Ötən il 1 ton 824 kiloqramdan artıq narkotik vasitə qanunsuz dövriyyədən çıxarılıb
2025-ci il ərzində gömrük orqanları tərəfindən görülən tədbirlər nəticəsində narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsi ilə əlaqədar 97 fakt aşkar olunub və bu faktlar üzrə, ümumilikdə 1 ton 824 kq 453 qram narkotik vasitələr, psixotrop maddələr və onların prekursorları qanunsuz dövriyyədən çıxarılıb.
Aşkar edilən narkotiklərin 1 ton 274 kq 889 qramını marixuana, 451 kq 012 qramını heroin, 86 kq 522 qramını həşiş, 10 kq 867 qramını metamfetamin, 584 qramını metadon, 211 qramını tiryək, 154 qramını kokain və digər maddələr təşkil edib.
Qeyd edək ki, qanunsuz dövriyyədən götürülmüş narkotiklərin 97.1%-i Azərbaycan ərazisindən tranzit yolla keçirilməklə Avropanın qara bazarlarına çıxarılması üçün nəzərdə tutulurdu.
Ötən il ərzində narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsində şübhəli bilinən 95 nəfər barəsində müvafiq tədbir görülüb, həmçinin narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi ilə əlaqədar 5 cinayətkar dəstə ifşa edilib.
Eyni zamanda,105 cinayət işi üzrə gömrük orqanları tərəfindən müxtəlif illərdə qanunsuz dövriyyədən götürülmüş və barələrində məhkəmənin məhvetmə qərarı qəbul edilmiş, ümumilikdə 6 ton 715 kiloqrama yaxın narkotik vasitə və psixotrop maddələr yandırılmaqla məhv edilib.

As a result of measures taken by customs authorities during 2025, 97 cases related to the illegal circulation of narcotic drugs, psychotropic substances, and their precursors were detected. In total, 1 ton 824 kg 453 grams of narcotic drugs, psychotropic substances, and their precursors were removed from illegal circulation in connection with these cases.
Of the detected narcotics, 1 ton 274 kg 889 grams were marijuana, 451 kg 012 grams were heroin, 86 kg 522 grams were hashish, 10 kg 867 grams were methamphetamine, 584 grams were methadone, 211 grams were opium, 154 grams were cocaine, and other substances.
It should be noted that 97.1% of the narcotics seized from illegal circulation were intended for export to European black markets through transit across the territory of Azerbaijan.
Over the past year, appropriate measures have been taken against 95 individuals suspected of illegal drug trafficking, and 5 criminal groups involved in the illegal circulation of narcotics have been exposed.
At the same time, approximately 6 tons 715 kilograms of narcotic drugs and psychotropic substances, seized from illegal circulation in various years and subject to court orders for destruction, were destroyed by burning in connection with 105 criminal cases.