OpenAI Amazon Web Services ilə uzunmüddətli strateji müqavilə imzaladı
OpenAI şirkəti Amazon Web Services ilə 7 illik, ümumi dəyəri 38 milyard dollar olan genişmiqyaslı hesablamaya çıxış müqaviləsi imzalayıb. Razılaşma çərçivəsində NVIDIA GB200 və GB300 qrafik prosessor klasterləri, eləcə də yüksək CPU tutumuna malik EC2 UltraServer infrastrukturu təqdim ediləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, müqavilə aşağı gecikməli və yüksək ötürmə qabiliyyətli iş yükləri üçün sıx inteqrasiya olunmuş GPU klasterlərini əhatə edir və həm süni intellekt modellərinin təlimini, həm də inferens proseslərini dəstəkləyir. OpenAI rəhbəri Sem Altman bu tərəfdaşlığın gələcək süni intellekt miqyaslanması üçün həlledici əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Razılaşma OpenAI-ni 2032-ci ilə qədər hesablama resursları ilə təmin etməklə yanaşı, şirkətin əsas əməliyyat risklərinin bir hissəsinin AWS üzərinə keçməsinə imkan yaradır. Mütəxəssislər bu addımın OpenAI üçün uzunmüddətli məhsul inkişaf sürətini müəyyən edəcəyini qeyd edirlər.
Bazar müşahidəçilərinə görə, bu cür iri həcmli infrastruktur razılaşmaları bulud texnologiyaları sahəsində yeni mərhələnin başlanğıcıdır. Hesablamaya çıxışın artması fonunda əsas rəqabət üstünlüyü artıq sistem arxitekturasının səmərəliliyi və məlumat infrastrukturunun keyfiyyəti ilə ölçüləcək.

OpenAI заключила долгосрочное стратегическое соглашение с Amazon Web Services
Компания OpenAI заключила широкомасштабное соглашение о доступе к вычислительным мощностям с Amazon Web Services сроком на 7 лет и общей стоимостью 38 миллиардов долларов. В рамках соглашения будут предоставлены кластеры графических процессоров NVIDIA GB200 и GB300, а также инфраструктура EC2 UltraServer с высокой вычислительной мощностью.
Как сообщает редакция, соглашение охватывает тесно интегрированные кластеры GPU для рабочих нагрузок с низкой задержкой и высокой пропускной способностью, поддерживая как обучение моделей искусственного интеллекта, так и процессы инференса. Глава OpenAI Сэм Альтман заявил, что это партнерство имеет решающее значение для будущего масштабирования искусственного интеллекта.
Соглашение не только обеспечит OpenAI вычислительными ресурсами до 2032 года, но и позволит переложить часть основных операционных рисков компании на AWS. Эксперты отмечают, что этот шаг определит долгосрочную скорость развития продуктов для OpenAI.
По мнению рыночных наблюдателей, такие масштабные инфраструктурные соглашения знаменуют собой начало нового этапа в области облачных технологий. На фоне роста доступа к вычислительным мощностям основное конкурентное преимущество будет измеряться эффективностью системной архитектуры и качеством инфраструктуры данных.