OpenAI işçi sayını iki dəfə artırır
Yapay zeka sahəsində qabaqcıl şirkətlərdən biri olan OpenAI-nin əməkdaşlarının sayını əhəmiyyətli dərəcədə artırmağı planlaşdırdığı iddia edilir. Məlumata görə, şirkət 2026-cı ilə qədər işçi qüvvəsini mövcud 4.500 nəfərdən 8.000 nəfərə çatdırmağı hədəfləyir. Bu genişlənmənin əsas səbəblərindən biri ABŞ Müdafiə Nazirliyi ilə imzalanan müqavilə və digər mühüm tərəfdaşlıqlardır ki, bu da daha çox mütəxəssis və mühəndisə ehtiyac yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, OpenAI həmçinin özəl süni intellekt çiplərinin hazırlanması və 2027-ci ildə təqdim edilməsi gözlənilən son istifadəçiyə yönəlmiş ilk aparat məhsulunun inkişafı üçün də heyətini sürətlə genişləndirmək niyyətindədir. Şirkət son dövrlərdə bir sıra əhəmiyyətli satınalmalarla da öz işçi heyətini gücləndirir. Bu istiqamətdə atılan addımlardan biri də Astral şirkətinin alınması üçün müqavilə imzalanmasıdır. Astral, uv, Ruff və ty kimi populyar açıq mənbəli Python proqramlaşdırma alətlərinin arxasında duran şirkətdir.
Bundan əvvəl isə OpenAI-nin Promptfoo şirkətini satın aldığı bildirilmişdi. Bu barədə verilən açıqlamada qeyd olunurdu ki, "Promptfoo-nu öz struktumıza daxil edirik. Promptfoo-nun inkişaf etdirdiyi texnologiyalar OpenAI Frontier çərçivəsində agent təhlükəsizliyi testləri və qiymətləndirmə imkanlarımızı gücləndirəcək. Promptfoo mövcud lisenziyası altında açıq mənbə olaraq qalacaq və mövcud müştərilərə xidmət və dəstək göstərilməsi davam etdiriləcək." Bu məlumatlar Ian Webster və Michael D’Angelo tərəfindən də təsdiqlənmişdir.

OpenAI удвоит численность сотрудников
Одна из ведущих компаний в области искусственного интеллекта, OpenAI, планирует значительно увеличить штат сотрудников. По сообщениям, компания стремится увеличить свою рабочую силу с нынешних 4500 до 8000 человек к 2026 году. Одной из основных причин этого расширения является контракт с Министерством обороны США и другие важные партнерства, требующие большего числа специалистов и инженеров.
Redaksiya сообщает, что OpenAI также намерена быстро расширять штат для разработки собственных чипов искусственного интеллекта и своего первого аппаратного продукта, ориентированного на конечного пользователя, который ожидается к выпуску в 2027 году. В последнее время компания также укрепляет свой кадровый состав за счет ряда значительных приобретений. Одним из шагов в этом направлении является подписание контракта на приобретение компании Astral. Astral — компания, стоящая за популярными инструментами программирования на Python с открытым исходным кодом, такими как uv, Ruff и ty.
Ранее сообщалось, что OpenAI приобрела компанию Promptfoo. В заявлении по этому поводу отмечалось: «Мы интегрируем Promptfoo в нашу структуру. Технологии, разработанные Promptfoo, усилят наши возможности по тестированию и оценке безопасности агентов в рамках OpenAI Frontier. Promptfoo останется с открытым исходным кодом под своей текущей лицензией, а обслуживание и поддержка существующих клиентов будут продолжены». Эта информация была также подтверждена Иэном Вебстером и Майклом Д’Анджело.