OpenAI işçi sayını iki dəfə artırır
Yapay zeka sahəsində qabaqcıl şirkətlərdən biri olan OpenAI-nin əməkdaşlarının sayını əhəmiyyətli dərəcədə artırmağı planlaşdırdığı iddia edilir. Məlumata görə, şirkət 2026-cı ilə qədər işçi qüvvəsini mövcud 4.500 nəfərdən 8.000 nəfərə çatdırmağı hədəfləyir. Bu genişlənmənin əsas səbəblərindən biri ABŞ Müdafiə Nazirliyi ilə imzalanan müqavilə və digər mühüm tərəfdaşlıqlardır ki, bu da daha çox mütəxəssis və mühəndisə ehtiyac yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, OpenAI həmçinin özəl süni intellekt çiplərinin hazırlanması və 2027-ci ildə təqdim edilməsi gözlənilən son istifadəçiyə yönəlmiş ilk aparat məhsulunun inkişafı üçün də heyətini sürətlə genişləndirmək niyyətindədir. Şirkət son dövrlərdə bir sıra əhəmiyyətli satınalmalarla da öz işçi heyətini gücləndirir. Bu istiqamətdə atılan addımlardan biri də Astral şirkətinin alınması üçün müqavilə imzalanmasıdır. Astral, uv, Ruff və ty kimi populyar açıq mənbəli Python proqramlaşdırma alətlərinin arxasında duran şirkətdir.
Bundan əvvəl isə OpenAI-nin Promptfoo şirkətini satın aldığı bildirilmişdi. Bu barədə verilən açıqlamada qeyd olunurdu ki, "Promptfoo-nu öz struktumıza daxil edirik. Promptfoo-nun inkişaf etdirdiyi texnologiyalar OpenAI Frontier çərçivəsində agent təhlükəsizliyi testləri və qiymətləndirmə imkanlarımızı gücləndirəcək. Promptfoo mövcud lisenziyası altında açıq mənbə olaraq qalacaq və mövcud müştərilərə xidmət və dəstək göstərilməsi davam etdiriləcək." Bu məlumatlar Ian Webster və Michael D’Angelo tərəfindən də təsdiqlənmişdir.

OpenAI, a leading company in the field of artificial intelligence, is reportedly planning to significantly increase its workforce. According to information, the company aims to expand its workforce from the current 4,500 to 8,000 by 2026. One of the main reasons for this expansion is the contract signed with the US Department of Defense and other important partnerships, which creates a need for more specialists and engineers.
Redaksiya reports that OpenAI also intends to rapidly expand its staff for the development of proprietary artificial intelligence chips and its first end-user-oriented hardware product, expected to be introduced in 2027. The company has also been strengthening its workforce with a number of significant acquisitions recently. One of the steps taken in this direction is the signing of an agreement to acquire Astral, the company behind popular open-source Python programming tools such as uv, Ruff, and ty.
Prior to this, it was reported that OpenAI had acquired Promptfoo. The announcement stated that "We are integrating Promptfoo into our structure. The technologies developed by Promptfoo will strengthen our agent safety testing and evaluation capabilities within the OpenAI Frontier framework. Promptfoo will remain open-source under its existing license, and service and support will continue to be provided to existing customers." This information has also been confirmed by Ian Webster and Michael D’Angelo.