 oktyabr tarixində Rusiyanın iki böyük neft şirkəti "Rosneft" və "Lukoil" ilə onların törəmə şirkətlərini sanksiya siyahısına əlavə etmişdi.

Песков: Санкции США — недружественный шаг, отношениям наносится ущерб
Последние события, связанные с отношениями между Россией и США и процессом урегулирования украинского кризиса, привели к росту напряженности на международной арене. Эти вопросы сопровождаются взаимными обвинениями и санкциями между сторонами, что приводит к дальнейшему усложнению ситуации в регионе.
Редакция сообщает, что пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя решение США о новых санкциях против России, оценил этот шаг как "недружественный". Песков подчеркнул, что подобные шаги наносят ущерб перспективам восстановления двусторонних отношений, и заявил, что Россия не откажется от своих целей. Он отметил, что Россия действует в соответствии со своими интересами, и подчеркнул важность построения хороших отношений со всеми странами, включая США.
Песков также коснулся тупика в процессе урегулирования украинского кризиса. Он заявил, что украинцы не хотят переговорного процесса, а европейцы подталкивают их к этому. Песков отметил, что Европейский Союз (ЕС) находится в состоянии военной истерии, и подчеркнул, что это также является одной из причин тупика. В заявлении Министерства обороны США было сказано, что этот шаг был предпринят из-за отсутствия у России серьезной приверженности мирному процессу для прекращения войны в Украине. Песков добавил, что они ответят на попытки конфискации замороженных российских активов на Западе и используют для этого все правовые средства. Песков сделал эти заявления в интервью телеканалу "Россия-1". Министерство финансов США 23 октября добавило две крупные российские нефтяные компании "Роснефть" и "Лукойл" вместе с их дочерними компаниями в санкционный список.